Енергодопомога дає відповіді на запитання 0 47

ЖИТЛО публікує статтю ініціатора партнерського проекту ЕНЕРГОДОПОМОГА Ігоря Лєнцова

Будь-яка розсудлива людина перш, ніж з’ясовувати, що і як потрібно зробити, спочатку відповідає для себе на питання «навіщо мені це потрібно?» або «чому я маю витрачати свій час, сили і гроші на вирішення тієї чи іншої проблеми?»

Логічно, чи не так?

На жаль, всі дії нашого уряду, так само, як і зміст більшості вітчизняних і зарубіжних інформаційних ресурсів, спрямованих на популяризацію заходів з енергозбереження, пропонують відповіді лише на питання «Що?» і «Як?».

Із закордонними джерелами все зрозуміло. Там додаткові пояснення і мотивація не потрібні. З молоком матері в голови закладаються основи дбайливого ставлення до використовуваних ресурсів.

В Україні ситуація інша. У стислі строки у нас відбувається перехід від соціалізму до ринкової економіки. І громадяни України стоять перед проблемою: як вижити в умовах ринку і підвищення тарифів на комунальні послуги.

І кожного турбує питання: «Чому в сучасних непростих умовах я повинен сплачувати за комунальні послуги за світовими ринковими цінами?»

Доки відповіді на це питання не буде, безглуздо розраховувати на підтримку і активність громадян. Щоб знайти цю відповідь, давайте умовно розділимо громадян України на три категорії.

Перша категорія, напевно, найчисельніша – це ті, хто народився та виріс ще за часів Радянського Союзу. Назвемо цю категорію «Хомо Совєтікус». Тільки давайте без образ. По-перше, це визначення вигадав не я, а по-друге, сам належу до цієї категорії громадян, тому першу статтю серії присвячую саме їм.

На чому ми виховані? Ринкові відносини – це погано, несправедливо та аморально. Наша заробітна плата і витрати на комунальні послуги були визначені «зверху» і від нас не залежали. Згадайте, облік спожитих газу, води і тепла не проводився. Виняток – електроенергія.

Тепер про ціни на комунальні послуги. Вони були мізерні і визначалися, виходячи з політичної доцільності, а тому ніякого відношення до ринку не мали. Хочете приклад? Будь ласка: один кубічний метр природного газу коштував близько 1 копійки, тобто дешевше газованої води. У той же час СРСР експортував газ за кордон за ринковою ціною. Так, наприклад, ринкова ціна на природний газ в період світової енергетичної кризи зросла з 27 $ до 171 $ за 1000 м³ – більш ніж у п’ять разів! Нічого не нагадує? Тоді це зростання змусило європейські країни замислитися над власною енергетичною безпекою.

А ми, тим часом, пишалися та іронізували. Адже ось як живуть при капіталізмі, а у нас все добре, все за планом.

Можливо, так тривало б і надалі, та ось середовище «Хомо Совєтікус» себе вичерпало. Не витримало воно такого економічного навантаження. Як потім з’ясувалося, жили ми здебільшого за рахунок продажу природних ресурсів, і слідом за падінням цін на світових ринках впали й самі.

Наше середовище зникло, а ми залишилися. Ми законослухняні, працьовиті громадяни великої європейської країни, які готові були підставити плече один одному в скрутну хвилину, виявилися не пристосованими до ринкових умов. Ми не готові брати відповідальність за своє майбутнє на себе, не вміємо приймати економічно обґрунтовані рішення і, в переважній більшості, не маємо фінансового запасу міцності.

А тепер дайте відповідь, тільки чесно: потрібна нам допомога? Так, звичайно!

Але, перш за все, нам потрібен час.

Для тих, хто поки не вписується в жорсткі сучасні умови, потрібен час, щоб зрозуміти, що державні субсидії – це лише рятувальний круг. Він необхідний для того, щоб ви могли перевести подих і продовжити свій рух до берега під назвою «Ринкова економіка».

Для тих, хто в повній мірі сплачує свої рахунки за ком. послуги, цей період потрібен для прийняття нових реалій і поступового зниження своїх витрат за рахунок впровадження енергозберігаючих заходів. Зараз для цього слушна мить, бо світові ціни на енергоресурси мінімальні.

Так з чого потрібно починати? Нам би подивитися, як це роблять інші, чим користуються, яких результатів досягли. Як вибрати з усього різноманіття енергозберігаючих заходів або рішень такі, що дадуть максимальний ефект саме в наших умовах. Хто допоможе у вирішенні цих, на перший погляд, складних проблем.

Для того, щоб полегшити вам вирішення цієї задачі, ми створили Енергодопомогу. Хочу звернути вашу особливу увагу – ця допомога для вас цілком безкоштовна.

Так що ж власне ми пропонуємо?

По-перше, ми виступили ініціаторами всеукраїнського Конкурсу «Найефективніший споживач енергоресурсів». Це не соц. змагання або ловля покемонів, а приклад того, як можна знищити зайві кВт*год і Гкал, які обліпили дно вашого сімейного корабля і не дозволяють рухатися далі. Для того, щоб надати Конкурсу позитивну динаміку, ми вже знайшли і продовжуємо шукати партнерів, які підтримують ідею і згодні надати інформаційний супровід та призи переможцям. В ході проведення цього Конкурсу ми сподіваємося знайти тих, хто зараз є прикладом ефективного використання енергоресурсів і показати, за рахунок яких енергозберігаючих заходів та рішень вони цього досягли.

По-друге, ми сформували і постійно поповнюємо банк енергозберігаючих рішень. Це далеко не все, тому ми надаємо можливість всім бажаючим розміщувати нові рішення.

По-третє, ми розуміємо, що далеко не все ви зможете зробити самостійно. Тому для тих, хто готовий допомогти у реалізації обраних рішень, ми надали можливість розмістити інформацію про свої товари та послуги.

І нарешті, якщо для реалізації вам буде потрібна фінансова допомога, то і таку інформацію ви зможете знайти у розділі Гроші.

Без вашої підтримки проект Енергодопомога ризикує так і залишитися тільки красивою ідеєю. Тому приєднуйтесь до нас у соц. мережах, стежте за проектом і беріть в ньому активну участь.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора