Вплив Фірташа на енергоринок зменшився, його місце намагаються зайняти інші 0 229

Джерело: “Громадське радіо”

Йдеться про зменшення впливу на енергоринок олігарха Дмитра Фірташа. Водночас, місце Фірташа намагаються зайняти інші компанії, за якими, ймовірно, також стоять олігархи. Зокрема, активність у спробі придбати державні активи, зокрема — компанію Центренерго, виявляє компанія «Енергомережа». Видання «Українська правда» повідомляє, що компанію «Енергомережа» пов’язують із братами Суркісами.

Тож, українському ринку ще потрібно пройти шлях демонополізації та вивільнитись від тиску олігархів. На створення біржі, на якій споживачі зможуть купувати енергоресурси та обирати компанії, які надають послуги, може піти два-три роки, — повідомляє Андрій Чубик.

Андрій Чубик: Українська енергетика динамічно розвивається і темпи, які ми взяли ще з минулого року, є вражаючими.

Ольга Веснянка: Про що свідчать результати вашого дослідження. Яким постав енергоринок на 2015 рік?

Андрій Чубик: Дослідження було підтримане ЄС. Воно присвячене поширенню і вдосконаленню прозорості енергоринку в Україні. Дослідження ми проводили з2010 року і слідкували за динамікою розвитку сектору з 2010 по 2015 рік.

Ольга Веснянка: До яких висновків дійшли?

Андрій Чубик: За основу дослідження взяли угоди про розподіл продукції, які на той час обговорювалися, зокрема, із компанією «ШЕЛЛ».Йдеться про видобуток нетрадиційних видів газу на території України. Через певні обставини ці компанії більше не працюють над цим.

Дмитро Тузов: На скільки зменшився вплив олігархів на енергетичний сектор України?

Андрій Чубик: На щастя, вплив зменшується. Що стосується одіозного пана Фірташа — його частка на ринку скорочується.

Дмитро Тузов: Чи займають це місце інші олігархи?

Андрій Чубик: Звичайно, це ласий шматок. За нього ведеться боротьба і включаються нові гравці.

Дмитро Тузов: То чи відбувається демонополізація на енергоринку?

Андрій Чубик: Якщо візьмемо ринок газу, то завдяки титанічним зусиллям з боку громадськості, експертів, світової спільноти вдалося запровадити новий Закон про ринок природного газу. Зараз він має вдосконалитися, доповнитися через вторинне законодавство. І з жовтня минулого року вже працює вільний ринок, принаймні, для промислового сектору.

Ольга Веснянка: А хто ці нові гравці, які займають місце Фірташа?

Андрій Чубик: Це компанія «Електромережа» — абсолютно новий гравець, який намагається ввійти на енергоринок. Її цікавлять активи державних компаній, які ще залишаються в державній власності — Центренерго, Обленерго. Що стосується міжнародних компанії, то вони з острогою спостерігають за ситуацією, адже у нас змінюється законодавство, а це завжди відлякує інвестора.

Дмитро Тузов: «Енергомережа» — це також олігархічна компанія?

Андрій Чубик: Про неї ще не так багато відомо. Це досить нова структура, яка раніше не мала активів, але зараз її активність насторожує. 

Ольга Веснянка: Що таке Національний фонд розвитку та навіщо він Україні?

Ми взяли за основу ідею про суверенні фонди: вони допомагають поза бюджетом збирати фінансові ресурси і через ефективний менеджмент ці ресурси за необхідності використовувати або ж накопичувати їх для наступних поколінь. Класичними прикладами є Норвезький пенсійний фонд та Нафтовий фонд Азербайджану.

Дмитро Тузов: На енергоринку все ще працюють старі механізми? Адже є багато інформації, що політика субсидіювання — це приховане вимивання грошей із держбюджету на користь компаній, контрольованих олігархами?

Андрій Чубик: Необхідно розуміти і прийняти те, що ми не можемо використовувати енергоресурси задарма. Вони мають ринкову ціну і хтось її має платити. Тривалий час через перехресне субсидіювання це, фактично, робила промисловість. Але кожен платник податків все одно покривав багатомільярдні дірки у бюджеті.

Ми дійшли до висновку, що субсидії можна було б використати ефективніше: надати допомогу сім’ям, які готові модернізувати свої домівки.

Дмитро Тузов: «Українська правда» повідомляє, що «Держава може втратити «Центренерго» через борги. Енергетична компанія «Енергомережа», яку пов’язують з братами Суркісами почала скупку боргів у «Центренерго» і Одеської ТЕЦ через пов’язані кредиторські компанії». Це олігархізація?

Андрій Чубик: Зараз спрацьовують старі системні зв’язки, керовані бажанням нажитися. В нашому парламенті не сталося повного оновлення. Однак перспектива деолігархізації все ж є.

Ольга Веснянка: Як щодо видобутку сланцевого газу на західній Україні?

Андрій Чубик: Нетрадиційні види газу є наразі затратними за собівартістю видобутку і навіть геологорозвідки. Тому це не є актуальним зараз.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора