Біокооператив як спосіб відмови від російського газу 0 243

Біокооператив як спосіб відмови від російського газу

У той час, як Україна думає над шляхами реформації енергетики та переходу до низьковуглецевого розвитку для реалізації зобов’язань перед світовою спільнотою із збереження екології та зупинки змін клімату, інші країни можуть вже вихвалятись своїми досягненням. Так, доки Україна інвестувала в чужу економіку, закуповуючи газ у сусідів, Німеччина, для прикладу, за 10 років змогла підняти рівень відновлювальної енергетики з 6 до 25 відсотків.

І це не дивно, адже після аварії на Першій Фукусімській АЕС Німеччина оголосила про намір взагалі відмовитись від атомної енергетики до 2022 року. Хоча вона й складала важливу частку енергетики Німеччини.

Один з факторів, завдяки якому Німеччина досягає таких результатів, – це створення біоенергетичних кооперативів, яких на території держави нараховувалося 118 станом на 2015 рік. Примітне те, що перший біоенергетичний кооператив був збудований 10 років тому, тобто решта 117 кооперативів організовані протягом наступних 9 років. Чи саме в цьому явищі секрет переходу країни до альтернативної енергетики – відповісти важко, але результати говорять самі за себе.

Чи здатний біоенергетичний кооператив вирішити проблему?

Насправді все дуже просто. Кооператив – це юридична особа, створена добровільним об’єднанням фізичних та/або юридичних осіб для спільної господарської діяльності. Основна ідея саме біоенергетичного кооперативу полягає ж в тому, що мінімум 50% потреб в електроенергії та теплі виробляється за рахунок біопалива та біогазу.

Тобто будь-яке селище, яке юридично зареєструється як кооператив і задовольнятиме власні потреби виробленою в регіоні біоенергією, називатиметься біоенергетичним.

Для чого об’єднуватись у кооперативи?

Для Німеччини створення біоенергетичних кооперативів було шляхом відмови від «мирного атому», відповідно до так званого Energiewende – «енергетичного перевороту», коли уряд зобов’язався закрити останній реактор у 2022 році.

Для України ж це крок до енергонезалежності, шанс відмовитись від чужого газу і нафти. Крім того, це можливість збільшити кількість робочих місць у селі і зекономити значну частку коштів громадян. Адже вирощення біоенергетичних культур – мало затратне, а при розумному формуванні бюджету окупність переходу на біопаливо сягає 2-5 років. Насправді, в умовах постійного зростання тарифів на газ та електроенергію, – це не так довго. Тим паче, що перехід на біопаливо дасть впевненість в тому, що у вас вдома буде світло і тепло під час українських зимових морозів.

Звичайно, потурбувавшись про завтрашній день, забезпечивши світлом та теплом свої оселі, завбачливі німці думають про екологію. Біопаливо несе меншу шкоду для природи порівняно з викопними ресурсами, оскільки СО2, який виділяється при згоранні, поглинається тими ж деревцями, що спеціально вирощуються як майбутнє паливо. Проте німці все ж таки підкріплюють свої потреби, використовуючи відновлювальні джерела енергії. Тому, відвідавши один з таких кооперативів, не дивуйтесь, побачивши цілі поля, вкриті сонячними фотомодулями чи вітрогенераторами.

Україна має всі можливість для встановлення енергонезалежності. І якщо влада спрямовує основну увагу на міста, що пов’язано з більшою густотою населення і, відповідно, кількістю викидів парникових газів, то сільські громади мають всі ресурси, щоб власноруч подбати про себе. Адже такі ініціативи підтримуються на всіх рівнях влади. 

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора