Енергетична карта міста Хмельницький 0 543

Адміністративний устрій міста

Хмельни́цький — адміністративний центр Хмельницької області і Хмельницького району, значний історичний та сучасний економічний і культурний центр Поділля. (до 1793 року — Плоскирів, з 1795 по 1954 — Проску́рів). 16 січня 1954 — перейменоване на Хмельницький на честь Богдана Хмельницького.

Географічне положення міста                 

Місто розташоване на Західному Поділлі, на берегах Південного Бугу, за 376 км (автомобільний шлях) від Києва. Залізничний вузол (станції Хмельницький, Гречани). Через місто проходять автошляхи Чернівці—Старокостянтинів іЛьвів—Кіровоград—Донецьк (Е50). Загальна площа міста складає 93,05 км². Хоча місто Хмельницький не має офіційного поділу на райони, але можна чітко визначити 10 мікрорайонів: Гречани, Дубове, Заріччя, Книжківці, Лезневе, Озерна, Південно-Західний, Ракове, Ружична, Центральний, а також декілька окремих масивів у цих мікрорайонах Ближні та Дальні Гречани («Восток»), Ближнє Ракове  та історичних частин міста Новий План, Завалля, Старе Місто та ін.

Демографічна характеристика міста

За даними перепису населення в м. Хмельницький  станом на 01 вересня 2014 року складає:

 • кількість жителів міста: 266, 612 тис.осіб
 • щільність населення:  2835,28 осіб/км²

гендерний та віковий склад: 47,6% населення області становлять чоловіки, а % 52,4 жінки. 17,8% населення перебувають у віці, молодшому за працездатний, 66% населення області працездатного віку і 16,1% населення старші працездатного віку.

 • природний приріст: кількість жителів упродовж  2013-2014 року збільшилася на 1 623 особу.

Національний склад населення міста Хмельницький: Українці – 88,3%, Росіяни – 7,9%, Поляки – 2,0%, Білоруси – 0,4%, Евреї – 0,3%.

Аналіз кліматичних умов міста

Місто розташоване в помірно-континентальному кліматі з теплим літом, м’якою зимою і достатньою кількістю опадів. Він сформувався під впливом різноманітних чинників. Головним з них є географічна широта, з якою пов’язана висота Сонця над горизонтом і величина сонячної радіації. Висота Сонця над горизонтом на території області в червні в полудень досягає 63-65°, в грудні — 16-18°, а в рівнодення — 39,5-41,5.° Тривалість дня змінюється від 8 до 16,5 години. Неоднакові показники висоти Сонця над горизонтом та зміни хмарності протягом року впливають на зміну сонячної радіації від 130 кал/см2 в грудні до 530 кал/см2 в червні, досягаючи за рік 101 ккал/см2.

Політична ситуація у місті

 • Рейтинг партій, які представлені у міській раді

Партійний склад Хмельницької міської ради налічує 59 депутатів, Політична партія Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина” налічує 41 депутатів (60%), фракція “Партія регіонів” вона налічує 5 депутатів (11%), Політична партія “Фронт Змін” налічує 6 депутати (12%), Політична партія “Сильна Україна”  налічує 2 депутати (5%), фракція ВО “Свобода” налічує 3 депутати (7%), “Народна партія” налічує 2 депутати (5%).

 • Аналіз партійності керівників органів виконавчої влади у місті

Повноваження Хмельницького міського голови здійснює секретар Хмельницької міської ради Чернилевський Костянтин Іванович 25.12.2013 року – обраний секретарем Хмельницької міської ради. Нагороджений Почесною відзнакою Хмельницького міського голови. Обирався депутатом Хмельницької міської ради V та VI скликань.

 • Депутати Верховної Ради України, які пов’язані з містом

Місто Хмельницьк розділений на два одномандатних виборчих округа – 187,188. Відповідно по цих виборчих округах до Верховної ради України пройшли: 

ВО 187 – Мельник Сергій Іванович, член депутатської фракції партії “БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА”. Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань бюджету. На момент обрання Хмельницький міський голова. Проживає в місті Хмельницькому.

ВО 188 -Лабазюк Сергій Петрович, член депутатської групи “Воля народу”. Член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин. На момент обрання народний депутат України, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин. Проживає місті Волочиськ Хмельницької області.

Медіа-ринок міста

Преса, яка друкується в місті Хмельницькому:

 • Газета “Проскурів”;
 • Газета “Подільські вісті”;
 • Газета “Хмельниччина”;
 • Газета “Подільський кур’єр”;
 • Газета “Поділля”;
 • Газета “Місто”;
 • Газета “Діловий тижневик “Всім”;
 • Щотижневик “Моя газета +”.

Телемовлення у Хмельницкому передає Хмельницька телевежа ХФКРРТ, що знаходиться на проспекті Миру, 43. Трансляція станом на 1.11.2011 іде у цифровому (DVB-T2) та аналоговому режимах. Аналогове мовлення планують вимкнути у 2013 році.

 • Муніципальна телерадіо-компанія “Місто”;
 • Обласний телеканал “TV7+”;
 • Хмельницька обласна держтелерадіо-компанія “Поділля-центр”;
 • Регіональне представництво телеканалу ICTV
 • Регіональне представництво “УНТК-Поділля” (телеканал Інтер);
 • Національна телекомпанія України (Перший національний канал);
 • ДП “Дитяче телевізійне агентство” (33 канал).

FM Радіостанції відіграють велику роль в інформаційному житті міста. Це може бути не повний перелік FM Радіостанцій, тому що кожен день щось змінюється. Зникають або створюються нові FM Радіостанції, деякі з них:

 • Окей FM;
 • Поділля-Центр;
 • Super Radio;
 • Ера FM;
 • Авторадіо;
 • Радіо Шансон;
 • Ретро FM;
 • Радіо Мелодія;
 • Люкс FM;
 • Наше Радіо.

Характеристика енергетичної сфери міста

 • Централізоване теплопостачання та гаряче водопостачання

Підприємство МКП “Хмельницьктеплокомуненерго” надає такі послуги:
– виробництво теплової енергії на опалення та підігрів води і транспортування її до населення;
– технічне обслуговування, ремонт та будівництво теплових мереж;
– видання технічних умов на підключення споживачів до мереж теплопостачання і гарячої води, контроль за їх виконанням;
– виробництво електроенергії за допомогою когенераційних установок, ремонт, обслуговування, наладка, експлуатація дизель-генераторів, газових мотор-генераторів, газових та парових турбін, які виробляють електричну енергію, а також продаж та постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом;
– обслуговування внутрішньобудинкових мереж центрального опалення та гарячого водопостачання в житлових будинках міста;
– виконання робіт по монтажу та ремонту системи теплопостачання та гарячої води;
– надання послуг автотранспорту: автокран, екскаватор, самоскид;
– хімічна очистка внутрішніх поверхонь котлів опалювання від накипу (в т. ч. побутових котлів);
– виготовлення (ремонт) обладнання хімводоочистки для дахових котелень, запуск в експлуатацію, наладка, промивка катіоніту, довгострокове обслуговування;
– ремонт теплотехнічних контрольно – вимірювальних приладів та регуляторів Р25, РТЕ – пі – 03;
– наладка систем захисту водогрійних, парових котлів, систем регулювання температури та сигналізацій;
– проектування котелень та систем газопостачання;
– ведення робіт по монтажу, реконструкції, ремонту парових та водогрійних котлів, газопроводів і газового обладнання, а також виконання налагоджувальних робіт на парових та водогрійних котлах;
– монтаж та здача в експлуатацію дахових котелень та їх диспетчеризація;
– прийом на довгострокове обслуговування і баланс котелень.
– забезпечення нарахування та збирання платежів тощо.
– надання додаткових платних послуго ремонту санітарно-технічного обладнання квартир;

Станом на 26 листопада 2013 року на балансі МКП “Хмельницьктеплокомуненерго” знаходиться 46 котелень потужністю 614,7 Гкал/год, 63 центральних теплових пунктів (ЦТП) та 13 індивідуальних теплових пунктів (ІТП), 10 когенераційних установок загальною електричною потужністю 4,95 МВт, 239,8 км теплових мереж в 2-х трубному вимірі. В котельнях 100% встановлені засоби технологічного обліку відпущеної теплової енергії. Підприємство надає тепло в 735 житлові будинки, 1470 споживачам-юридичним особам. Крім того на обслуговуванні підприємства заходиться 492 житлових будинки (внутрішньо будинкові системи опалення та гарячого водопостачання).

Із загальної кількості споживачів 258 житлових будинка і 633 юридична особа мають прилади обліку тепла. Загальна опалювальна площа, яку обслуговує підприємство 3,56 млн.м2, в тому числі населення – 2,61 млн.м2, юридичні особи – 0,9 млн.м2. Кількість особових рахунків споживачів опалення – 55590, в тому числі населення – 54156 особових рахунків, юридичні особи – 1039 особових рахунків. Окрім послуг з опалення, МКП “Хмельницьктеплокомуненерго” надає послуги з підігріву води. Кількість споживачів гарячої води – 89,4 тис. мешканців, кількість квартирних лічильників гарячої води – 35807шт.

 • Електропостачання та зовнішнє освітлення

Головною метою діяльності компанії є передача та надійне постачання електричної енергії споживачам Хмельницької області, на умовах укладених договорів за тарифами, що регулюються відповідно до вимог чинного законодавства України а також отримання прибутку від основних видів діяльності для задоволення інтересів акціонерів та розвитку компанії. Основні види діяльності ПАТ “Хмельницькобленерго” здійснює відповідно до ліцензій на:

– передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами на території Хмельницької області;

– постачання електричної енергії за регульованим тарифом місцевими (локальними) електромережами на території Хмельницької області.

Абонентами Компанії є близько 550 тисяч побутових споживачів та 19,5 тисяч юридичних осіб. За 2014 рік абонентами Товариства було спожито 2млрд. 120 млн. 87 тис. кВт. год. електроенергії з наступною структурою споживання:

 • промислові споживачі – 14,2 %
 • непромислові споживачі – 10,8 %
 • населення – 41,6 %
 • житлокомунгосп – 5,5 %
 • бюджет – 5,8%
 • транзит – 17,5 %
 • мінсільгосппрод – 3,3 %

Сьогодні ПАТ “Хмельницькобленерго” є однією з провідних енергопостачальних компаній України, що динамічно розвивається, впроваджує ефективну стратегію розвитку, сучасні методи управління.

Впроваджуються  системи регулювання освітлення в місцях загального користування, що дозволяє економити до 30 % електроенергії за рахунок зменшення потужності освітлення, а також повністю виключає будь-яку можливість несанкційоване під’єднання та неконтрольованого використання електроенергії. Строк окупності таких  приладів становить близько 3 місяців. Жителям багатоповерхових будинків пропонується утеплення зовнішніх стін на умовах фінансування 50% жильці 50% міська рада. Для цього в бюджеті міста на 2014 рік передбачено 1 млн. грн.      

У бюджетній сферах проводиться заміна освітлювальних ламп розжарювання на енергоефективні  лампи. Протягом 2013 року та I кварталу 2014 року  замінено1960 ламп розжарювання на енергоефективні, які в 4 рази менше споживають електроенергії. замінено також:      

–  1463 старих вікон та дверей на металопластикові;

–  763 п. м. труб теплопостачання та водопостачання;

– переобладнано газові плити на електричні у 3-х закладах освіти;

– відремонтовано 9,8 тис. м² покрівлі;

– утеплено фасад будівлі міського перинатального центру та будівлі амбулаторії сімейної медицини “Озерна”;

– проведено капітальний ремонт системи опалення ДЮСШ № 2.

 • Водопостачання та водовідведення

Міське комунальне підприємство “Хмельницькводоканал” є власністю територіальної громади м. Хмельницького. В обов’язки підприємства входить забезпечення питною водою населення та інших споживачів міста; приймання, транспортування та очищення стічних вод. Базою створення централізованого-муніціпального водопроводу є протезойські підземні води, широко розвинені на Поділлі на глибині 60-100м метрів. Фактична потужність водопроводу складає 80 тис.м.куб/добу. На водозаборах міста розташовано 74 свердловини та 9 водонасосних станцій. Загальна довжина трубопроводів міста становить – 511 км. Якість води, яка подається у місто, по основним показникам, відповідає діючому в Україні нормативу (ГОСТ 2874-82 “Вода питна”). 
В місті працює господарчо-побутова каналізація в склад якої входить 300 км. трубопроводів, 16 насосних станцій, два майданчика очисних споруд (КОС) загальною потужністю – 105 тис.м.куб/добу. Підприємство самостійно експлуатує 47 трансформаторних підстанцій, біля 150 км. електрокабельних та повітряних мереж. Добове споживання електроенергії становить в середньому до 110 тис. кВт/год.

Предметом діяльності підприємства є забезпечення споживачів водопостачання і водовідведення та виконує додаткові роботи:

– підключення до мереж централізованого водопостачання та водовідведення:

 • трасування водопровідних (каналізаційних) мереж;
 • Виготовлення проектної документації для будівництва водопровідних (каналізаційних) мереж;
 • лабораторний аналіз води та стоків, тощо.

За рахунок коштів міського бюджету для головної каналізаційної станції міста придбано насосний агрегат СД 2400/75 з синхронним електродвигуном марки СДН 2-16-36-8УЗ, загальною вартістю -922,6 тис.грн. За рахунок власних коштів у сумі 2212,07 тис.грн. виконано наступні роботи:      

 • замінено аварійних водопровідних мереж протяжністю 815 п.м.,
 • каналізаційних мереж – 220 п.м.,
 • відремонтовано водопровідних колодязів на загальну суму 661,77 тис.грн.

Для запобігання витоку води на Чернелівському водогоні виготовлено три ремонтні вставки на суму 42,0 тис.грн. Проведено ремонт та заміну запірно регулюючої арматури, пожежних гідрантів, водопровідних колонок на суму 63,0 тис.грн. Відремонтовано 35 насосних агрегатів на загальну суму 46,3 тис.грн. Придбано 5 заглибних насосних агрегати та проведено ремонт 5 заглибних насосних агрегатів на загальну суму 48,8 тис.грн. Для оперативного виконання аварійно-відновлювальних робіт на мережах міста придбано автомобіль “Соболь” та автомобіль для виконання аварійно-відновлювальних робіт на загальну суму 282,0 тис.грн. З метою підвищення надійності водопостачання мешканців житлових будинків в мікрорайоні “Озерна” проведено модернізацію обладнання на ЦТП – 5 загальною сумою 135,3 тис.грн.

Транспортний комплекс

Об’єкти транспортного сполучення у Хмельницькому:

 • Залізничний вокзал;
 • Автовокзали;
 • Аеропорт  “Хмельницький”;
 • Велосипедні доріжки;
 • Автомобільні шляхи.

Міський громадський транспорт включає в себе:

 • Тролейбуси;
 • Автобуси;
 • Маршрутні таксі;
 • Трамвай.

Тролейбус у Хмельницькому є одним з пріоритетних видів громадського транспорту, що покриває як центр міста, так і віддалені від нього мікрорайони. Протягом 2012 року тролейбусами і автобусами підприємства КП “Електротранс” перевезено 39,4 млн пасажирів.

Важливу роль у транспортній інфраструктурі міста відіграють залізничні зупинки, які розвантажують центральний вокзал від насичення людей. Люди з передмістя добираються на роботу у місто і виходять на залізничних зупинках, які розташовані уздовж залізничних колій, що проходять із Заходу на Схід.Такі зупинки, як: Гречани,  Речовий Ринок, Кам’янецький переїзд, Центральний Залізничний Вокзал, Ракове.

Перон має 11 стоянок для транспортних повітряних суден (міцність PCN 16/F/D/V/T) та 25 стоянок для літаків АН-2. Аеропорт може приймати літаки вдень і вночі злітною масою до 61 тонн. Аеровокзальний комплекс аеропорту включає в себе приміщення для обслуговування пасажирів загальною площею 1500 м², куди входить міжнародний сектор площею 800 м². Міжнародний сектор включає приміщення та устаткування для здійснення реєстрації авіаквитків, перевірки пасажирів на авіабезпеку польотів, митного контролю та паспортного контролю прикордонною службою.
Служби аеропорту можуть обслуговувати не менше 4-6 міжнародних рейсів в межах регламенту.

Промислова та будівельна галузь міста

 • Промисловість:

Одним з основних факторів впливу на розвиток економіки сучасної держави є ефективна робота та інтенсивний розвиток промисловості спрямований на впровадження новітніх науково-практичних методів виробництва та управління підприємством. 

Найбільшу питому вагу в структурі промислового виробництва міста займають:

 •  хімічна і нафтохімічна галузь — 28,1%;
 •  машинобудівна промисловість — 25,3%;
 •  харчова галузь — 19%;
 •  будівельна промисловість — 7,3%.

У місті Хмельницькому промислові підприємства усіх галузей успішно працюють над вдосконаленням своєї продукції до рівня європейських стандартів. 

Високий технічний рівень організації виробництва, надійність продукції в експлуатації, гнучкі ціни сприяють постійному зростанню інтересу до промислових підприємств міста з боку іноземних та вітчизняних споживачів. Так, трансформаторні підстанції різних модифікацій, що виробляються на ВАТ “Укрелектроапарат” постачаються більш, ніж у 30 країн світу; різнопланова продукція ДП “Новатор” знана, як в місті, так і в 15 країнах ближнього та дальнього зарубіжжя; майже 60% загальних обсягів виробництва ВАТ “АК Адвіс” є експортні поставки; попитом користується продукція ВАТ “Хмельницькзалізобетон” — 30% якої реалізується по всій Україні. З найкращої сторони в місті та за його межами зарекомендувала себе продукція підприємств харчової промисловості. Майже 30% загальних обсягів виробництва ЗАТ “Хмельницька маслосирбаза” експортується в країни СНГ. Споживачі продукції з товарною маркою “Вершковий рай” задоволені якістю та ціновими показниками товару. Майже 74% продукції ТзОВ “Хмельницький комбінат хлібопродуктів” експортується у 7 країн СНГ. Живе пиво ВАТ “Хмельницький обласний пивзавод” отримало високу оцінку від жителів та гостей міста.

 • Будівництво

Будівництво відноситься до галузі, що споживає велику частку природних сировинних ресурсів країни та значну частину продукції ряду інших галузей промисловості. Так у будівництві споживається 20-32% загальнонаціонального виробництва сталі, 17-34% алюмінію, 20-25% пластмас, 20-25% дерева. Подальший економічний розвиток будівельної галузі в умовах високого енерго та ресурсо витратного господарювання потребує збільшення використання взаємозамінних сировинних ресурсів. Особливо це стосується  мінеральної сировини та палива, що значною мірою впливає на зниження собівартості будівництва і є найважливішою складовою оцінки рівня інтенсифікації будівельної галузі.  До резервів та шляхів розвитку будівельної галузі відносяться:

 • збільшення випуску прогресивних видів матеріалів і збірних конструкцій;
 • підвищення ступеня концентрації та технічного рівня виробництва; 
 • модернізація діючих підприємств;
 • всебічний розвиток комбінування виробництва на основі комплексного використання сировини та відходів промисловості.

 

Базовий рівень викидів CO2 у місті

Кількість забруднюючих викидів в атмосферу: Хмельницький – 1,0 тис. тонн (лише стаціонарні джерела забруднення, тобто без врахування транспортних засобів); область – 18,7 тис. тонн або 0,4% всіх викидів в Україні.  Викиди СО2: 3,0 млн. тонн в т.ч. викиди від транспортних засобів – 0,9 млн. тонн.

При виконані Угоди мерів, прагнуть скоротити власні викиди СО2 щонайменше на 20% до 2020 року, сприяючи, таким чином, розвитку екологічно орієнтованої економіки та підвищенню якості життя.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора