Джерело: “МИГ”, автор: Ганна ЧУПРИНА, фото автора
Вважається, що найбільш “енергетично хворими” [потребують екстреного приведення до тями], є будинки, яким понад сорок років. Це не завжди так.
Наприклад, дев’ятиповерховий крупнопанельний трьохпід’їздний будинок на 108 квартир по вулиці Товариська, 37б в Запоріжжі відносно молодий – його здали в експлуатацію в 1991 році.
Однак “остання дитина радянського будівництва” якістю не відрізнялася, і купу проблем вдалося вирішити лише після створення товариства співвласників багатоквартирного будинку [ОСББ], який назвали “Мир-2015».
Його очолив колишній інженер-електрик, а нині енергійний і наполегливий пенсіонер Володимир Алексєєнко.
Як врятувати будинок-“книжку” з друшляком замість даху
Вирішувати треба було безліч проблем: через руйнацію міжпанельних швів будинок почав осідати, а стіни ось-ось готові були скластися, мов книжка. Труби в підвалах “взяли моду” рватися, особливо в глупу ніч. Дах нагадував друшляк. Тому гостро постало питання: “Де взяти гроші?”
Експерти й керівники ОСББ пов’язують свої надії з Фондом енергоефективності [в цьому році Євросоюз готовий внести в нього сто мільйонів євро]. Але він повинен запрацювати ближче до осені. Тим часом ОСББ “Мир-2015» успішно знаходить інші шляхи фінансування енергозберігаючих заходів.
“Ми порадилися з мешканцями і вирішили почати з міжпанельних швів, – розповідає голова ОСББ “Мир-2015″ Володимир Алексєєнко. – Потім замінили труби в підвалі, поставили енергозберігаючі ліфти, вікна, тамбурні двері, відремонтували дах”. [Більшість цих робіт було здійснено завдяки включенню будинку в “Програму розвитку та утримання житлово-комунального господарства м.Запоріжжя в 2015-2017 р.р.”].
“Якщо є чітка документація, влада йде назустріч”
“МИГ” не приховує свого захоплення талантом Володимира Алексєєнка знаходити шляхи залучення необхідних коштів. А секрет, на думку голови ОСББ “Мир-2015», простий: “Головне – надати досконально прораховану проектно-кошторисну документацію [ПКД]. Це вкрай необхідно. Якщо ПКД детальна і об’єктивна, а не зроблена абияк, тобі йдуть назустріч”.
Проектно-кошторисну документацію Володимир Георгійович іноді прораховує особисто, але частіше звертається за допомогою до фахівців: “Тариф на складання ПКД приблизно однаковий для всіх видів робіт – близько шести тисяч гривень. Але якщо в ОСББ є гроші, то воно може собі дозволити ці витрати, аби в подальшому отримати додаткові кошти “.
“Мати в штаті бухгалтера і сантехніка – невигідно”
Внески мешканців складають 2,5 гривні за квадратний метр. В місяць будинковий “прихід” – близько 16-ти тисяч гривень. Їх, завдяки розумній економії, вистачає не тільки на поточні витрати. Володимир Георгійович поділився нюансами: “Мати в ОСББ власних бухгалтера, електрика, сантехніка – невигідно. Адже тільки мінімальна зарплата зараз 3200, плюс нарахування. Ми ж усі справи ведемо виключно через банк, користуючись для ведення рахунків послугами фірми “Бухгалтерія-онлайн”, а для поточних робіт у нас угода з приватною фірмою, чия аварійна служба працює цілодобово “.
Володимир Алексєєнко уважно працює з підрядниками. “Ми знайшли фірму з обслуговування домофонів, чий тариф на одну квартиру складає всього п’ять гривень на місяць, а не 15, як в сусідніх будинках. Усі угоди я уважно вивчаю на предмет “підводних каменів” і укладаю їх тільки тоді, коли це вигідно людям”, – говорить Володимир Георгійович.
Німецька допомога на сонячну батарею
Мешканці ОСББ “Мир-2015» переконалися в результативності вжитих заходів щодо підвищення енергоефективності будинку. Найбільш відчутну економію дає освітлення світлодіодними модулями з використанням сонячної енергії.
У минулому році ОСББ “Мир-2015» стало учасником німецько-українського проекту “Сталий розвиток житлового господарства в Україні: сприяння місцевому розвитку та посилення ролі громадських організацій” і виграло грант на придбання та установку на даху сонячної батареї [німецька підтримка склала 40 тисяч гривень, а ОСББ доплатив десять тисяч]. Монтаж і налагодження проводили німецькі фахівці, які прискіпливо контролювали витрачання грошей. Завдяки батареї та встановленню LED-ламп, споживання електрики для освітлення місць загального користування становить всього 60 кВт в місяць, відповідно, плата складає близько 80-ти гривень на місяць замість колишніх двох тисяч.
У планах – ІТП і … сонячні радіатори
У планах на цей рік у ОСББ “Мир-2015» – встановлення індивідуального теплового пункту [ІТП]. 230 тисяч гривень тут планують отримати за держпрограмою “Теплий кредит”*. “У нас 60 відсотків мешканців – субсидіанти, – каже Володимир Георгійович. – Ми прорахували, що відшкодування від держави складе 140 тисяч гривень тіла кредиту, призначені банком відсотки погасить місто**. Решту [90 тисяч] ділимо на п’ять років і отримуємо півтори тисячі в місяць. Площа будинку становить 5754 квадратних метра. Тобто один квадратний метр обійдеться в 0,24 гривні. Встановлення ІТП дасть економію тепла відсотків на 30 “.
Більше того, ОСББ “Мир-2015» мріє придбати незалежність від тепломереж, можливо, встановивши на даху сонячні радіатори. Залишається додати, що Володимир Георгійович цікавиться термопанелями, якими можна в майбутньому утеплити фасад, і розмірковує над створенням асоціації у складі семи сусідніх ОСББ.
На думку експерта Тетяни Бойко [координатор житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА], навіть якщо держава надає дієві інструменти підвищення енергоефективності, без органів місцевого самоврядування та самих мешканців ці інструменти не дадуть бажаних результатів. Тому впровадження заходів з підвищення енергоефективності на місцевому рівні – ключове питання для українських міст.
* “Державна цільова економічна програма енергоефективності та розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2017 р.р”.
** Програма відшкодування відсоткових ставок за залученими в кредитно-фінансових установах короткостроковими кредитами, що надаються ОСББ та ЖБК на реалізацію енергозберігаючих та енергоефективних проектів в ЖКГ на 2017-2019 роки затверджена Рішенням міськради №6 від 21.12.2016 р