Спалювання сміття vs сортування відходів: на кого рівнятися українцям? 0 454

Спеціально для ІП ЖИТЛО підготував аналітик житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Дмитро Кузнєцов

2020 рік повинен стати переломним як щодо економіки, так і в сфері екології. Це стосується не лише України, а й усього світу. Ми маємо стратегію сталого розвитку «Україна – 2020», метою якої є впровадження європейських стандартів життя та вихід нашої держави на провідні позиції у світі. Європа, в свою чергу, у власній стратегії має намір скоротити рівень безробіття населення. Що стосується екології, цей рік знаменується для всього світу завершенням дії Кіотського протоколу.

Особливим 2020 рік має бути, зокрема, для Китаю. Окрім того, що ця країна має намір збільшити рівень ВВП на душу населення майже вдвічі, саме там зараз будується найпотужніший у світі сміттєспалювальний завод. У той час, коли в Україні поки що тільки починають вирішувати проблему твердих побутових відходів, Пекін думає про те, як відмовитись від кам’яного вугілля за рахунок переробки сміття. Столиця Китаю прагне позбутися лихої слави міста, яке потопає у смогу.

Найбільший у світі завод, який вироблятиме електроенергію від спалювання твердих побутових відходів, буде збудовано у місті Шеньчжень. Мова йде про те, щоб одним пострілом вбити двох зайців: вирішити питання засміченості та забезпечити місто електроенергією.

Однак чи справді ця ідея – настільки ефективна, як її вважають?

Наче все легко: електроенергія виникає від того, що зникає сміття. Але кожна людина прекрасно розуміє, що просто так нічого не буває. Так і у випадку із заводом у Шеньчжені, адже під час спалювання твердих побутових відходів виділяється велика кількість згубних парникових газів, які шкідливо впливають на природу.

Іншими словами, це виглядає так, наче Китай планує очистити повітря Пекіну, але обміняти звалища поблизу Шеньчженя на відсутність чистого повітря в цьому місті.

Як має бути в ідеалі?

Вирішити проблему можна дуже легко. Для цього не потрібні грандіозні гроші, достатньо свідомих людей. Рішення – у сортуванні сміття. Адже завжди ефективніше повторно використовувати матеріали, а не купувати чи виробляти нові.

Після сортування сміття і його повторної переробки розміри звалищ можуть зменшитись на 70 %. Решту сміття (те, що не підлягає переробці) можна використовувати в якості біопалива і отримати як теплову, так і електроенергію.

Чому Китай так не зробив – відповісти важко. Можемо лише припускати, що створення додаткових заводів із сортування сміття, а потім з переробки скла, металу, пластику, потребує значно більших інвестицій та часу. Звичайно, економічно легше обійти «зайві» кроки, тим самим частково закрити очі на екологію, ніж витрачати зайві кошти на збереження довкілля.

Чому світова спільнота дозволила будівництво заводу?

  • Перш за все, сміттєспалювальний завод поблизу Шеньчженя буде унікальним тим, що весь його дах, тобто 44 тисячі кв. м, буде вкритий сонячними панелями. Безумовно, це вражає.
  • Другою причиною може слугувати те, що, на відміну від звичайного викопного палива, яке несе шкоду для природи лише під час горіння, стихійні звалища в процесі гниття виробляють величезну кількість парникових газів. Це робить питання актуальним і потребує негайного вирішення.
  • Останній аргумент на підтримку проекту – катастрофа, яка відбулась у місті Шеньчжень 20 грудня 2015 року, коли зсув на стихійному звалищі поблизу міста знищив близько 30 будинків та забрав життя понад 70 людей.

Чи є в Україні подібні заводи?

Сьогодні в Україні є лише один робочий сміттєспалювальний завод – «Енергія», філіал «Київенерго». Завод працює цілодобово і спалює близько 20 % твердих відходів міста Києва.

Сам завод почав свою роботу ще в грудні 1987 року і зараз знаходиться в постійному режимі модернізації. Так, в 2014 році почалось виробництво теплової енергії шляхом спалювання твердих побутових відходів, внаслідок чого частина житлового масиву «Позняки» обігрівається за рахунок альтернативної теплоенергії.

Наступний етап модернізації «Київенерго» планує здійснити до кінця 2018 року. Зокрема, інвестувати в будівництво сучасної високотехнологічної системи хімічного очищення димових газів. Після цього завод «Енергія» за показниками атмосферних викидів відповідатиме європейським нормам, які значно жорсткіші, ніж вітчизняні. Проте навіть після модернізації заводу спалення сміття впливатиме на здоров’я киян.

Тому, можливо, мешканцям столиці не варто чекати 2018 року, коли і кількість сміття, і рівень викидів зменшиться, а почати з простого: замість одного смітникового контейнера завести декілька та виробити корисну звичку сортувати відходи.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора