Не кажіть про свої комунальні платежі за кордоном 0 299

Україна йде помірними кроками на зустріч до євроінтеграції. В контексті цього часто лунають думки, що для вступу в ЄС необхідно модернізувати нашу сферу комунальних послуг та підвищити тарифи. Але нам потрібно чітко собі усвідомити, що це потрібно не для ЄС, це потрібно кожному мешканцю нашої держави. Давайте подивимося та порівняємо вартість надання житлово-комунальних послуг в інших європейських країнах та в нас.

Насамперед, щоб досягти повного розуміння норм життя в інших державах, необхідно звернути увагу на тамтешню середню заробітну плату. Але розпочати треба з себе, з України.

Україна. За даними Держкомстата середня заробітна плата в Україні станом на червень становить 3601 грн. на одного працівника. Для зручності конвертуємо цю суму в євро за курсом станом на 31 липня за даними НБУ, і це виходить 222.

Газ. Для мешканців, які використовують природний газ, маючи одну звичайну пічку та проживаючи у багатоквартирних будинках, вартість за 1 м3 сягає: за наявності газових лічильників – 1,182 грн. або 0,072 €, для більшості українських мешканців, що не мають лічильників, ціна становить 1,299 грн. або 0,08 . Відповідно ціна буде більшою для домогосподарств, де використовують автономне газове опалення, чи обсяг споживання природного газу досягає 2500 м3 або 6000 м3.

Холодна вода. Ціна для населення складає 4,02 грн. / м3 або ж 0,24 €. Водовідведення = 5,10 грн. / м3 або ж 0,314 €. Гаряча вода. Кубометр гарячої води з травня місяця коштує 28,32 грн. / € 1,74.

Опалення. Згідно з Постановою Нацкомпослуг № 465 від 23 квітня 2014 року, встановила ПАТ «КИЇВЕНЕРГО» тариф на теплову енергію для потреб населення на рівні 295,17 грн за Гкал (без ПДВ), що дорівнює € 18,20. Даний тариф почав діяти з 1 липня 2014 року. В залежності від регіону сума буде змінюватися. Найдорожче опалення у Кіровограді (366,75 грн / 22,62 € за Гкал) та Донецьку (364,95 грн. / Гкал), а найдешевше у Чернівцях (265,78 грн. / Гкал) та Хмельницькому (251,52 грн. / Гкал). Інакше кажучи, вартість тепла протягом опалювального сезону становить 9,22 грн. / 0,56 € за 1 м2 на місяць.

Електроенергія. За обсяг, спожитий до 150 кВт/год електроенергії на місяць (включно) – 30,84 грн. / € 1,9, за обсяг понад 150  кВт/год до 800 кВт/год – 41,94 грн. / € 2,58, за обсяг понад 800  кВт/год – 134,04 грн. / € 8,26.

Перед тим, як перейти до наступних країн, дозвольте зауважити ряд головних відмінностей між нашою державою та іншими. 1. За кордом поняття «ЖКГ» майже стерте, оскільки тамтешній ринок житлових послуг вже давно пройшов етап демонополізації. Постачальників води та енергії – безліч, обирай якого хочеш. За цією логікою, наші облгази, міські водоканали мали б перейти з державної в приватну власність, розділитися на менші, діяти за ринковими правилами, змагатися за конкуренцію, і відповідно піклуватися про якість своїх послуг. 2. Світогляд «європейського споживача» побудований за принципом «скільки використав – стільки і заплатив», відповідно лічильники в них стоять усіх і на всі види житлового постачання. І ще вони самі прагнуть зекономити на тарифах, тому не лінуються вимикати світло та одягатися вдома тепло. 3. Люди в інших країнах самі вкладають кошти в ремонти та модернізацію труб, каналізації і т.д., а не чекають, поки цим займеться держава. Тепер можемо повертатися до цифр.

Польща. Середня заробітна плата в Польщі становить 4018 злотих, це в середньому € 968.

Електроенергія. Починаючи з 1 липня 2007 року жителям Польщі вперше було дозволено обирати свого дистриб’ютора електроенергії. Сьогодні існує 5 потужних компаній. Їхні ціни за 1 кВт/год. трохи різняться між собою, проте в середньому поляки платять 0,56 злотих за 1 кВт/год., і це дорівнює близько 0,13 €.

Газ коштує 1,3 зл. /м3 або ж 0,31 €.

Опалення. Центральне опалення зустрічається тільки в багатоквартирних будинках, його вартість складає 0,1447 злотих / кВт/год, і це дорівнюватиме близько 0,59 €.

Середня вартість холодної води = 3,49 злотих / 0,83 € за м3. Гарячу воду поляки отримують за рахунок бойлерів, газових котлів. В приватних будинках поширені модернізовані печі для опалення та підігріву води на деревині чи вугіллі. Водовідвід коштує 4,99 злотих / 1,19 € за м3.

Варто також зазначити, що в Польщі існує додатковий внесок в ремонтний фонд, він становить приблизно 0,4 євро за м2. Цей фонд йде на великі ремонті роботи, наприклад, на перестелення даху і т. п.

Німеччина. Тут усі комунальні послуги можна умовно розділити на три групи. 1. Плата за послуги домоуправління, тобто, послуги приватних управляючих компаній, які займаються обслуговуванням та утриманням житлових будинків. В обов’язки домоуправління входить забезпечення мешканців комунальними послугами, збір платежів, проведення капітальних і поточних ремонтів будівлі, а також місць громадського користування. Ця плата в середньому становить від 60 до 100 євро на місяць. 2. Власне комунальні послуги оплачуються за тарифами, які встановлюються для споживачів щорічно. 3. Німці регулярно сплачують кошти в ремонтні фонди. За рішенням мешканців управителі будинків витрачають ці кошти на капітальні потреби: ремонт фасадів, заміну ліфтів, створення дитячих майданчиків і т.д. Розмір внесків варіюється в діапазоні 30-50 євро на місяць.

За даними Інституту німецької економіки Кельна, середня заробітна плата становить 19.65 € / година. Середня плата в місяць складає близько 3615 €.

Рахунки за електроенергію – найболючіша тема для німців. За актуальними розрахунками Німецького товариства з захисту прав споживачів, дійсний розмір плати у 2014 році становить 6,83 центів за кВт/год. Паралельно німці сплачують податок на електрику (Stromsteuer) – 0,2 € за кожен використаний кВт/год. і ПДВ (Mehrwertsteuer, 19% від загальної суми).  Також їм відомий «екологічний податок» – внесок на видобуток екологічно чистої енергетики, який автоматично додається до рахунків за електроенергію для всіх споживачів в рамках Закону про відновлювані джерела енергії (Erneubare-Energien-Gesetz, EEG). У 2013 році його розмір сягав 5,3 центів за кВт/год., а з 1 січня 2014 року податок був збільшений до 6 центів. Так як дистриб’юторів електроенергії дуже багато, ціни для кожного німецького дому сильно різняться між собою. Якщо вірити блоґам українсько-російських переселенців, то в середньому електроенергія в загальному розрахунку коштує 0,25 € за кВт/год.

Опалення. Центрального міського опалення німці не мають, вони ставлять індивідуальні газові чи електричні котли на будинок, декілька квартир, поверхів чи під’їздів. На кожній батареї для розрахунку споживання встановлюють лічильники і спеціальні регулятори. Так як ціни на комунальні послуги швидко ростуть, то німці зайвий раз не включають опалення, вони тепліше одягаються вдома, не мають звички відкривати кватирки, а роблять кожен день 10-15-хвилинні провітрювання.

Водопостачання коштує 1,81 € / м3. А за водовідвід німці платять сталу ціну вже з 2002 року, яка стягується з кожної людини за день, вона складає 0,39 € або 143 євро на людину за рік.

Газ коштує близько 6, 63 євроцентів за кВт/год.

 

            На цьому можна поки закінчити. Висновок є очевидним – ми не сплачуємо катастрофічно великі кошти за комунальні послуги, але ми і не отримуємо належного обслуговування. Але все в наших руках! Любіть свій дім та двір!

Міхєєва Станіслава 

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора