Багатоликий пластик 0 716

Спеціально для ІП “ЖИТЛО” підготував аналітик житлово-комунальних та енерегтичних програм Громадянської мережі ОПОРА Дмитро Кузнєцов

Довгоочікуване літо – час не тільки бажаних відпусток, а й неймовірної спеки. Щодня ми змушені давати бій спеці надійною та перевіреною зброєю – питною водою.

Кожні півгодини ми бігаємо до кулера за склянкою води та підтягуємо крісла ближче до кондиціонера. Дорогою додому не можемо оминути магазин, де в холодильнику стоять рівно вишикувані «воїни» – пластикові пляшки з водою. Прохолодні півлітра свіжості – і ми, не чекаючи повернення в затишок оселі починаємо пити просто біля каси. Знайома ситуація?

Так ми стикаємося із золотим правилом спеки: влітку багато води не буває.

Це правильно, адже користь питної води відома усім. Однак чи хтось думає при цьому, звідки береться пластик, у який заточений жаданий напій? Який пластик буває та чим він відрізняється? Скільки таких пляшок використовує людина протягом року? Сьогодні ми спробуємо розповісти вам більше про пластик, який здається таким «мирним».

Випадкова полімеризація

Перш за все, давайте пригадаємо шкільні уроки хімії. Пластик – це матеріал, який утворюється завдяки полімеризації, тобто з декількох ланцюжків молекул. Вперше таку сполуку отримав цілком випадково в 1835 році Анрі Віктор Реньо, поєднавши хлористий водень з ацетиленом.

Згодом винахідник синтезував полімер на основі вінілхдориду. В результаті утворився полівінілхлорид, так званий ПВХ. Однак у масове використання він надійшов лише з початку ХХ ст.

Види полімерів, переваги та загрози

Якщо ретельно придивитись до пластикових речей, то на них або на їх упаковці можна знайти трикутник із цифрою посередині. Зазвичай на нього ніхто не звертає уваги, і дарма.

У трикутнику позначено вид пластику. Можливо, це вас шокує, але його існує понад 150 видів. Для зручності «Спілка пластикової промисловості» поділила полімери на 7 типів. Це дозволяє за можливості спростити сортування та переробку пластикових виробів.

1 – поліетилен терефлатат (РЕТ/РЕТЕ)

Вочевидь, це один із найпоширеніших та небезпечніших видів пластику. А тепер увага: саме з нього виробляють пляшки для напоїв, зокрема для води та соків.

Небезпека цього пластику пов’язана із високою концентраціє біосфенолу А (BPA). Ця хімічна речовина впливає на ендокринну та нервову систему, викликає розвиток раку молочних залоз, захворювань печінки та порушень роботи серця.

Біосфенол виділяється під впливом сонячних променів та при частому митті тари. Чим частіше ви миєте пляшку з-під мінеральної води – тим шкідливішим стає її використання.

Натомість перевага РЕТ пластику – можливість його повторної переробки.

2 – поліетилен високої щільності (PEHD/HDPE)

Пластик цього типу безпечніший за РЕТ, оскільки є стійким до агресивних речовин. А температура його експлуатації сягає від -80 до 110 оС.

Такий матеріал використовують як тару для молочних виробів та шампунів. Також з нього виробляють пластикові іграшки, кришечки та контейнери для продуктів харчування. Крім того, він також легко піддається повторній переробці.

3 – полівінілхлорид (PVC)

З полівінілхлориду виробляються іграшки для дітей, ізоляції для проводів та труб, обгортки для сиру та м’яса.

Це найбільш небезпечний для здоров’я пластик. Після десяти років використання він самостійно починає виділяти отруйні хімічні речовини. А під час спалювання токсини на основі хлору виділяються одразу. Канцерогени, які містяться у ньому, можуть легко проникати до їжі та викликати рак.

Полівінілхлорид переробці не піддається.

4 – поліетилен низької щільності (PELD/LDPE)

Один з найпоширеніших видів пластику, адже більшість пакетів та упаковок зроблені саме з нього. В середині минулого століття він впевнено замінив целофан.

Проблема цього пластику полягає в тому, що під час його виробництва використовують небезпечні для здоров’я речовини, такі як бутан, бензол та вініловий ацетат.

Такий матеріал можна використовувати повторно, також він піддається переробці.

5 – поліпропілен (PP)

Як правило, використовується для виробництва посуду для гарячих страв, контейнерів із заморозки продуктів, одноразових шприців. У будівництві з нього виробляють матеріали для шумоізоляції. Такий пластик вважається безпечним, однак дрібні частки поліпропілену в солоній воді абсорбують різні токсиканти.  

Матеріал піддається вторинній переробці.

6 – полістирол (PS)

Використовується переважно для виробництва одноразового посуду, контейнерів для їжі, зокрема для йогуртів та фасувальних коробок для яєць. Ця сполука нестійка, оскільки отримується в результаті поляризації стиролу, який стає збудником виникнення раку.

Піддається вторинній переробці.

7 – інше (other)

До останньої групи входять решта видів пластиків, які переважно використовуються для багатошарових упаковок або упаковок, виготовлених із суміші кількох видів пластику. Загалом переробці не піддається.

Чи реально відмовитись від пластику?

Як бачите, пластик не такий вже й однаковий. І з огляду на сфери застосування повністю від нього відмовитись важко.

Однак максимально скоротити його використання нам під силу. І саме зараз, у літній період, ми добровільно здаємося в його рабство, купуючи напої у пластикових упаковках. Вода у пляшках, охолоджені напої в одноразових стаканчиках – все це непомітно, але суттєво впливає на наше життя.

А тепер подумаємо про гроші. Ціна пляшки води формується наступним чином: безпосередньо вода коштує 10%, а 90% ми платимо за пластик. Замовлення великих бутлів зменшує проблему, адже їх виготовляють з якіснішого пластику, а воду постачають у великих об’ємах, що знижує її ціну.

Зовсім позбутись впливу пластику також реально. Достатньо придбати пляшку із маркуванням BPA Free. Крім того, її можна використовувати багато раз, водночас заощаджуючи кошти та зберігаючи здоров’я.

Негатив саме до пластикових пляшок зумовлений не лише шкодою матеріалу для здоров’я безпосередньо того, хто ними неправильно користується. Насправді частка таких упаковок в балансі пластикових відходів сягає близько 40 %. І це колосальний показник.

Ще один спосіб боротьби з небезпекою – придбання еко-сумки. Ця річ може звести до нуля потребу в поліетиленових пакетах. Крім того, сьогодні такі еко-вироби бувають дуже привабливими. Тож, почувши на касі в магазині нав’язливе питання: «Пакет потрібний?», – можна не просто зекономити гроші, а й продемонструвати улюблену стильну сумку.

Яка доля пластику?

Лише 10% полімерів піддаються переробці. Якщо виріб виявився «щасливцем», він потрапляє на конвеєр, де його подрібнюють на гранули, з яких можна виготовити нові пляшки, іграшки та навіть одяг.

А тепер щодо пластику, який не йде на сортувальний конвеєр і, як наслідок, прямує на сміттєві звалища. Його доля дуже сумна. Справа в тому, що розкладання природнім шляхом – непосильний процес для полімерів. Мине аж 450 років, доки вони почнуть розкладатись, а сам процес триватиме додаткові 50-80 років. Отже, навіть той самий ПВХ, який винайшов Анрі Віктор Реньо, досі так і не зміг би розкластись самотужки.

Найгірша доля, яка може спіткати пластик, – спалення. Такі «інквізиції» вкрай небезпечні. Під час горіння полімерів виділяється велика кількість діоксинів, які викликають астму, алергію та можуть спричинити рак.

Крім виділення діоксинів, горіння пластику може призвести до утворення фосгену – особливо отруйної хімічної сполуки. Вдихаючи її, людина може захворіти на токсичний бронхіт, пневмонію та навіть гангрену легень. До речі, саме цю сполуку використовували під час Першої світової війни. А заборонили її лише у 1993 році під час підписання Конвенції про хімічну зброю.

Чи може людина та пластик жити мирно?

Звісно, сьогодні «мирний» пластик повсюди. Ми користуємося телефонами, комп’ютерами, годинниками і навіть одягом з полімерів. Людина винайшла пластик та активно використовує. Проте слід завжди пам’ятати: при неправильному поводженні те, що здається звичним та простим, може завдати шкоди.

Щоб не стати рабом хімічних сполук, їх достатньо просто контролювати: використовувати в міру, а по закінченню терміну придатності – за можливості віддавати на переробку. 

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора