Як вдвічі зменшити плату за комуналку 0 427

Джерело: ICTV, автор: Яна Міланова

Платити в опалювальний сезон за тепло не 22 гривні за квадратний метр житла, а лише 8 – не міф, а реальність. Факти ICTV дізнались, як українці модернізують свої будинки, заради майбутньої економії та де беруть на це кошти.

Ідеальний будинок

Багатоповерхівка на вулиці Задніпровській 54, що в Запоріжжі, за останні кілька років стала знаменитою серед мешканців міста. Адже жителі цього будинку платять мінімальні суми за опалення, електропостачання та інші комунальні послуги. Секрет економії – комплекс енергозберігаючих заходів, які були проведені за ініціативи голови ОСББ Калина-54 Миколи Ковбасюка.

– В той час, коли жителі інших будинків платять в опалювальний сезон за тепло по 20-22 гривні за квадратний метр, в нашому максимальна сума – 8-11 гривень за квадратний метр, – розказує Микола Ковбасюк. – А якщо на вулиці не лютий мороз, то і 4-5 гривень за “квадрат”. В нинішніх реаліях для багатьох це справжня фантастика.

Справа в тому, що за кілька років у багатоповерхівці були повністю замінені внутрішньо-будинкові комунікації, що дозволило уникнути втрат холодної та гарячої води, утеплені теплопостачальні комунікації, встановлений загальнобудинковий лічильник тепла.

Крім того, були встановлені енергозберігаючі вікна та герметичні двері в під’їздах, утеплені шви будинку.

– Також ми повністю замінили в під’їздах та в підсобних приміщеннях старі лампочки на світлодіодні, – каже Микола Ковбасюк. – І вже за місяць стали платити за електроенергію не 2 тисячі гривень, а лише 86 гривень.  В майбутньому ще плануємо повністю утеплити будинок та встановити індивідуальний тепловий пункт (ІТП). Це дозволить нам надалі ще більше економити на комуналці.

Кошти на  енергозберігаючі заходи мешканці будинку збирали гуртом. Більше того, голова ОСББ звертався по матеріальну допомогу до депутатів та меценатів. В майбутньому планують скористатися державною програмою “теплі” кредити.

– На сьогодні в моєму будинку не має жодного боржника, – каже Микола Ковбасюк. – Якщо в якоїсь родини виникає складна життєва ситуація і їй складно оплачувати комунальні послуги – допомагаю оформити субсидію. Але ніхто не відмовляється від нових ініціатив по модернізацію будинку. Адже люди розуміють, що вже за якийсь час сьогоднішні вкладення дозволять зекономити значно більші кошти.

Тепло задешево

Усвідомлюють важливість енергозберігаючих заходів і мешканці багатоповерхівок в інших регіонах України.

Так, ще в 2015 році у шести дев’ятиповерхових будинках по вулиці Київській в Обухові встановлені сучасні блочні індивідуальні теплові пункти.

Вже за рік, після закінчення опалювального періоду, було знято архів даних з лічильників систем опалення цих будинків, з метою аналізу витрат тепла до встановлення ІТП та після.

Як з’ясувалося, лише за один місяць споживання теплової енергії на потреби опалення, скоротилося на 19,0-31,0 Гкал. Тобто, плата за опалення за місяць зменшилася на 27-44 тисячі гривень з будинку. При цьому, мешканці зауважують,  що не відчули погіршення якості центрального опалення.

Статистика

За даними Фонду Держенергоефективності, на сьогодні майже 90% багатоповерхових будинків в Україні потребують термомодернізації. Це близько 40 тисяч багатоповерхівок.

За підрахунками спеціалістів Фонду, для того, щоб провести енергозберігаючі заходи у всіх вище зазначених будинках,  необхідно інвестувати більше 400 мільярдів гривень.

Вже сьогодні в Україні діє державна програма «теплих» кредитів, яка передбачає компенсацію коштів для бажаючих здійснити енергомодернізацію своїх будинків.

Геннадій Зубко, міністр регіонального розвитку, будівництва на житлового господарства, зазначає, що частину коштів готовий виділити і Євросоюз (обіцяє перерахувати 100 мільйонів євро).

Урядовці сподіваються що вже за кілька років в країні вдасться здійснити глобальну термомодернізацію.

Де взяти гроші?

Державна програма “теплих” кредитів стартувала в 2014 році. За цей час на енергозберігаючі заходи з державного бюджету було надано майже 3 мільярди гривень. За ці кошти більше 215 тисяч сімей модернізували свої приміщення як в індивідуальних, так і в багатоповерхових будинках.

Проведені заходи дозволили в півтора рази зменшити споживання газу в опалювальний сезон в індивідуальному житлововму секторі.

Так, якщо в 2014 році мешканці приватних будинків в Україні споживали взимку більше 14 мільярдів кубометрів газу, то в минулому вже – 9,6 мільярдів кубометрів газу.

В цьому році на фінансування програм з енергоефективності в державному бюджеті передбачено більше 400 мільйонів гривень.

– Програма передбачає допомогу як власникам приватних будинків, так і об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), – зазначає керівник Державного агентства  з енергоефективності та енергозбереження в Україні Сергій Савчук. – Приватним домовласникам держава відшкодовує 20 % вартості придбаних твердопаливних котлів. Також їм компенсується 35 % вартості енергозберігаючих матеріалів і устаткування для утеплення будинку. Мешканцям багатоквартирних будинків, де є ОСББ та кооперативи, держава погашає 40 % вартості енергозберігаючих матеріалів і устаткування.

При цьому він зазначив, що громадянам, які отримують субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, державна допомога збільшується.

Власникам індивідуального житла погашається до 35 % кредиту на придбання твердопаливних котлів, а жителям багатоквартирних будинків – до  70 % позики на покупку енергозберігаючого обладнання і матеріалів.

Варто зазначити, що в кожній області окремо діють регіональні програми по компенсації коштів по “теплим” кредитам.

Так, в середньому з місцевих бюджетів погашається до 30% тіла кредиту.

Наприклад, в цьому році, в Київському обласному бюджеті передбачено 12 мільйонів гривень на компенсацію по “теплим” кредитам для населення. Тож, по суті, мешканці будинку виплачують не кредит, а розстрочку.

Спільними зусиллями

Гроші на енергомодернізацію будинку ОСББ можуть отримати і з інших джерел.

Наприклад, на основі співфінансування модернізації багатоповерхівок за рахунок його жителів та з бюджету територіальної громади.

Тобто, якщо жителі висотки за власний кошт утеплюють будівлю, то міська влада може профінансувати встановлення індивідуального теплового пункту. В такому разі, фінансова допомога з місцевого бюджету надається на безповоротній основі.

Крім того, фінансову допомогу на заходи з енергозбереження, українцям надають  і міжнародні організації.

Так, за рахунок міжнародних грантів вже провели утеплення, встановили ІТП, світлодіодні лампи, сонячні батареї та багато іншого жителі ряду багатоповерхівок у Львові, Одесі, Запоріжжі, Харкові та в інших містах.

Позмагатися за грант мають можливість лише об’єднані громади – ЖБК або ОСББ. Проекти  енергомодернізації  спонсоруються на умові співфінансування. Тобто частину коштів оплачують мешканці багатоповерхівки, а частину – покриває грантова допомога. В першу чергу це робиться задля того, аби українці усвідомили, що за власне житло вони несуть відповідальність самостійно.

В середньому на один будинок виділяється до 500 тисяч гривень грантових коштів.

Одна із головних причин популярності енергоефективних заходів – постійно зростаючі тарифи на комунальні послуги. Не маючи змоги оплачувати непідйомні платежі за газ, тепло, воду та електроенергію, українці змушені вживати певних заходів. В даному випадку вони не тільки роблять своє житло економним та комфортним, але і продовжують життя власного будинку.

Конкретика

  1. Встановіть індивідуальний тепловий пункт (ІТП)

Що це дасть:

– можливість автономного регулювання кількості та градусу гарячої води, що проходить через труби та батареї для забезпечення комфортної температури у приміщенні залежно від температури зовнішнього повітря;

– належну якість води, яка не містить хвороботворних бактерій, не забруднює труби та батареї;

  1. Утепліть фасад, покрівлю, дахове перекриття та підлогу

Що це дасть:

– економію до 50% тепла. Але утеплення фасаду потрібно здійснювати повністю! Клаптикове (поквартирне) утеплення руйнує цілісність конструкції будинку, може бути шкідливе для здоров’я та не дає повноцінної економії.

  1. Проведіть реконструкцію вікон та дверей

Що це дасть:

– дозволить підвищити температуру в приміщені на 4-5°С. Встановлення нових склопакетів додає тепла не лише за рахунок відсутності шпарин, а й завдяки спеціальному покриттю на склі, яке забезпечує проникність у приміщення сонячного випромінювання ззовні (пасивне опалення) і запобігає втратам теплоти зсередини.

– якщо в під’їзді ущільнити вікна та довести до ладу двері, то температура у квартирах (залежно від обсягу заходів) підвищиться на 2–3 °С.

  1. Встановіть у приміщеннях будинку світлодіодні лампи

Що це дасть:

– витрати на освітлення зменшаться на 80-90%.

В яких банках можна Отримати «теплий» кредит?

В програмі беруть участь: Ощадбанк, Укргазбанк, Укрексімбанк і Приватбанк.

Хто може оформити державну позику?

ОСББ, ЖБК та фізичні особи.

Відшкодування, яке надається учасникам Урядової програми, становить:

– 20% суми кредиту (але не більше 12 тис. грн) на придбання негазових/неелектричних котлів для фізичних осіб;

– 35% суми кредиту (але не більше 14 тис. грн) на придбання енергоефективного обладнання/матеріалів для фізичних осіб;

– 40% суми кредиту (але не більше 14 тис. грн. в розрахунку на одну квартиру) для ОСББ/ЖБК, як юридичних осіб, для загальнобудинкових заходів.

Якщо в складі ОСББ є родини-отримувачі субсидії, таке ОСББ отримує відшкодування у середньозваженому розмірі між 40% і 70% — залежно від кількості квартир-субсидіантів.

Куди звертатися?

Детальні роз’яснення щодо участі в урядовій програмі з енергоефективності можна отримати в Call-центрі Держенергоефективності за тел.: (044) 296-71-60, 292-32-57

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора