Аналіз виконання інвестиційних програм теплопостачальних підприємств 0 475

Протягом 2014-2016 років відбувалось поетапне зростання тарифів на теплопостачання. На тарифоутворення досить сильно впливає вартість природного газу, об’єм, який споживається для виробництва теплової енергії, а також інші енергетичні ресурси, що використовуються для надання послуг. Тобто, чим більше ми споживаємо – тим вищий тариф.

Другий фактор, який впливає на розмір тарифу – втрати теплоносія при транспортуванні до споживача. При великій кількості втрат об’єм реалізації зменшується, а спожиті енергетичні ресурси – ні. Тому необхідно ефективно використовувати паливно-енергетичні ресурси і не втрачати тепло при транспортуванні.

Саме для вирішення цих питань підприємства ТКЕ повинні розробити та затвердити в НКРЕКП інвестиційні програми.

Інвестиційна програма – це комплекс заходів, реалізація яких повинна зменшити втрати та витрати теплопостачального підприємства.

Відповідно, чим якісніше інвестиційна програма розроблена і впроваджена, тим менше витрачає підприємство на виробництво та постачання тепла для нас з вами. Ще один позитивний наслідок правильної реалізації інвестиційної програми – зниження тарифу, у який власне і закладаються витрати.

Інвестиційна програма складається з трьох частин:

  1. Виробництво теплової енергії. Мета реалізації заходів з цього розділу інвестиційної програми – зменшення споживання паливно-енергетичних ресурсів (ПЕР) при виробництві теплової енергії. Мова йде, зокрема, про модернізацію саме котлів.
  2. Транспортування теплової енергії. Мета заходів – зменшення втрат тепла на шляху від котельні до споживача. Серед таких заходів реконструкція теплових мереж, заміна звичайних труб на попередньо ізольовані тощо. Цей пункт передбачає встановлення загальнобудинкових лічильників теплової енергії.
  3. Постачання теплової енергії. На цьому етапі йдеться про покращення роботи відділу збуту постачальника, налагодження ефективної комунікації зі споживачем. До прикладу, це може бути розробка програмного забезпечення для передачі показників лічильника через сайт або мобільний додаток.

Отже, при правильному плануванні та виконанні інвестиційної програми витрати підприємства за спожитий газ повинні зменшуватись. Модернізація тепломережі дозволяє скоротити втрати при транспортуванні та збільшувати корисний відпуск.

Враховуючи ситуацію в Україні у 2014 році, коли загальнобудинкові лічильники були майже відсутні, люди сплачували за нормативом. Тому НКРЕКП при затвердженні інвестиційних програм особливу увагу приділяла встановленню загальнобудинкових засобів обліку теплової енергію. Адже за наявності лічильників споживач сплачує за фактично одержану якісну послугу.

З огляду на важливість та актуальність виконання інвестиційних програм, Громадянська мережа ОПОРА провела аналіз затверджених та виконаних інвестиційних програм у містах – партнерах проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні», а саме в Івано-Франківську, Кривому Розі, Павлограді, Тернополі, Сумах, Чернігові, Херсоні, Хмельницькому, Києві, Львові, Рівному, Вінниці, Запоріжжі, Дніпрі, Кам’янець- Подільському, Краматорську та Луцьку.

Для цього аналітики Громадянської мережі ОПОРА звернулись до НКРЕКП із запитами стосовно надання інформації щодо закладених у тариф у 2014-2015 рр. інвестиційних програм та фактів їхньої реалізації, а також щодо результатів від впроваджених заходів у зазначених містах.

НКРЕКП надала відповідь стосовно затверджених та виконаних інвестиційних програм теплопостачальних підприємств, зазначивши, що станом на липень 2016 року Державне міське підприємство «Івано-Франківськтеплокомуненерго», МКП «Херсонтеплоенерго», КП «Тернопільміськтеплокомуненерго», КЕП «Чернігівська ТЕЦ», ТОВ ФІРМИ «ТЕХНОВА», КП «Павлоградтеплоенерго», КПТМ «Криворіжтепломережа» не надали на розгляд та схвалення свої інвестиційні програми.

Через це з травня 2016 року для потреб бюджетних установ та інших споживачів, а з липня 2016 року – і для населення, в структурі тарифу на теплову енергію вказаних підприємств виробничі інвестиції з прибутку встановлені на рівні «0».

Пропонуємо вашій увазі детальний аналіз запланованих та виконаних заходів інвестиційних програм теплопостачальних підприємств, який підготували аналітики Громадянської мережі ОПОРА.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора