Спеціально для ІАП “ЖИТЛО” підготував Олександр Горлушко, аналітик житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА
1 квітня вступить в дію Закон України «Про публічні закупівлі» (№3559 від 30.11.2015), згідно якого підприємства, що працюють у визначених сферах, при закупівлі товарів більше ніж на 1 млн грн та послуг на 5 млн грн повинні проводити тендери через систему електронних закупівель ProZorro. Окрім того, усі закупівлі на суму понад 50 тис. грн також повинні оприлюднюватися у цій системі.
Документ визначає, що дія закону поширюється на підприємства, які:
- забезпечують виробництво, транспортування, постачання та зберігання газу;
- забезпечують виробництво, транспортування та постачання теплової енергії;
- забезпечують виробництво, передачу, розподіл, купівлю-продаж, постачання електричної енергії, здійснюють централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об’єднаною енергетичною системою України;
- забезпечують виробництво, транспортування та постачання питної води, функціонування централізованого водовідведення.
Закон також передбачає, що у системі ProZorro за власним бажанням підприємства та розпорядники бюджетів можуть проводити будь-які закупівлі. Це буде свідчити про добровільну публічність та відкритість. Наприклад, Київська міська держадміністрація одна з перших добровільно перейшла на закупівлі через цей ресурс.
Які можливості надає впровадження ProZorro?
Основна перевага системи – це можливість відслідковувати та аналізувати тендерні закупівлі в режимі онлайн з використанням широкого спектру електронних засобів.
До цікавих, на наш погляд, інструментів системи, які громадськість зможе використати для контролю закупівель, і як наслідок – для перешкоджання корупції, належать:
- моніторинг закупівель підприємств у сферах енергетики і комунальних послуг (зокрема, водоканалів, теплоенерго, облгазів та обленерго тощо);
- моніторинг закупівель за рахунок коштів державного бюджету;
- моніторинг закупівель за рахунок місцевих бюджетів (з 01.09.16 р.);
- моніторинг звітів допорогових закупівель усіх замовників.
Громадянська мережа ОПОРА сподівається, що система ProZorro буде розвиватися, і закликає громадян активно використовувати цей інструмент для моніторингу діяльності компаній у сфері ЖКГ.