Як ОПОРА адвокатує реформування нафтогазовидобувної галузі 0 323

Виклики, існування яких продемонстрували моніторинг впровадження реформ у нафтогазовидобувній галузі та аналіз результатів звіту ініціативи прозорості ЕІТІ, змусили Громадянську мережу ОПОРА активно долучатися до висвітлення цих проблем.

Як наслідок, ОПОРА поставила перед собою два чіткі завдання.

По-перше, позбутися неринкових регуляторних преференцій у галузі, що надаються в обхід конкуренції. Внаслідок подібної діяльності несумлінні компанії, а подекуди навіть компанії з ознаками фіктивності, отримують ліцензії на видобуток, проте не виконують перед державою жодних зобов’язань. Отримання спецдозволів на видобуток відбувається поза конкурсом. В результаті такої форми регулювання, як засвідчив звіт ЕІТІ, близько третини газовидобувних компаній навіть не вдалося знайти.

По-друге, підвищити прозорість геологічної інформації, умов контрактів та виконання зобов’язань перед державою та місцевими громадами у галузі.

Інформаційні матеріали з описом проблематики, роз’ясненнями та інфографікою, вийшла 7 грудня та 22 грудня 2015 року на інформаційному порталі ЖИТЛО. Статті стосувалися проблеми неефективного механізму видачі ліцензій поза аукціоном.

Разом з тим, 8 грудня на відкритому брифінгу експерти Громадянської мережі ОПОРА  Олександр Горлушко та Тетяна Бойко винесли на обговорення питання прозорості виконання контрактних зобов’язань підприємств спільної діяльності. Про ситуацію доповіли голова ПАТ «Укргазвидобування» Олегу Прохоренко та голова комітету ПЕК ВРУ Ольга Белькова.

12 січня ОПОРА скерувала запит на вищезгадану інформацію до ПАТ «Укргазвидобування» №2/2-08-100 та отримала відповідь про віднесення такої інформації до комерційної таємниці. Про що на порталі ЖИТЛО було розміщено відповідну статтю щодо гальмування розвитку ринку видобування та реформування галузі.

Перемога № 1: позови суду про розірвання 6 з 8 договорів СД

Варто зазначити, що 3 лютого, в приміщенні НАК «Нафтогаз», відбувся брифінг за участю голови правління ПАТ «Укргазвидобування» Олега Прохоренка та заступника голови правління – виконавчого директора Олександра Романюка.

Брифінг був присвячений темі договорів про спільну діяльність (далі СД). ПАТ «Укргазвидобування» після тривалого періоду невдалих переговорів з СД про врегулювання суперечностей, подали до суду позови про розірвання 6 з 8 договорів та позбавлення СД права видобування газу за ліцензіями «Укргазвидобування». Приводом розірвання договорів стало невиконання взятих зобов’язань за договором про СД щодо збільшення видобутку газу та інших вуглеводнів.

Після чого ОПОРА неодноразово здійснювала інформаційну підтримку, зокрема поширювала заяви та висвітлювала роботу Олега Прохоренка.

Також Громадянська мережа ОПОРА продовжувала співпрацю з стейкхолдерами та експертами у просуванні реформи та процесів дотичних реформ, підігріваючи в інформаційному просторі інтерес суспільства до реформи.

А саме:

  • На порталі ЖИТЛО опубліковано ексклюзивне інтерв’ю керівника програм DiXi Group Романа Ніцовича щодо державного регулювання в українській нафтогазовидобувній галузі.
  • Поширювалися новини про фінансові махінації видобувача «Укрнафти» від Вікторії Войціцької. До слова, саме «Укрнафта» отримувала ліцензії поза конкурсом.
  • Поширювалися висловлювання депутата БПП Сергія Лещенка щодо спроб тіньового впливу та призначень на керуючі посади державних підприємств та «Укргазвидобування» зокрема, також публікувалися експертні коментарі щодо скандалу з А. Абромавічусом з цього приводу.
  • Здійснювалася інформаційна підтримка імплементації реформування процедури державних закупівель, у тому числі у галузі ПЕК та ЖКГ. А саме, Закону України «Про публічні закупівлі»: http://zhytlo.in.ua/ua/napryamok/atykorupcia/u_pek_komunalc_vse_bude_prozorro.html
  • Поширювалася інформація щодо досліджень Дмитра Гнапа, Віталія Шабуніна, «Наші Гроші», надавалися експертні коментарі тощо.

Відповідь Держгеонадра на інформаційний запит Громадянської мережі ОПОРА №208/Пі-10-15 від 04.12.15р. щодо розкриття геологічної інформації містила відмову надати інформацію з посиланням на гриф «Для службового користування»

Громадянська мережа ОПОРА проводить інформаційну кампанію про необхідність прозорості у галузі газовидобування:

Перемога № 2: Постанова КМУ №277 від 06.04.16 р.

6 квітня 2016 року в контексті реформи у геологічній галузі прийнято Постанову Кабінету міністрів України № 277 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 р. № 594 і 615, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України».

Найважливіша зміна – це новий порядок видачі дозволів на надрокористування без проведення аукціону. Основна та найочікуваніша зміна – це скасування видачі дозволів без проведення аукціону. Залишилася така преференція виключно для державних акціонерних компанії, де частка держави становить 100%.

У разі, якщо активи держави будуть продаватися приватним інвесторам, усі отримані до того часу дозволи на надрокористування відтепер будуть скасовуватися.

Разом з тим, Держгеонадра ініціює практику відкритих аукціонів з продажу спецдозволів на користування надрами. На них можуть бути присутні ЗМІ, громадські організації, запроваджено онлайн-трансляцію та відкриття інформації про кінцевого бенефіціара. Тепер усі зацікавлені матимуть дані про підприємство та його власника.

17 квітня на підтримку продовження задекларованого Держгеонадрами курсу реформ Громадянська мережа ОПОРА взяла ексклюзивне інтерв’ю з радником в.о. голови Держгеонадра з питань геологічної розвідки Денисом Жегаловим, який розповів про перспективи та напрямки розвитку і прозорості видобувних галузей.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора