Секрети управління погодою в будинку 0 301

Спеціально для видання “Время” підготувала Тетяна Буряківська, переклад ІП ЖИТЛО

Автоматичне погодозалежне регулювання теплопостачання будівель застосовується в Європі вже понад 30 років. Тепер ці енергозберігаючі технології доступні й українцям.

Його приклад – наука іншим

Недолік централізованої системи опалення полягає в тому, що тепло в будинки подається нерівномірно: в одні будівлі воно йде з більшою температурою, в інші – з меншою. Тому мешканці у теплу погоду часто «прикручують» надходження теплоносія в будинок, щоб зменшити загальні витрати на опалення. Але в такому випадку майже завжди частина квартир страждає від холоду, оскільки тепло всередині будинків, знову ж таки, розподіляється нерівномірно.

Обидві ці проблеми мешканці ОСББ «Злагода», що на проспекті Тракторобудівників, 86/137 в Харкові, успішно вирішили за допомогою системи автоматичного погодозалежного регулювання, або, як його ще називають, індивідуального теплового пункту. Та й фінансова вигода виявилася очевидною – навіть прем’єр-міністр Володимир Гройсман у лютому цього року вирішив навести досвід «Злагоди» як позитивний приклад використання «теплих кредитів» для всієї України. Після цього до голови ОСББ Тетяни Суворовой стали звертатися за порадою колеги не тільки з Харкова, а й з населених пунктів області.

– Лічильник тепла в нашому 10-поверховому будинку стоїть уже 16 років, і багато жителів вважало, що цього достатньо, мовляв, ми платимо «тепломережам» тільки за ті гігакалорії, які отримуємо, – розповідає Тетяна Олександрівна. – Але після того, як у минулому році тарифи зросли вдвічі, ми серйозно задумалися над встановленням ІТП – щоб брати саме стільки тепла, скільки потрібно будинку залежно від температури повітря на вулиці. Збирали загальні збори мешканців, проводили поквартирні опитування щодо того, чи згодні люди встановити таке обладнання в будинку. Більшість погодилася. Тоді стали з’ясовувати, де взяти кошти на його придбання, а це 231 тис. грн – сума, рівна річному бюджету нашого ОСББ. Тому ми вирішили скористатися державною програмою з енергоефективності, згідно якої держава компенсує 40% банківського кредиту, взятого ОСББ на термомодернізацію. Для нашого будинку відсоток цієї компенсації виявився навіть ще більшим – 44%, тому що багато сімей, які проживають тут, отримують субсидії, і за таких людей держава доплачує додатково.

Найважчим виявилося переконати сусідів взяти кредит у банку, говорить Тетяна Суворова, адже багато хто був переконаний, що цей кредит ОСББ дадуть тільки під заставу квартир, і люди не хотіли ризикувати власним житлом. Але для отримання «теплого кредиту» жодної застави не потрібно, що є одним з очевидних «плюсів» цієї державної програми. Щоправда, банк ретельно перевіряє фінансовий стан справ ОСББ, адже якщо будинок «у боргах як у шовках», а більшість його мешканців не платить ні за які послуги, то навряд чи він захоче зв’язуватися з подібним позичальником. Але характерно, що сумніви у проведенні кардинальних покращень для всього будинку часто турбують саме дисциплінованих платників.

Міфи та реальність

– Спілкуючись з мешканцями та інформуючи їх про можливість отримати кредит на реконструкцію будинків, ми бачимо, що існує два міфи, які стримують людей, – зазначає координатор житлово-комунальних і енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко. – Перший міф – це дорого. Ми пояснюємо, що якщо взяти кредит, провести заходи з енергоефективності, кошти можна повертати вже за рахунок отриманої економії. Другий міф – ніби реально людина може щось зробити задля енергозбереження тільки у своїй квартирі. Дійсно, це може підвищити комфорт у житлі, але не дасть такої економії, як заходи, запроваджені у цілому будинку.

…Тим часом у Харкові та області були затверджені програми, аналогічні державній, згідно з якими обласний та міський бюджети отримали можливість компенсувати ОСББ ще по 20% суми «теплого кредиту».

– Ми подали заявки на участь у цих програмах і в підсумку нам компенсували не 40%, як ми розраховували спочатку, а 84% вартості ІТП, – ділиться Тетяна Суворова.

Обладнання купили і встановили. Залишалося чекати, коли на рахунок ОСББ прийде компенсація з бюджетів, щоб можна було розрахуватися з банком. На це пішло три місяці, протягом яких ОСББ повинно було платити банку тільки відсотки по взятому кредиту. А на виплату тіла кредиту «Злагоді» надали відстрочку – так звані банківські канікули, які теж суттєво полегшують доступність «теплих кредитів».

Після отримання компенсації та сплати цих грошей банку жителі 154-квартирного будинку вирішили решту – 37 тис. грн – повернути банку за один раз, не розтягуючи виплату кредиту на місяці або роки. І тут, треба зауважити, програма компенсації «теплих кредитів» теж іде назустріч позичальникам – адже при виплаті звичайних кредитів банки зазвичай не дозволяють дострокового погашення, не бажаючи втрачати виплати за відсотками.

Погода «на автоматі»

Загалом (разом з відсотками та комісійними) ОСББ «Злагода» заплатило банку 47 тис. грн. А вже за перший місяць роботи ІТП будинок отримав економію у 49 тис. грн. Іншими словами, обладнання одразу себе окупило. За весь опалювальний сезон 2016-2017 рр. економія на оплаті будинку за тепло склала 323 тис. грн. Ці гроші фактично можна назвати прибутком мешканців, для яких тариф на тепло підвищився не вдвічі, як по всій країні, а всього лише на третину.

– Якщо у попередньому опалювальному сезоні (до встановлення ІТП) середній тариф на опалення у нас був приблизно 14 грн з квадратного метра, то цієї зими (вже з ІТП) ми платили в середньому по 18 грн, – наводить переконливі цифри голова ОСББ.

Тетяна Суворова показує обладнання, що входить до складу індивідуального теплового пункту: прилад обліку теплової енергії, регулятор перепаду тиску, регулятор теплового потоку, насоси, які забезпечують циркуляцію теплоносія по системі опалення всередині будинку, і шафа з автоматикою, яка керує усім цим обладнанням. Слово «автоматика» тут ключове: адже вся система працює без участі людини. Досить у жовтні її включити, а в березні-квітні вимкнути.

– Мені вже не треба «прикручувати» подачу теплоносія у підвалі залежно від погоди на вулиці, автоматика робить це сама, – розповідає Тетяна Олександрівна. – Співробітники фірми, яка обслуговує наш ІТП, можуть контролювати його роботу дистанційно, тому що ця система має вихід в інтернет. Ще хочу відзначити важливу роль насосів. З їхньою допомогою теплоносій швидше прокачується по всій системі опалення будинку і за рахунок цього рівномірно нагріває квартири і верхніх, і нижніх поверхів. Завдяки цьому ми змогли «забрати» зайві пару градусів у верхніх поверхів, які перегрівалися, і «віддати» їх нижнім. Минулої зими у верхніх квартирах було вже не 27-28 градусів, як раніше, а приблизно 24-25. Зате на нижніх поверхах температура піднялася до 21-22 градусів.

Треба брати, доки дають

Мабуть, безпомилково пройти весь шлях термомодернізації будинку і оформлення банківського кредиту для непосвячених у тонкощі цього процесу жителів ОСББ було б складно. Сьогодні в Україні вже працюють експертні організації, які надають людям консультативну допомогу – часто безкоштовно, оскільки сфера підвищення енергоефективності у вітчизняному житловому секторі тільки починає розвиватися. Для ОСББ «Злагода» таким консультантом став експерт проекту IFC «Енергоефективність у житловому секторі України» у Харківській області Олег Масленніков. За його словами, мешканці будинку вибрали правильний підхід до термомодернізації: спочатку встановили лічильник тепла, потім – ІТП, а тепер можна утеплювати стіни або перекриття горища та підвалу – це дасть ще більшу економію.

– Вигідність «теплих кредитів» вже очевидна, – каже Олег Масленніков. – Зараз вони стали доступнішими, оформлення дуже спростилося і працює за принципом «єдиного вікна». Досить здати документи в одну з трьох задіяних у програмі фінустанов («Приватбанк», «Укргазбанк» або «Ощадбанк»), яка сама оформить і державну, і обласну, і міську компенсації. Наразі за цією програмою у Харкові вже реалізовано 35 проектів, а по Україні – 820. Усі вони отримали компенсації з бюджетів у повному обсязі і без затримок. Тому жителям ОСББ і ЖБК є сенс скористатися «теплими кредитами» на тих умовах, які є зараз. Адже 80-відсоткова компенсація вартості обладнання і матеріалів – це тимчасове явище, розраховане на мотивування населення займатися термомодернізацією своїх будинків. Надалі, коли це набуде масового характеру, ситуація може розвиватися так, як, наприклад, у Польщі, де будинкам спочатку теж давали компенсації на енергоефективність, а тепер усі ці заходи проводяться тільки на ринкових умовах.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора