«Роттердам +»: білі плями у формулі заважають бачити найголовніше 0 489

3 березня цього року Національна комісія у сфері енергетики і комунальних послуг прийняла постанову № 289 «Про затвердження Порядку формування прогнозованої оптової ринкової ціни електричної енергії».

Найбільший резонанс у суспільстві викликав саме розрахунок прогнозної ціни та платежу виробникам, які працюють за ціновими заявками (ТЕС). Варто зазначити, що електрична енергія, вироблена на ТЕС, посідає друге місце за обсягом продажу в ОРЕ після атомної електроенергетики та перше місце за вартістю проданої електроенергії в ринок.

Дані згідно постанови НКРЕКП 1178 від 24.06.2016 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 28 квітня 2016 року 721.

Основною складовою для розрахунку ціни на електроенергію є вартість вугілля, яка розраховується відповідно до ціни на біржі у Роттердамі плюс транспортування. Обґрунтуванням до застосування такого підходу Нацрегулятором у сфері енергетики і комунальних послуг стала, перш за все, необхідність забезпечення автономності від зони АТО (наразі близько 40 % від необхідної кількості вугілля – це вугілля марки А, яке не видобувається на підконтрольних Україні територіях). 

Відповідно до Порядку формування прогнозованої оптової ринкової ціни електричної енергії, прогнозована ціна встановлюється на квартал. Згідно цієї методики, було прийнято постанови НКРЕКП № 721 від 28.04.2016 «Про затвердження прогнозованої оптової ринкової ціни на II-IV квартали 2016 року» та № 1178 від 24.06.2016 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 28 квітня 2016 року № 721». Таким чином, встановлено наступні прогнозовані ціни оптово-ринкові ціли електроенергії:

II квартал (травень та червень) – 1 236,98 грн за 1 МВт×год (без ПДВ);

ІІІ квартал – 1358,83 грн за 1 МВт×год (без ПДВ);

IV квартал – 1490,63 грн за 1 МВт×год (без ПДВ).

Громадянська мережа ОПОРА спробувала самостійно зробити розрахунок прогнозної ціни виробникам, які працюють за ціновими заявками на основі даних, отриманих на підставі закону України «Про доступ до публічної інформації». Ми надіслали до Нацкомісії запит з проханням надати розрахунки до постанов НКРЕКП № 721 від 28.04.2016 «Про затвердження прогнозованої оптової ринкової ціни на II-IV квартали 2016 року» та № 1178 від 24.06.2016 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 28 квітня 2016 року № 721». 

У відповідь було надано таблиці у форматі Exel та додатково інформацію про вартість вугілля.

Проте розрахунки ОРЦ надані за рік без поквартальної розбивки. Яким чином вона здійснювалася – не зрозуміло.

Отже, прогнозована ціна продажу електричної енергії в ОРЕ виробниками, які працюють за ціновими заявками, розраховується за формулою:

Вона складається з умовно-постійних витрат на розрахунковий період виробників, які працюють за ціновими заявками, прогнозованої вартості палива, яке буде витрачене виробниками, які працюють за ціновими заявками, у розрахунковому періоді на виробництво електричної енергії, норми прибутку для виробників та обсягу продажів електричної енергії в ОРЕ.

Щоб підрахувати прогнозовану вартість палива, необхідно знати ціну та обсяги використання у відсотках умовного палива вугілля, газу та мазуту.

Щоб отримати ціну одиниці умовного палива, потрібно ціну одиниці натурального палива поділити на відповідний коефіцієнт (співвідношення умовних та натуральних витрат).

– це ціна натурального палива (вугілля, газ, мазут).

Для енергетичного вугілля вона визначається за формулою:

, де

 – індикативна ціна вугілля, яка визначається на підставі середньої ринкової ціни на європейському ринку (на основі середніх індексів АРІ2 на умовах CIF в основних портах Західної Європи Амстердам − Роттердам − Антверпен) за 12 місяців.

– ціна транспортування вугілля, яка визначається за формулою: ,

де  – середня вартість доставки вугілля з портів Амстердам – Роттердам – Антверпен до українського порту за 12 місяців;

 – середня вартість транспортування вугілля із судна на склади українських портів за 12 місяців.

Вартість доставленого вугілля з Роттердаму необхідно скорегувати на коефіцієнт калорійності, який визначається як співвідношення калорійності вітчизняного вугілля та вугілля на біржі.

 − вартість транспортування вугілля залізничним транспортом територією України, розрахована на основі даних за 12 місяців.

Для розрахунку ціни вугілля необхідно мати дані індексів АРІ2 на умовах CIF в основних портах Західної Європи Амстердам − Роттердам − Антверпен за останні 12 місяців, ціну доставки до України, фрахту та транспорту по Україні за останні 12 місяців.

Проте в отриманих документах зазначена ціна вугілля з доставкою до України за 12 місяців та транспортування територією України за 12 місяців.

Показник API2, доставка до України та перевалка наведені лише помісячно, тому не зрозуміло, які саме дані були використані при розрахунку прогнозної ОРЦ. Не вказані також джерела, з яких отримані ці дані.

Ми сподіваємося отримати від НКРЕКП додаткові відповіді та уточнення.

А тим часом фактичний тариф ТЕС постійно зростає. За даними ДП «Енергоринок», з 11 по 20 жовтня 2016 року він становив 1683,54 грн/МВт*год, за аналогічний період вересня – 1221,3 грн/МВт*год, липня – 1099,15 грн/МВт*год, червня – 995,06 грн/МВт*год.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора