Доки у ЖЕКів не з’явиться конкуренція, суми в платіжках за тепло і воду не зменшаться, — ОПОРА 0 294

Джерело: Громадське радіо

У студії Громадського Радіо — представниця громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко.

Євгенія Гончарук: Що це за документ про облік теплової енергії та водопостачання?

Тетяна Бойко: Цей закон є одним з 4 — 5 законів, які називають так званим пакетом енергоефективності. Це базовий пакет. Це не означає, що ми приймемо всі закони — автоматично настане щастячко. Це фундамент, від якого відштовхується система. Як показує практика, 80% проблем на рівні виконання, а не на рівні букви закону. Тому далі має бути величезна підзаконна база та практичне виконання.

Люди повинні розуміти, що це не чарівна пігулка, від якої завтра зменшаться цифри у платіжках за комунальні послуги.

Логіка реформи в житлово-комунальній сфері полягає у тому, що на зміну ЖЕКам повинні прийти сучасні управителі. Люди в кожному багатоквартирному будинку мають вирішити, як вони будуть управляти. Якщо це маленький будинок (4 — 6 квартир), то можна укласти договори від імені однієї особи. У більшому треба створити ОСББ і визначитися, чи ви управляєте самостійно, чи ви делегуєте ці функції управителю (нова форма бізнесу, яка має з’явитися на заміну ЖЕКам).

Можна без створення юридичної особи найняти сторонню людину, але ми розуміємо, що тоді у нас немає юридичної особи, яка захищає інтереси співвласників, немає окремого рахунку, на який ми можемо збирати кошти, тобто в управителя величезні повноваження, але варіантів, як його вибрати, є багато. Це була ідеологія закону 417, прийнятого два роки тому. Він дав прорив у створенні ОСББ

Далі людям треба знайти на ринку того, хто надаватиме послуги замість ЖЕКів. Або вони можуть робити це самостійно. 80ОСББ обирають саме такий шлях, але це величезне навантаження на людей, не завжди це економічно доцільно. Світова практика говорить, що цей ринок повинен стати конкурентним, тобто на зміну ЖЕКам мають прийти управителі, які будуть самі ходити і пропонувати свої послуги за кращу ціну, яка вже не буде регулюватися державою чи органами місцевого самоврядування. Буде просто перелік обов’язкових послуг.

Договір з управителем укладається на рік. Вони повинні весь час бути перед страхом, що їх замінять. Коли є конкуренція, навіть ЖЕК почне працювати краще. Зараз він ніяк не мотивований, тому що його призначив орган місцевого самоврядування, контролює він же. Ніякої відповідальності перед співвласником будинку немає. Доки ця система не зміниться, доти ми будемо вичерпувати воду з дірявого човна.

Доки не буде фундаменту, не буде того, хто займатиметься розрахунками. Закон дає дві можливості: або розподіляти все, що прийшло в будинок, між мешканцями будуть безпосередньо монополісти, які є сьогодні, це можуть здійснювати самі співвласники або управитель.

Доки не будуть прийняті зміни до закону про житлово-комунальні послуги, всі ці три моделі повноцінно не запрацюють. Коли буде конкуренція моделей, ми можемо сподіватися на якусь якість.

Є комерційний облік і розподільчий облік. Це не значить, що ваші індивідуальні лічильники не мають ніякого значення. Просто закон встановлює більш справедливу систему розподілу коштів. Ми говоримо тільки про тепло і воду. Закон визначає, що комерційним обліком є загальнобудинковий лічильник, тобто той, який стоїть на вході в будинок. Крім того, є лічильник у конкретної людини.

Якщо взяти тепло, якщо у вас вертикальна система розводки, встановлення індивідуальних лічильників обійдеться дуже дорого. Міжнародний досвід говорить, що в таких будинках більш доцільно встановити розподілювачі. Закон говорить, що таке розподілювачі, як це все здійснювати.

Коли на кожній батареї буде розподілювач, є комерційний прилад обліку на будинку, згідно з площею визначається, кому скільки нарахувати.

Є так звані будинкові втрати, тобто те, що йде на обігрів допоміжних приміщень. Щодо тепла буде дві моделі – розподілювачі та лічильники. Різниця між загальнобудинковими і сумою індивідуальних буде. Вона ділиться і розподіляється між власниками квартир.

Методики розрахунку мають бути визначені постановою Кабінету міністрів України, тому що не у всіх є лічильники, вони можуть бути різного класу точності.

У когось є лічильники, у когось немає, хтось здає вчасно покази, хтось не здає вчасно покази. Якщо ви два місяці підряд не здаєте покази, вам нараховують середнє значення. Коли хтось не здає покази або здає неправильні покази, різниця зростає і розкидається на всіх. Людям приходять незрозумілі платежі.

Доки вся система не буде працювати повноцінно, коли управитель буде зацікавлений, щоб все в будинку було добре, ці питання будуть виникати. Як би не було, це величезний крок вперед.

Вікторія Єрмолаєва: Є вже оцінка експертного середовища. Про це йдеться на сайті президента. Зазначено, що прийняття закону дозволить на три чверті знизити обсяг необлікованих витрат води у внутрішньобудинкових системах та скоротити споживання теплової енергії протягом 1 – 3 років в середньому на 15 — 20%.

Тетяна Бойко: Цифри близькі до істини, але доки немає обліку, ніхто точно сказати не може.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора