Про перебіг подій закупівлі трансформаторів «Укренерго»: підсумки 0 605

15 січня 2015 року була оприлюднена річна інвестиційна програма ДП «НЕК «Укренерго». А вже весною на одній із закритих нарад у НКРЕКП представники «Укренерго» анонсували «програму оновлення трансформаторного парку», згідно якої планувалося закуповувати біля 30 трансформаторів кожного року до 2020 року. Загалом було заплановано внести до тарифу інвестиційну складову у розмірі 4 млрд грн на рік, що за 5 років складає 20 млрд грн. Ця інвестиційна програма була погоджена Мінпаливенерго.

Громадянську мережу ОПОРА занепокоїв той факт, що планувалася закупівля за ціною 21 тис. дол. за мегавольт-ампер (МВА) трифазного трансформатору. Відповідно до нашого моніторингу ринкових пропозицій, ціна на трансформатори майже вдвічі нижча – 11-13 тис. дол. за МВА, не враховуючи розмір контракту.

Цей факт експерти розцінили як корупційну загрозу. Громадянська мережа ОПОРА взяла під громадській контроль закупівлі за інвестиційною програмою «Укренерго» та повідомила у приватному порядку провідних українських журналістів про ситуацію.

24 червня 2015 року на нараді у НКРЕКП була представлена службова записка члена Комісії Андрія Геруса щодо завищеної ціни на трансформатори в інвестиційній програмі «НЕК «Укренерго».

14 липня 2015 року відбулося засідання НКРЕКП, на якому розглядалося питання про збільшення обсягу фінансування інвестпрограми «НЕК «Укренерго» з 4,4 млрд грн до 8,3 млрд грн. Обґрунтування надав директор «Укренерго» Юрій Касіч. Було прийнято рішення про збільшення фінансування до 6,9 млрд грн.

У цей же день розпочалася кампанія Громадянської мережі ОПОРА щодо висвітлення процесу в публічному просторі – передовсім, в соціальній мережі Facebook на сторінці ЖИТЛО, що має релевантну аудиторію щодо інформування про цю проблему (чоловіки 25-34 рр., активні молоді люди, складають ключову ЦА сторінки (більше 28%).

14 липня  – перша згадка про проблему та засідання НКРЕКП.

Висвітленням цієї теми, а також іншої корупційної діяльності, пов’язаної з іменем Костянтина Григоришина, займалася ініціатива «НАШІ ГРОШІ» та сайт «Главком». ОПОРА розповсюджувала ці повідомлення у соціальній мережі Facebook.

20 липня – повідомлення «ЕНЕРГОАТОМ» також хоче підгодувати ГРИГОРИШИНА на 4 мільярди гривень, закупивши у нього трансформатори?»

Із надходженням нової інформації про «трансформатори Григоришина» інформаційна кампанія набула нових обертів та навіть отримала впізнаваний стиль – анімаційні ілюстрації на теракотовому тлі.

11 серпня – повідомлення «Обленерго Григоришина купили через компанії-«прокладки» Григоришина суперкоштовні блоки живлення від «народного мера» Севастополя, таким чином, фактично, фінансуючи окупантів».

28 липня – повідомлення «У 2014-2015 роках ПАТ «Запоріжтрансформатор» експортувало до Росії трансформатори значно нижче ринкових цін».

Варто зазначити, що завдяки тиску з боку громадськості та журналістів Південно-Західна електроенергетична система ДП «НЕК «Укренерго» 12 серпня прийняла рішення про відміну двох тендерів на придбання трансформаторів на очікувану суму 206 млн грн. Перші спроби закупівлі трансформаторів за завищеними цінами були зупинені.

1 вересня 2015 колектив Громадянської мережі ОПОРА створив спеціалізовану Facebook-групу «АНТИЛАПА», присвячену боротьбі з корупцією в енергетиці та ЖКГ України. Природно, що тема «трансформаторів Григоришина» і пов’язаних з ними тендерів посіла в обговореннях групи значне місце.

Станом на початок 2016 року до групи долучилося більше 750 учасників, серед яких – відомі журналісти, представники громадських організацій, антикорупційні активісти.

4 вересня у групі було опубліковано і поширено на інші ключові антикорупційні Facebook-групи інтерв’ю А. Геруса, левова частка якого присвячена темі «трансформаторів Григоришина».

2 жовтня на веб-порталі державних закупівель експерти Громадянської мережі ОПОРА виявили оголошення про закупівлю «НЕК «Укренерго» 22-х трансформаторів на суму 2 млрд грн одним лотом. Планувалася закупівля кількох трансформаторів, які виробляє ПАТ «Запоріжтранформатор».

Стало зрозуміло, що тендер прописаний «під одну компанію». Активісти ОПОРИ запропонували «розбити» закупівлю на кілька лотів. Ідею підтримав А. Герус, який опублікував на своїй сторінці в Facebook заяву-пропозицію, присвячену новим тендерам: «У п’ятницю Укренерго оголосило нові тендери на трансформатори з умовами, прописаними явно під одного учасника. Пан Григоришин ніяк не може заспокоїтись».

5 жовтня з групи «АНТИЛАПА» Громадянська мережа ОПОРА широко розповсюдила публікацію.

У рамках реакції на цей тендер ОПОРА зробила заяву з вимогою скасувати тендер, розповсюдивши її від імені проекту «АНТИЛАПА» в експертному та журналістському середовищі, а також в ключових релевантних групах в мережі Facebook.

Громадянська мережа ОПОРА постійно контролювала процес проведення тендеру, знову і знову анонсуючи його подробиці для зацікавленої громадськості («Сьогодні, 12 листопада, о 13.30 відбудеться попередня кваліфікація по тендеру з закупівлі «НЕК «Укренерго» 22 трансформаторів на 2 мільярди гривень. Без зазначення ціни, для підтвердження фінансової спроможності, професійної і технічної компетентності учасників та їх відповідності кваліфікаційним критеріям»).

Варто зазначити, що оскарженням процедури здійснення закупівель трансформаторів «НЕК «Укренерго» системно займався Центр протидії корупції.

Діяльність «НЕК «Укренерго» неодноразово перевіряли правоохоронні органи: «До роботи керівництва «Укренерго» мають запитання у прокуратурі та СБУ. Та проводяться обшуки за підозрою у розкраданні державних коштів», «Генпрокуратура звинувачує чиновників «Укренерго» у розкраданні».

Переможець першого скасованого «трансформаторного» тендеру «Укренерго» завод ЗТР оскаржує в судах звинувачення Антимонопольного комітету у корупційній змові. Антимонопольний комітет заборонив державним структурам укладати договори з ЗТР до грудня 2017 року.

Розкриття цінових тендерних пропозицій кілька разів переносилося, а згодом тендер таки був розділений на три лоти. Це дозволило залучити до участі провідні міжнародні компанії.

Про усі вищезазначені факти колектив Громадянської мережі ОПОРА та проекту «АНТИЛАПА» широко інформував громадськість і профільних журналістів та експертів. Зокрема, тема «трансформаторів Григоришина» стала однією з практичних корупційних схем, а кейс, пов’язаний з її висвітленням, – предметом обговорення в ході антикорупційного проекту Інституту медіа-реформ та, з подачі координатора житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяни Бойко, – низки антикорупційних організацій «Майстерня активних громадян».

Наступне повернення до цієї теми трапилося знову 19 січня 2016 року. «У п’ятницю Григоришин розіслав прес-реліз, де звинуватив Яценюка та Авакова в тому, що їх зауваження щодо трансформаторного тендеру Укренерго – це дії в інтересах інших олігархів. І стверджує, що вони (уряд) мають допомагати вітчизняному виробнику», – повідомив А. Герус. Обґрунтовану незгоду А. Геруса із тезами пана Григоришина колектив проекту «АНТИЛАПА» також широко розповсюдив у фаховому середовищі, як і наступну статтю Української Правди «Яценюк обізвав Григоришина агентом ФСБ», що була опублікована через декілька днів.

8 лютого 2016 року відбулося розкриття цінових тендерних пропозицій. У підсумку загальна сума за трьома лотами склала 928,59 млн грн. Найбільший в Україні виробник трансформаторів «Запоріжтрансформатор» запропонував найменшу ціну в тендері на поставку трансформаторів для державної компанії «Укренерго».

Зокрема, пропозиція «Запоріжтрансформатора» за першим лотом (на поставку автотрансформаторів і реакторів потужністю 750 кВт) склала 335,3 млн грн, за другим лотом (автотрансформатори напругою 330 кВт) – 571,4 млн грн, за третім лотом (лінійні трансформатори) – 21,881 млн грн. Авансові платежі за першим і третім лотами складають 45%, за другим – 40%.

У тендері також брали участь представництва компаній Siemens і ABB, пропозиції яких були значно дорожчими. Зокрема, «Сіменс Україна» зробила пропозицію лише за першим лотом – 618,505 млн грн з ПДВ. При цьому авансовий платіж повинен був скласти 30%.

Пропозиція представництва компанії ABB за першим лотом склала 893,1 млн грн, за другим – 1,084 млрд грн, за третім – 91,7 млн грн.

Заявку на участь у тендері подало також представництво корейської компанії Daewoo, проте в ході розкриття цінових пропозицій стало відомо, що компанія вирішила відмовитися від участі в тендері.

Таким чином, загалом вдалося зекономити до 1,1 млрд грн.

ОПОРА підготувала та розповсюдила інформаційне повідомлення про цю подію. Наступним кроком має стати притягнення до відповідальності осіб, які намагалися організувати корупційну схему.

Таким чином, Громадянська мережа ОПОРА постійно інформувала громадськість про передісторію та перипетії процесу тендерної закупівлі трансформаторів від ЗТР, яку здійснював «НЕК «Укренерго». Повідомлення ключових гравців, офіційні заяви, нові факти, ключові анонси та новини щодо процесу – усе це не дозволило замовчати факт і подробиці проведення тендеру, сприяло його прозорості та утримуванню у публічній площині. 

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора