Святкові дива зазвичай не відбуваються без нашої участі, тому про заощадження грошей потрібно дбати заздалегідь. Цьогорічні зростання цін і тарифів на комунальні послуги цьому ніяк не сприяють. Хіба не час поміркувати, а що ми зробили для того, щоб зекономити?
Святкова ілюмінація буде коштувати дорожче, ніж у попередні роки, тому варто врахувати кілька порад щодо економного використання електроенергії.
Перша порада проста: вимикайте святкові вогники, коли йдете з дому або лягаєте спати. Це допоможе не тільки вберегти «кіловати», але й запобігти замиканню.
Друга порада – енергозберігаючі лампи. Вони стали стандартом у всьому світі, проте наразі рідко використовуються в Україні. І даремно, адже у люмінесцентних ламп багато переваг.
- Світлова віддача люмінесцентної лампи в середньому у 5 разів більша, ніж у лампи розжарювання. Це знизить споживання електроенергії приблизно на 80% без втрати звичного рівня освітленості кімнати.
- Термін роботи енергозберігаючої лампи в середньому в 6-15 разів довший, ніж у лампи розжарювання, і становить від шести до дванадцяти тисяч годин.
- Енергозберігаючі лампи виділяють значно менше тепла, ніж лампи розжарювання, тому їх можна сміливо застосовувати у світильниках і люстрах з обмеженням рівня температури.
- Завдяки більшій площі поверхні енергозберігаючих ламп, світло розподіляється по приміщенню м’якше і рівномірніше, ніж від лампи розжарювання, тому очі стомлюються менше.
Щоб правильно застосовувати енергозберігаючі лампи та використовувати їхній потенціал на повну, потрібно:
- при покупці ознайомитися з потужністю лампи та кількістю гарантованих виробником годин роботи, а також зберегти упаковку;
- якщо відомо про можливі перепади напруги, краще вимкнути освітлення на цей час;
- обмежити кількість вмикань та вимикань світла без потреби.
Простий підрахунок дозволяє визначити середню тривалість роботи однієї лампи. Ми користуємося нею до 12 годин на добу. Якщо тривалість роботи, гарантована виробником, – 8000 годин, то це приблизно 22 місяці роботи, тобто орієнтовно 2 роки. При швидкому перегоранні можна звернутися до виробника чи продавця за заміною.
Проте у енергозберігаючої лампи є один недолік, який потрібно обов’язково врахувати при використанні та утилізації: вміст ртуті у лампі – від 2,5 до 3 міліграмів. Ця кількість не несе прямої загрози здоров’ю людини, однак, якщо лампа розбилася, фахівці радять не просто ретельно зібрати залишки, але й обробити місце, де вона впала, звичайною марганцівкою, а кімнату – провітрити.
Відтак, викидати відпрацьовані люмінесцентні лампи на смітник не можна. Крім того, це заборонено діючим законодавством України, і за недотримання вимог щодо поводження з відходами на фізичних осіб накладається штраф у розмірі від 340 до 1360 грн., а на посадових осіб і фізичних осіб-підприємців – від 850 до 1700 грн. Звичайно, на практиці зловити людину біля смітника і накласти на неї штраф – нереально до того моменту, поки в Україні не запровадять обов’язкове сортування сміття.
Додатковий аргумент у правильній утилізації енергозберігаючих ламп – те, що ртуть, потрапляючи в організм людини, накопичується і залишається там на все життя, в результаті чого зазнає шкоди центральна нервова система людини, її внутрішні органи (печінка, нирки, дихальні шляхи тощо), виникає біль і підвищення температури. Лише один грам ртуті, який потрапив у довкілля, здатний призвести до забруднення (тобто перевищення рівня гранично допустимих концентрацій) більше ніж 3300000 куб. м повітря чи 200000 куб. м води.
Якщо ми не будемо відповідальними, то кожного року на смітниках та звалищах України буде накопичуватися до 500 кг ртуті. Можна тільки уявити, що буде, коли сотні таких ламп потраплять у контейнери для сміття поруч із нашими будинками та дитячими майданчиками. Лампи, зроблені зі скла, найімовірніше, до звалища не доїдуть, а розіб’ються вже у контейнері. А відтак, ртутні випари осядуть поряд із нашими помешканнями – і цим доведеться дихати.
Адреси пунктів прийому енергозберігаючих ламп у Києві:
Оперативно-рятувальна служба: вул. Жилянська, 26 А (вхід з боку вул. Антоновича, 34).
ТОВ «ДЕМІКОН»: вул. Академіка Кримського, 27.
Компанія «Катран»: пр. Московський, 8.
Тож будьте ощадливими та відповідальними: шлях до європейського рівня життя лежить через наше з Вами дотримання простих правил та порад.
Аліна Брезіцька