Сонячна енергетика Херсонщини 0 786

Україна більш ніж на 70 % залежить від імпорту нафти та газу. В умовах гострої вуглеводневої кризи для нас стає особливо актуальним розвиток альтернативних видів енергії – водних, вітрових та сонячних. Всього за два тижні Сонце випромінює на нашу планету такий обсяг енергії, якого б вистачило на потреби людства протягом всього календарного року.

Сонячна енергія належить до так званих поновлюваних або «зелених» видів енергії, які, за людськими масштабами, є невичерпними. Територія України – зона середньої інтенсивності сонячної радіації. Проте в нашій країні більше сонячних годин на рік, ніж у половині країн ЄС, що робить її дуже привабливою в плані інвестицій у місцеву геліоенергетику.

Проте величина сонячної радіації коливається залежно від координат місцевості, характеристик атмосфери і поверхні, часу доби і сезону. З цієї причини обсяг річного сонячного випромінювання на один квадратний метр землі суттєво відрізняється у різних областях України.

240 ясних днів з 365 роблять Херсонщину лідером у перспективі розвитку геліоенергетики. У середньому сонячна радіація області дорівнює 1250 кВт на метр квадратний на рік. Взагалі потенціал сонячної енергетики в області оцінюється у 310 тисяч тонн віртуального палива, що відповідає використанню 267,24 млн кубометрів газу або половині річної норми його споживання. Для довідки – за рік Херсонщина споживає приблизно 500 мільйонів кубометрів природного газу.

Першу в регіоні сонячну станцію запустили у Скадовському районі в лютому 2013 році біля села Лазурне на солончаках – на ґрунтах, непридатних для сільськогосподарського використання, зате ідеальних для зведення промислового об’єкту.

Установа розмістилася на 20 га та складається майже з 40 000 полікристалічних фотоелектричних модулів. За результатами ліцензування, потужність електростанції «Соларенерго» дорівнювала 9,806 МВт, яку згодом планувалося збільшити до 27 МВт. За один календарний рік така сонячна електростанція у змозі виробити майже 11 млн кВт електроенергії, достатньої для обслуговування 3000 домашніх господарств Херсонщини.

У тому ж 2013 році Національна комісія з регулювання у сфері енергетики видала ТО «Соларенерго» ліцензію на право провадження діяльності з виробництва електричної енергії терміном дії 20 років. За умови відповідальної експлуатації подібна установа розрахована на 25 років. Робота цієї електростанції сприяє скороченню щорічних викидів вуглекислого газу на 8 855 тонн.

Наразі на Херсонщині, окрім Лазурного, сонячні електростанції також працюють у самому Херсоні, в Білозерці, Новій та Старій Каховці, Генічеську, Зеленівці, Новотроїцьку, Цюрюпінську, Великій Благовіщенці, Новоолексіївці, Високопіллі, Каїрці, Трифонівці, Сиваші, Малинівці, Каланчаку, Великій Лепетисі та Миколаївці.

Зараз для юридичних осіб, які виробляють сонячну енергію в Україні, створені досить-таки сприятливі умови. «Зелений» тариф, що дозволяє продавати здобуту електрику в мережу за вигідними пільговими розцінками, – один з найвищих у Європі. Все це вселяє оптимізм щодо майбутнього сонячної енергетики в Херсонській області. Але є й проблеми.

Чому ж ми досі не перейшли на споживання енергії Сонця, яке, як відомо, світить безкоштовно, а на Херсонщині – так ще й дуже щедро?

Головне питання у достатньо дорогому обладнанні, яке може окупатись не один рік. Отже, розвиток сонячної енергетики можливий у нас лише за умови стабілізації політичної ситуації в країні і, як наслідок, поліпшення інвестиційного клімату, що доповнить сприятливі кліматичні характеристики Херсонщини. Та й у законодавстві є досі нез’ясовані моменти.

Ось що каже з цього приводу керуючий херсонським ОСББ «Кольцова 55» Юрій Трегубко: «Справа в тому, що сьогодні «зелений тариф» визначений різними ставками для юридичних та фізичних осіб. Постає цікаве питання: де у цій сфері може бути ОСББ? З одного боку, об’єднання співвласників – це юридична особа, яка, начебто, має всі підстави продавати надлишок енергії в мережу за більш високою ціною. З іншого боку, ОСББ – це фізичні особи, мешканці будинку, які сплачуюсь за всі комунальні послуги, відповідно, за більш низькими тарифами як для населення. Якби влада пішла ОСББ назустріч та дозволила реалізовувати надлишки енергії, здобутої екологічними способами, за «зеленим тарифом» за ставкою навіть як для населення (а нам більше і не треба), це, можливо, й створило би сприятливіші умови для розвитку сонячної енергетики в умовах об’єднання співвласників і це було би вигідно. Але на цей час в Законі України «Про електроенергетику» місце ОСББ чітко не визначено. Ми можемо зараз лише спостерігати за зміною законодавства та економічних умов для цього».

Але як що вже наша держава прагне енергетичної незалежності, законодавство неодмінно повинне змінюватись, стаючи все більш сприятливим для розвитку сонячної енергетики. Саме це означатиме для нас йти європейським шляхом.

Саме так вважає і координатор житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА Аелітта Олійник: «В розвинених країнах світу давно вже роблять ставку на альтернативну енергетику. Експерти прогнозують, що до 2030 року сонячна енергетика покриватиме до 12 % потреб Європи у електроенергії. Впевнена, що Херсонщина, з її сприятливими умовами для розвитку цієї галузі, також має чудові перспективи для розвитку власної бази сонячної енергетики».

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора