Утеплення будинку – порятунок від дорогої комуналки 0 328

Спеціально для видання “МИГ” підготувала Анна Чуприна, фото Сергія Томко

Видихаючи напругу після опалювального сезону, все більше запоріжців розуміє, що свої старі будинки, що продуваються всіма вітрами, потрібно утеплювати. Щонайменше, слід навести порядок з подачею та обліком тепла. А це – встановлення індивідуального теплового пункту [ІТП].

З чого почати і де взяти гроші?

Відповідь на перше питання лежить на поверхні: необхідно створити об’єднання співвласників багатоквартирного будинку [ОСББ]. Як юридична особа, ОСББ може розпоряджатися власними коштами, укладати угоди з підрядними та обслуговуючими організаціями, брати кредити в банках.

Без останнього не обійтися. Утеплення – процес, що вимагає великих вкладень. І багато запоріжців бояться кредитів. Не станемо повторювати, що вся Європа модернізує старі будинки за рахунок позик під відсотки. В самій Україні працює державна програма часткової компенсації населенню вартості кредитів на термомодернізацію та підвищення енергоефективності [в народі “Теплий кредит”]. Аби переконати читачів, що кредит зовсім не рівнозначний розоренню, “МИГ” побував в ОСББ “Осипенко”, розташованому по вул. Узбекистанська / Зестафонська, 1/2.

Розпоряджатися коштами об’єднання співвласників ефективніше

Трьохпід’їздний дев’ятиповерховий крупнопанельний 108-квартирний житлово-будівельний кооператив [ЖБК] “Трансформаторник-17” був зданий в експлуатацію в січні 1979 року. В 2004 році, коли будівля і технічні комунікації неабияк зносилися, головою ЖБК було обрано Людмилу Павлову. Людмила Олександрівна має інженерну й бухгалтерську освіту, а також звичку стежити за всім новим, що з’являється в житті і суспільстві. Тому, коли в 2005-2006 роках у Запоріжжі активно заговорили про те, що майбутнє – за ОСББ, Людмила Олександрівна була однією з перших, хто наважився взятися за цю нову справу. ОСББ “Осипенко” було зареєстровано в 2007 році.

Усі 14 років господарювання Людмила Олександрівна спирається на мешканців.

Сьогодні голова ОСББ “Осипенко” Людмила Павлова говорить: «У нашому будинку і навколо нього було безліч проблем. Але наше правління доходить згоди з людьми, і спільними зусиллями проведено безліч робіт. В першу чергу, ми навели порядок на території будинку: були спиляні старі, хворі “аварійні дерева” і висаджена березова алея, встановлені біля під’їздів лавочки, висаджені квіти, трава і кущі. Потім заасфальтовані вимощення і тротуарні доріжки.

Після цього надійшла черга більш складних технічних робіт. Повністю були замінені системи каналізації та холодного водопостачання. Ми відремонтували дах, встановивши нові дощові водостоки. Цоколь першого поверху одягли в “шубу”. Ми зробили приємними для життя також під’їзди будинків. А в 2013 році взяли в банку кредит і капітально відремонтували ліфти».

Економія – рішення свідоме. Але не на шкоду комфорту мешканців

Всі ці та багато інших робіт проводилися мешканцями за особисті кошти. “Внески на утримання будинку за один квадратний метр встановлюються на загальних зборах, – розповідає Людмила Павлова. – До листопада минулого року це було три гривні, куди входили 50 копійок на поточні ремонти. На сьогоднішній день утримання будинку та поточний ремонт обходяться в 3,5 гривні. [Мешканці, які не можуть платити, взяли на себе частину робіт по дому – такий своєрідний взаємозалік]. Плюс до цього у нас є окремий фонд на капітальний ремонт [зараз це 55 копійок з одного квадратного метра]. На всі роботи ми запрошуємо перевірених підрядників. Щоб не було, як у приказці: “Скупий платить двічі”.

Питання про заходи щодо термомодернізації будинку обговорювалося правлінням давно. І певні кроки були зроблені. Міжпанельні шви на фасаді були відремонтовані, а підвал [перш джерело вогкості] приведений до ладу і поставлений на сигналізацію, аби уникнути крадіжок устаткування. Однак до встановлення ІТП в квартирах був «перетоп», хоча мешканці самі вручну знижували подачу теплоносія на будинок, що робити технічно безграмотно і небезпечно.

“На сьогодні повна термомодернізація будинку коштує більше п’яти мільйонів, – каже Людмила Олександрівна. – Тому ми порадилися і вирішили робити її поетапно. В першу чергу, забезпечити економію енергоресурсу, але не на шкоду комфортності проживання людей. На це ми пішли свідомо”.

Держава і місто йдуть назустріч мешканцям

“У травні минулого року, – продовжує Людмила Олександрівна, – я побувала на дні відкритих дверей в ОСББ на Авраменко, 15, де встановили ІТП, переконалася в його перевагах. Після цього поїхала в ГТС, взяла техумови і стала працювати з підрядниками, які спеціалізуються на встановленні таких пунктів. Для нашого будинку придбання ІТП обходилося в 171 тисячу гривень. Паралельно я дізналася всі подробиці про державну програму “Теплий кредит”. Відповідно до неї, відшкодовується від 40 відсотків вартості придбаного обладнання. Ми обрахували всі квартири, включаючи субсидіантів, і вийшли на цифру відшкодування вартості обладнання державою 57,5 відсотків. Тобто протягом п’яти років наше ОСББ повинно повернути банку лише 42,5 відсотка тіла кредиту. І, що дуже важливо, затверджені кредитним договором банку відсотки зараз за спеціальною програмою відшкодовуються з міського бюджету*, тобто можна сказати, що ми не кредит оформили, а позику-розстрочку! В кінцевому підсумку сума погашення кредиту становить 1244 гривень на місяць. У нас загальна площа понад шість тисяч квадратних метрів, і в перерахунку на один квадрат щомісячний платіж становить трохи більше двадцяти копійок.

Роз’яснювальна робота з жителями була, звичайно, непростою, але правління переконало співвласників. В результаті, отримавши кредит і додавши власні кошти на проект і монтажні роботи, в грудні минулого року ми встановили ІТП з автоматизованим електронним пунктом управління датської фірми Данфосс, з регуляторами і насосом, а також три балансувальних клапана німецького виробництва. Контролювати показники я можу зі свого комп’ютера. Встановивши ІТП, ми за опалювальний сезон 2016-2017 рр. заощадили 340 тисяч гривень за ОСББ. У перспективі ж економія складе 35 відсотків”.

Одна з переваг ІТП в тому, що “розумна автоматика” все робить сама. Якщо на вулиці +5 або 0, то досить, щоб теплоносій подавався при температурі в 55-60 градусів [тепломережа ж дає тепло на 75 градусів]. Регулятор автоматично перекриває подачу “зайвого тепла”, а насос ганяє гарячу воду по внутрішньобудинковій системи. Варто воді охолонути до 54-59 градусів, регулятор так само автоматично подає нову порцію теплоносія.

“Дуже важлива синергія держави і органів місцевого самоврядування задля стимулювання проектів з енергоефективності. Підтримувати потрібно тих співвласників, які готові взяти на себе відповідальність і почати піклуватися про збереження свого майна. Поступово люди починають розуміти, що безкоштовний сир буває тільки в мишоловці, і змінюють свою поведінку”, – коментує підвищену увагу до термомодернізації координатор житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко.

В планах у правління ОСББ «Осипенко» і голови Людмили Олександрівни Павлової – повністю реконструювати систему опалення та гарячого водопостачання, на що співвласники будинку планують взяти ще один кредит.

* Програма відшкодування відсоткових ставок за залученими в кредитно-фінансових установах короткостроковими кредитами, що надаються ОСББ та ЖБК на реалізацію енергозберігаючих та енергоефективних проектів в ЖКГ на 2017 – 2019 роки, затверджена Рішенням Запорізької міськради 21.12.2016 №6.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора