Заява ОПОРИ у зв’язку з відмовою Кабміну вирішити питання з відшкодуванням пільг та субсидій 0 213

Громадянська мережа ОПОРА висловлює своє занепокоєння та обурення у зв’язку із відмовою Кабінету Міністрів України вирішити питання з відшкодуванням пільг та субсидій для мешканців будинків ОСББ. Ідеться про відхилення проекту Постанови Уряду «Про надання пільг та субсидій для відшкодування витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям житлових будинків, у яких створено співвласників багатоквартирного будинку (житлово-будівельні кооперативи)», підготовленої Міністерством праці та соціального захисту за участі Мінрегіону та Національної ради з питань сприяння створенню та діяльності ОСББ на виконання пункту 2 частини другої протокольного рішення засідання Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2013 року № 12.

Протягом останніх років набули поширення випадки, коли управління праці та соціального захисту населення на місцях відмовляють в прийомі розрахунків або повертають вже прийняті від ОСББ/ЖБК розрахунки на відшкодування пільг. Від таких дій громадяни не отримують пільги та житлові субсидії. Аргументація таких відмов зазвичай така, що пільги та субсидії нібито поширюються лише на плату підприємствам (ЖЕКам), а не на внески в ОСББ і ЖБК. Хоча чинне законодавство України не ставить право громадян на отримання пільг та субсидій на витрати з утримання будинку та прибудинкової території в залежність від того, проживають громадяни в будинку, де створено ОСББ чи ні, а так само і в залежність від того, сплачуються відповідні витрати безпосередньо виконавцям житлово-комунальних послуг чи через ОСББ.

ОПОРА нагадує, що ОСББ не є і не може бути виконавцем житлово-комунальних послуг, відповідно, не мають «тарифів». ОСББ на сьогодні є єдиним механізмом, в якому самі споживачі на загальних зборах мають можливість визначати, скільки і за що їм платити. Тому механізм затвердження розміру внесків на загальних зборах в ОСББ — це саме той механізм, завдяки якому люди мають реальну можливість не допустити необгрунтованого підняття витрат на утримання будинку і прибудинкової території. І саме тому ОСББ не потребують “спущених зверху” “тарифів” – адже вони краще за чиновників знають свої потреби і витрати. Можливо, така незалежність ОСББ від чиновництва і стала дійсною, а не формальною, причиною того, що ось уже кілька років у багатьох містах ОСББ відмовляють у відшкодуванні пільг та субсидій, якщо ОСББ не прийдуть “на поклон” і не “затвердять” прийняті загальними зборами внески у місцевого чиновника.

Для врегулювання цієї проблеми було підготовлено проект Постанови КМУ «Про надання пільг та субсидій для відшкодування витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям житлових будинків, у яких створено співвласників багатоквартирного будинку (житлово-будівельні кооперативи)». Проектом передбачалося “установити, що для надання пільг та субсидій для відшкодування витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям житлових будинків, у яких створено об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (житлово-будівельні кооперативи), застосовується розмір внесків, що спрямовуються на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (з розрахунку на 1 кв. метр загальної площі квартири), визначений загальними зборами об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (житлово-будівельного кооперативу)”. Тобто, проект постанови передбачав надавати пільги та субсидії на розмір внесків на утримання, який визначений самими ж споживачами — власниками квартир у будинках ОСББ і ЖБК. Але, оскільки деякими чиновниками висловлювалося побоювання, що люди на загальних зборах в ОСББ і ЖБК будуть самі собі встановлювати внески вищі, ніж у сусідньому ЖЕКу (що вже саме по собі звучить дивно), в проект постанови під час її розробки було включено також застереження “але не більше найвищого тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, встановленого відповідним органом місцевого самоврядування”. Натомість, Прем’єр-Міністр Микола Азаров вважає, що дана ініціатива сприятиме зростанню тарифів на житлово-комунальні послуги. Із незрозумілою мотивацією під час засідання Кабінету Міністрів України 4 травня 2013 року фактично було прийнято рішення позбавити мешканців будинків ОСББ та ЖБК права на пільги та субсидії.

Вважаємо, що Кабінет Міністрів України повинен повернутися до розгляду вищезгаданого проекту постанови та прийняти її в редакції, запропонованій розробниками. Це доведе, що Уряд захищає людей на ділі, а не на словах.

Відхилена Постанова КМУ 

Детальніше:
Тетяна Бойко, координатор
житлово-комунальних програм
Громадянської мережі ОПОРА
(063) 617 97 60

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора