Вихід з енергетичної кризи: альтернативні джерела енергії 0 3558

Проблема з електроенергією не лише в Україні. Питання отримання дешевої енергії, яка б не шкодила здоров’ю, – актуальне для людства загалом. Накопичення парникових газів в атмосфері Землі на 2/3 залежить від спалювання вугля, нафти та газу. Проте саме за рахунок цих видів палива ми отримуємо 80% енергії для забезпечення життєдіяльності.

Насправді ж, доки є доступ до сонячного світла, вітру та води, – у нас буде можливість отримувати енергію з «нульовими» викидами у навколишнє середовище.

Більшість європейських країн зараз займається розробкою та подальшою реалізацією проектів «чистої енергії». Залежність від поставок енергії та палива для її отримання – це можливість тиску економічного та політичного характеру. Україна змогла в цьому переконатися на власному досвіді.

Вочевидь, перехід до «зеленої» енергетики повинен стати однією з важливих цілей реорганізації сучасних систем. Звісно, це потребує значного часу. Пошуки нових технологій, створення механізмів, які б стимулювали перехід на «чисту енергію» та підтримували її розвиток, – завдання не з легких. Вирішення цієї проблеми потребує значних інвестицій та змін, насамперед у свідомості громадян.

Однак нові технології вже існують, вони майже поруч. ОПОРА проаналізувала, які способи альтернативного отримання енергії сьогодні найпопулярніші в розвинутих державах.

Вітер надій

Коли мова заходить про використання енергії вітру, більшість з нас уявляє невелику конструкцію, що нагадує вітряк, облаштовану на даху приватного будинку. Дійсно, побутові установки сьогодні дозволяють забезпечувати електроенергією окремі садиби.

Проте якщо говорити в масштабах країни, то значно ефективнішим стає встановлення вітрових турбін в морі. Вітри, які віють над поверхнею води, відрізняються великою силою і постійністю, чого бракує звичайним вітрам на суші. Хоча в цьому є й свої недоліки, пов’язані переважно браком фінансування, адже існуючі зараз технології недосконалі і потребують доопрацювання.

Експерти вважають, що до 2020 року європейські країни збільшать показники виробництва електроенергії з альтернативних джерел. При цьому значна роль відводиться енергії вітру, яка, за прогнозами, складатиме 50%.

Сьогодні найвищі показники використання вітряних турбін демонструють Норвегія та Шотландія. Цього вдалося досягнути за державної підтримки: до прикладу, Міністерство енергетики Норвегії активно підтримує проекти екологічного енергопостачання.

Сонячна революція

Пригадаймо калькулятори на сонячній батареї. Технологія отримання енергії від сонця відома дуже давно. Головна причина популярності сонячних батарей полягає у вдосконаленні та здешевленні їхнього виробництва.

Як свідчить досвід, пластини з кремнію здатні накопичувати сонячну енергію та забезпечувати енергонезалежність в невеликих масштабах. У світі завдяки розвитку цих технологій за останнє десятиліття витрати на закупівлю палива або імпорт електроенергії скоротилися на 10%. Сонячні батареї не викидають в атмосферу отруйних речовин, вони прості та безшумні у використанні.

Повернімося до загальнодержавного формату. Ефективне використання сонячної енергії можливе не лише із застосуванням теплових установок або спеціальних батарей. Ще один секрет приховує технологія концентрованого сонячного світла. При цьому сонячне випромінення перетворюється на енергію, яку можна використовувати у побуті.

Сьогодні лідером розвитку технологій у сфері використання концентрованої сонячної енергії можна вважати Іспанію. Ще в 2006 році під містом Севілья було зведено 115-метрову башту – першу комерційну сонячну електростанцію в Європі. Наразі науковці вивчають можливість застосування сонячних колекторів-концентраторів в пустельних регіонах, адже кількості енергії, зібраної там протягом 6 годин, вистачило б на забезпечення електрикою всього людства протягом року.

Звісно, Україна не може похвалитися великими пустельними площами (що й добре), проте вже зараз сонячні батареї стають популярними серед власників приватних будинків та використовуються в господарствах.

Біовідходи як засіб заощадити паливо

Електроенергію та тепло можна отримати, переробляючи звичайні відходи деревообробної промисловості. З цією метою зводяться біоелектростанції, де при спаленні стружки та смол відбувається нагрівання води та відповідне виділення пару. Він призводить до руху турбіни, які власне й виробляють електроенергію.

У Швеції досягли ще більшого рівня заощаджень завдяки біоелектростанціям: шведи використовують надмірне тепло для роботи котелень. Таким чином, наприклад, у місті Транос невелика компанія, що виробляє біоенергію, забезпечує енергетичні потреби близько 500 домогосподарств, не лише надаючи їм електрику, а й гарантуючи тепло в будинках.

Енергія сміття

Одним з найвідоміших газів, які забруднюють атмосферу, є метан. Порівняно з вуглекислим газом, метан у 22 рази інтенсивніше вливає на парниковий ефект. В процесі виділення метану основну роль відіграє розпад органічних сполук. Зокрема, результати людської діяльності, насамперед, сільськогосподарської, – це 60% метану в атмосфері Землі. Близько 2% цього газу надходить зі сміттєвих звалищ. Цифра, здавалось би, невелика, проте в глобальному розумінні дуже суттєва.

Варто також врахувати, що утворення метану в побутових органічних відходах, які накопичуються на міських звалищах, триває мінімум 30 років.

Метан, який виділяє сміття, після переробки можна використовувати не лише для отримання електроенергії. Додатковим бонусом буде опалення, виробництво добрив, а також пального для автотранспорту.

І наостанок. Звісно, ми не можемо одразу категорично відмовитися від традиційних способів отримання електроенергії. Проте необхідно думати про майбутнє, і сприяти вдосконаленню технологій, які дозволять Україні стати цілком і повністю енергетично незалежною.

 

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора