Переваги та правила використання люмінесцентних ламп 0 258

Святкові дива зазвичай не відбуваються без нашої участі, тому про заощадження грошей потрібно дбати заздалегідь. Цьогорічні зростання цін і тарифів на комунальні послуги цьому ніяк не сприяють. Хіба не час поміркувати, а що ми зробили для того, щоб зекономити?

Святкова ілюмінація буде коштувати дорожче, ніж у попередні роки, тому варто врахувати кілька порад щодо економного використання електроенергії.

Перша порада проста: вимикайте святкові вогники, коли йдете з дому або лягаєте спати. Це допоможе не тільки вберегти «кіловати», але й запобігти замиканню.

Друга порада – енергозберігаючі лампи. Вони стали стандартом у всьому світі, проте наразі рідко використовуються в Україні. І даремно, адже у люмінесцентних ламп багато переваг.

  • Світлова віддача люмінесцентної лампи в середньому у 5 разів більша, ніж у лампи розжарювання. Це знизить споживання електроенергії приблизно на 80% без втрати звичного рівня освітленості кімнати.
  • Термін роботи енергозберігаючої лампи в середньому в 6-15 разів довший, ніж у лампи розжарювання, і становить від шести до дванадцяти тисяч годин.
  • Енергозберігаючі лампи виділяють значно менше тепла, ніж лампи розжарювання, тому їх можна сміливо застосовувати у світильниках і люстрах з обмеженням рівня температури.
  • Завдяки більшій площі поверхні енергозберігаючих ламп, світло розподіляється по приміщенню м’якше і рівномірніше, ніж від лампи розжарювання, тому очі стомлюються менше. 

Щоб правильно застосовувати енергозберігаючі лампи та використовувати їхній потенціал на повну, потрібно:

  1. при покупці ознайомитися з потужністю лампи та кількістю гарантованих виробником годин роботи, а також зберегти упаковку;
  2. якщо відомо про можливі перепади напруги, краще вимкнути освітлення на цей час;
  3. обмежити кількість вмикань та вимикань світла без потреби.

Простий підрахунок дозволяє визначити середню тривалість роботи однієї лампи. Ми користуємося нею до 12 годин на добу. Якщо тривалість роботи, гарантована виробником, – 8000 годин, то це приблизно 22 місяці роботи, тобто орієнтовно 2 роки. При швидкому перегоранні можна звернутися до виробника чи продавця за заміною.

Проте у енергозберігаючої лампи є один недолік, який потрібно обов’язково врахувати при використанні та утилізації: вміст ртуті у лампі – від 2,5 до 3 міліграмів. Ця кількість не несе прямої загрози здоров’ю людини, однак, якщо лампа розбилася, фахівці радять не просто ретельно зібрати залишки, але й обробити місце, де вона впала, звичайною марганцівкою, а кімнату – провітрити.

Відтак, викидати відпрацьовані люмінесцентні лампи на смітник не можна. Крім того, це заборонено діючим законодавством України, і за недотримання вимог щодо поводження з відходами на фізичних осіб накладається штраф у розмірі від 340 до 1360 грн., а на посадових осіб і фізичних осіб-підприємців – від 850 до 1700 грн. Звичайно, на практиці зловити людину біля смітника і накласти на неї штраф – нереально до того моменту, поки в Україні не запровадять обов’язкове сортування сміття.

 Додатковий аргумент у правильній утилізації енергозберігаючих ламп – те, що ртуть, потрапляючи в організм людини, накопичується і залишається там на все життя, в результаті чого зазнає шкоди центральна нервова система людини, її внутрішні органи (печінка, нирки, дихальні шляхи тощо), виникає біль і підвищення температури. Лише один грам ртуті, який потрапив у довкілля, здатний призвести до забруднення (тобто перевищення рівня гранично допустимих концентрацій) більше ніж 3300000 куб. м повітря чи 200000 куб. м води.

Якщо ми не будемо відповідальними, то кожного року на смітниках та звалищах України буде накопичуватися до 500 кг ртуті. Можна тільки уявити, що буде, коли сотні таких ламп потраплять у контейнери для сміття поруч із нашими будинками та дитячими майданчиками. Лампи, зроблені зі скла, найімовірніше, до звалища не доїдуть, а розіб’ються вже у контейнері. А відтак, ртутні випари осядуть поряд із нашими помешканнями – і цим доведеться дихати. 

Адреси пунктів прийому енергозберігаючих ламп у Києві:

Оперативно-рятувальна служба: вул. Жилянська, 26 А (вхід з боку вул. Антоновича, 34).

ТОВ «ДЕМІКОН»: вул. Академіка Кримського, 27.

Компанія «Катран»: пр. Московський, 8.

Тож будьте ощадливими та відповідальними: шлях до європейського рівня життя лежить через наше з Вами дотримання простих правил та порад.

 Аліна Брезіцька

 

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора