Чи загрожує повільна смерть українським вугільним шахтам? 0 274

Спеціально для ІП “ЖИТЛО” підготував аналітик житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Олександр Горлушко

Вуглевидобування у нашій державі – галузь, яка в основному не приносить прибутку і дотується з державного бюджету. Разом з тим, вугілля сьогодні займає суттєвий відсоток в енергобалансі держави та впливає на формування ціни на електроенергію. Як наслідок – фактично на всю економіку держави.

Зважаючи на це, експерти Громадянської мережі ОПОРА вирішили розглянути варіанти виходу з національної вугільної кризи.

Наразі у короткостроковій перспективі альтернативи використанню вугілля немає. Натомість заміщувати його в енергобалансі ми зобов’язані відповідно до Паризької угоди, підписаної в рамках конвенції ООН про зміну клімату.

Наразі держава не є ефективним власником вугільних шахт. Останнім часом все частіше представники влади говорять про необхідність закриття нерентабельних шахт. Але загроза реалізації цього плану полягає, насамперед, у зростанні соціальної напруги. В основному українські шахтарі мають вузьку спеціалізацією, тому говорити про перекваліфікацію складно.

Як наслідок такого шляху, можна очікувати зростанням соціальних виплат по безробіттю, фінансування перекваліфікації та посилення проблеми створення додаткових робочих місць. Усе це робить рішення про ліквідацію неприбуткових шахт дуже непопулярним з політичної точки зору.

Альтернативний варіант – дотація вуглевидобутку. Проте за останні десятиліття такий шлях не вирішив ні екологічні, ні соціальні, ні економічні питання існування державних шахт.

Виходом може бути приватизація вугільних шахт через продаж на відкритому аукціоні з повним пакетом соціальних зобов’язань.

На думку експертів Громадянської мережі ОПОРА, в Україні повинен існувати прозорий ринок вугілля, що дозволить сформувати обґрунтовану попитом та пропозицією ціну на ресурс. Щоб вирішити проблему національного видобутку вугілля, треба підходити до проблеми комплексно, реально оцінюючи вплив усіх соціальних та економічних факторів. Для цього слід змінювати правила гри, руйнувати корупційні схеми та заміщувати вугільну електро- та теплогенерацію відновлювальними джерелами енергії, залучаючи до інновацій перепрофільованих шахтарів.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора