Нюанси субсидій в опалювальний період: норми, коефіцієнти, обов’язковий платіж, переплата 0 285

Джерело: газета “Експрес”.

Новi чутки: якщо не використати призначенi за нормою куби газу повнiстю, то скасують субсидiюВ останнi тижнi чимало споживачiв отримали квитанцiї на оплату житлово-комунальних послуг – iз врахуванням субсидiй. Багатьох цi платiжки шокували, особливо тих людей, котрi проживають в iндивiдуальних будинках i використовують газ для опалення.

«Менi призначили 430 кубiв газу на мiсяць, – розповiдала, ледь не плачучи, читачка панi Марiя. – А я в жовтнi використала лише 30 кубiв, бо мiсяць був теплим, та й економила трохи. У квитанцiї написали обов’язковий платiж – 200 гривень. Не знаю – платити його чи нi, адже я використала менше кубiв. Боїмося, щоб навеснi, коли опалювальний перiод закiнчиться, нам не зробили перерахунок й не виставили борг за те, що не використали призначенi куби».

«А в мене iнша ситуацiя, – розказувала читачка панi Оксана. – Прийшла квитанцiя за газ, а там – велика переплата. До оплати написано 0 гривень, а переплата – 1200 гривень. Може, це якась пастка, що не потрiбно нiчого платити, ще й держава винна тобi грошi? Невже справдi нiчого не потрiбно платити? Обов’язковий платiж уже враховано у квитанцiї? Нiхто нiчого менi не може пояснити».

Сiм’ї, яким у межах соцiальних норм надали велику кiлькiсть кубiв газу, побоюються, що потрiбно спалювати все до куба, iнакше скасують субсидiю. Принаймнi цим лякають газовики, коли люди звертаються до них за роз’ясненням. Мовляв, вiдчиняйте вiкна-дверi, але спалюйте все, що призначено.

«Але як спалити 700 кубiв газу, якщо надворi плюс 10? – обурюються читачi. – З екранiв телевiзорiв урядовцi закликають нас економити, а тут кажуть – палiть i все. Нонсенс якийсь».

На цi та iншi актуальнi запитання, пов’язанi iз субсидiями, газета «Експрес» попросила вiдповiсти Лесю Дронь, начальника вiддiлу пiльг, соцiальних допомог та компенсацiйних виплат управлiння соцзахисту мiськради, та Iгоря Уличного, начальника управлiння соцiального захисту населення районної державної адмiнiстрацiї.

– Нагадайте, будь ласка, що таке житлова субсидiя i про якi норми йдеться, якщо людина її отримує?

Л. Дронь: – Це рiзниця мiж повною вартiстю комунальних послуг i обсягом визначеного для домогосподарства платежу в межах соцiальних норм. Норми визначено на користування житлом, опалення, водопостачання i т.д. У кожному випадку це конкретна норма на одного споживача. Субсидiя, власне, розраховується на споживання в межах норми, усе, що вище, вона не покриває.

– З’ясуймо, що це за норми. Перша, так би мовити, як її називають у народi, «норма на квартплату». Це скiльки?

– При призначеннi житлової субсидiї встановлено соцiальну норму житла для: 1) оплати користування житлом/утримання житла – 13,65 кв. метра загальної площi на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство; 2) централiзованого та iндивiдуального опалення (теплопостачання) незалежно вiд джерела та виду енергiї – 13,65 кв. метра опалюваної площi на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство.

– Які встановлено соціальні нормативи для надання субсидій, зокрема для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання)?

Л. Дронь: – У разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку, – 0,0548 Гкал на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період. У разі використання природного газу для індивідуального опалення – 7 куб. метрів природного газу на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період. Якщо для індивідуального опалення використовується електрична енергія – 65 кВт/год. на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період.

– Зрозуміло. А який соціальний норматив централізованого холодного та гарячого водопостачання і водовідведення для надання субсидій?

Л. Дронь: – Для користування послугами з централізованого постачання холодної води – 2,4 куб. метра на одну особу на місяць за наявності централізованого постачання гарячої води та 4 куб. метри на одну особу на місяць за її відсутності. У разі перерви у наданні послуг з централізованого постачання гарячої води (більш як на 14 діб) в установленому законом порядку – 4 куб. метри холодної води на одну особу на місяць. Норматив для користування послугами з централізованого постачання гарячої води – 1,6 куб. метра на одну особу на місяць, для користування послугами з централізованого водовідведення – 4 куб. метри на одну особу на місяць. У разі відсутності централізованого водовідведення (за відсутності системи централізованого водовідведення та за наявності централізованого водопостачання і вигрібних ям) для вивезення рідких нечистот – 4 куб. метри на одну особу на місяць.

– А який соціальний норматив для надання субсидій споживання природного газу для приготування їжі та підігріву води?

Л. Дронь: – За умови встановлення газових лічильників:

  • за наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання – 6 куб. метрів на одну особу на місяць;
  • за наявності газової плити в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача – 9 куб. метрів на одну особу на місяць;
  • за наявності газової плити та газового водонагрівача – 18 куб. метрів на одну особу на місяць.

– Тепер з’ясуймо, який встановлено соціальний норматив споживання електроенергії для надання субсидій?

Л. Дронь: – Для користування послугами з електропостачання (до 31 грудня 2017 р.) в житлових приміщеннях (будинках): у житлових приміщеннях (будинках) – 90 кВт/год. на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт/год. на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 210 кВт/год. на місяць; обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання гарячої води – 130 кВт·г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт\год на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 250 кВт\год на місяць; обладнаних стаціонарними електроплитами, за відсутності централізованого постачання гарячої води – 150 кВт/год. на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт/год. на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 270 кВт/год. на місяць; не обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної води та за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів – 120 кВт/год. на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт/год. на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 240 кВт/год. на місяць; у селах і селищах міського типу для громадян, яким, відповідно до законодавства, держава забезпечує безоплатне освітлення житла, – 30 кВт/год. на місяць на одну особу.

З третього листопада внесено зміни у соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, зокрема змінено коригувальні коефіцієнти. Деякі люди вже скаржаться, що через зміну коефіцієнтів субсидія за листопад їм не виходить. Про які зміни йдеться?

Л. Дронь: – Зміни стосуються мешканців, які використовують теплову енергію для централізованого опалення (теплопостачання), житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку. Для них встановлено норму – 0,0548 Гкал на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період. До цього часу норми затверджували органи місцевого самоврядування.

І. Уличний: – Також затверджені нові коригувальні коефіцієнти для для розрахунку розміру витрат теплової енергії, електричної енергії, природного газу та інших видів палива на потреби опалення. Коригувальні коефіцієнти залежать від поверховості будинків та встановлені окремо для кожного регіону країни. Можливо, якщо людина живе у «висотці» й раніше субсидія призначалася без врахування поверховості будинку, то, за новими правилами, субсидія справді може вийти менша.

– Як визначається норма споживання газу для домогосподарства, який використовують на опалення житла? Деяким сім’ям нараховують просто астрономічні куби.

Л. Дронь: – Наприклад, сім’я з трьох осіб проживає у квартирі двоповерхового будинку загальною площею (така ж опалювальна площа) 90 кв. метрів. Використовує для опалення природний газ (встановлено газовий лічильник). У житловому приміщенні встановлено газову плиту та газовий водонагрівач. Норма споживання газу: 90 кв. м (оп. площа) х 7 куб. м газу + 18 куб. м газу х 3 особи х 1,043 = 713 куб. м газу, де 1,043 – коригувальний коефіцієнт для 1- 2-поверхових будинків (Львівська область).

– Наведіть середньостатистичний приклад нарахування субсидії на газ для сім’ї, котра проживає в індивідуальному будинку.

Л. Дронь: – Візьмімо для прикладу сім’ю з трьох осіб (батько, мати, неповнолітня дитина), яка проживає у двоповерховому будинку загальною площею (така ж опалювальна площа) 90 кв. метрів. Використовує для опалення природний газ (встановлено газовий лічильник). У житловому приміщенні встановлено газову плиту та газовий водонагрівач. Дохід сім’ї за попередні три місяці (без урахування податку з доходів фізичних осіб) – 19 500 гривень. Частка плати за послуги для сім’ї становить 12,22%, тобто 794,30 грн. (19 500 грн.: 3 х 12,22%). Зауважу, що обов’язковий платіж залежить від доходів членів домогосподарства, його розрахунок проводиться за формулою індивідуально для кожної сім’ї. Вартість плати за послуги в межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування комунальними послугами становить 4 627,76 грн., з них: – газопостачання  – 4407,44 грн. (713 куб. м) – електроенергія  –  85,05 грн. (150 кВт/год.) – водопостачання та водовідведення  – 106,27 грн. (12 куб. м) – вивезення сміття –  29,00 грн. Розмір субсидії  – 3833,46 грн. (4627,76 грн. – 794,30 грн.).

– Як проводити оплату обов’язкового платежу? Як діяти, коли об’єми споживання менші від обов’язкової частки плати? Наприклад, домогосподарству призначили 600 кубів газу на місяць, а він фактично спожив лише 50 кубів, бо місяць був теплим.

Л. Дронь: – Громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов’язані щомісячно платити свою належну частку витрат на оплату цих послуг. Якщо вартість фактично використаної послуги менша, аніж обов’язкова частка витрат на оплату цієї послуги, громадяни платять її фактичну вартість. Якщо громадяни використали послуг на суми, менші від норми, тобто зекономили послуги, вони на наступний розрахунковий період (місяць) платитимуть за ці послуги менше, з урахуванням зазначених вище переплат.

І. Уличний: – Приміром, домогосподарству дали 600 кубів газу на місяць, й обов’язкову плату слід заплатити за 200 кубів, якщо по 3,60 грн. за куб, то це 720 гривень. У жовтні сім’я cпалила 50 кубів. Виходить, їй потрібно менше платити, аніж обов’язковий платіж у квитанції. Тоді вона платить по лічильнику. Тобто, постійно треба контролювати, що ви спалили за місяць. Якщо cпалили всі вибрані куби, то платите за всі спалені куби, тобто обов’язкову плату, зазначену у повідомленні про субсидію. Якщо «перебрали» куби, тобто все, що понад 600 кубів, доведеться платити по 7,18 грн. за куб.

– Чому у багатьох платіжках зафіксовано переплати? Звідки вони взялися?

Л. Дронь: – Сьогодні не проводиться повторний перерахунок субсидії залежно від фактичного використання послуг (як це було до 1 жовтня 2014 року). Субсидію надають у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами. Оскільки, зокрема, на газопостачання норми великі, тому й виникають переплати.

І. Уличний: – Людині призначають обов’язкову плату і власне субсидію, тобто те, що держава платить за неї. Незалежно від того, чи вона випалила призначені куби чи ні, субсидія, тобто державна частка, обов’язково кидається на особовий рахунок людини в газовій конторі. І можливий такий варіант, що людині прийде в квитанції переплата, якщо вона економила. Якщо є переплата, то за певний місяць можна не платити або тримати ці кошти для більш холодних часів. То вже на розсуд людини.

– Як платити, коли в квитанції зазначена і переплата, і сума обов’язкового платежу?

Л. Дронь: – Переплачені кошти впливають на оплату обов’язкової частки. Припустимо, якщо у квитанції зазначено обов’язковий платіж 200 гривень та переплата – 100 гривень, то мешканець повинен сплатити тільки 100 гривень, тобто доплачувати різницю.

– Люди бояться, що коли використовуватимуть менше газу, аніж їм призначено, їм припинять субсидії. Підливають олії у вогонь й газовики, кажучи: хоч вікна-двері відчиняйте, але спалюйте всі призначені куби.

Л. Дронь: – Тут усе зрозуміло. Газове підприємство хоче, щоб мешканці, яким призначили субсидії, сплачували всю частку (обов’язковий платіж), а не менше. Але на сьогодні виглядає так, що субсидію через це не припинятимуть.

– Чи можливе призначення субсидії, коли сім’я має пільгу на оплату ЖКГ? Читачка з міста Корця (Рівненщина) розповідала, що має пільгу, але й субсидію їй призначили. А от газовики відмовляються приймати в неї рахунки. Обгрунтовують: можлива або пільга, або субсидія.

Л. Дронь: – Дії газозбутової організації щодо мешканки протиправні. Відповідно до Порядку призначення та надання, субсидії призначають у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з урахуванням пільг, які надають згідно із законодавством. Якщо вартість плати за послуги з урахуванням пільг у межах соціальних нормативів мешканки перевищує частку плати за послуги, в такому випадку їй можливе надання житлової субсидії – і, як бачимо, субсидію призначено.

І. Уличний: – Скажу більше – сьогодні субсидія значно вигідніший варіант, аніж пільга. Тому багато людей тимчасово зупиняють дію пільг на житлово-комунальні послуги на час дії субсидії, пишучи відповідні заяви. Тобто на час, коли діє субсидія, пільга не нараховується.

– До якого часу можна звертатися за субсидією, щоб її призначили з початком опалювального періоду?

І. Уличний: – Якщо людина звернеться до кінця грудня, то їй можуть призначити субсидію від початку опалювального періоду, тобто з 1 жовтня. 

Новi чутки: якщо не використати призначенi за нормою куби газу повнiстю, то скасують субсидiю В останнi тижнi чимало споживачiв отримали квитанцiї на оплату житлово-комунальних послуг – iз врахуванням субсидiй. Багатьох цi платiжки шокували, особливо тих людей, котрi проживають в iндивiдуальних будинках i використовують газ для опалення. “Менi призначили 430 кубiв газу на мiсяць, – розповiдала, ледь не плачучи, читачка панi Марiя. – А я в жовтнi використала лише 30 кубiв, бо мiсяць був теплим, та й економила трохи. У квитанцiї написали обов’язковий платiж – 200 гривень. Не знаю – платити його чи нi, адже я використала менше кубiв. Боїмося, щоб навеснi, коли опалювальний перiод закiнчиться, нам не зробили перерахунок й не виставили борг за те, що не використали призначенi куби”. “А в мене iнша ситуацiя, – розказувала читачка панi Оксана. – Прийшла квитанцiя за газ, а там – велика переплата. До оплати написано 0 гривень, а переплата – 1200 гривень. Може, це якась пастка, що не потрiбно нiчого платити, ще й держава винна тобi грошi? Невже справдi нiчого не потрiбно платити? Обов’язковий платiж уже враховано у квитанцiї? Нiхто нiчого менi не може пояснити”. Сiм’ї, яким у межах соцiальних норм надали велику кiлькiсть кубiв газу, побоюються, що потрiбно спалювати все до куба, iнакше скасують субсидiю. Принаймнi цим лякають газовики, коли люди звертаються до них за роз’ясненням. Мовляв, вiдчиняйте вiкна-дверi, але спалюйте все, що призначено. “Але як спалити 700 кубiв газу, якщо надворi плюс 10? – обурюються читачi. – З екранiв телевiзорiв урядовцi закликають нас економити, а тут кажуть – палiть i все. Нонсенс якийсь”. На цi та iншi актуальнi запитання, пов’язанi iз субсидiями, газета “Експрес” попросила вiдповiсти Лесю Дронь, начальника вiддiлу пiльг, соцiальних допомог та компенсацiйних виплат управлiння соцзахисту мiськради, та Iгоря Уличного, начальника управлiння соцiального захисту населення районної державної адмiнiстрацiї. — Нагадайте, будь ласка, що таке житлова субсидiя i про якi норми йдеться, якщо людина її отримує? Л. Дронь: — Це рiзниця мiж повною вартiстю комунальних послуг i обсягом визначеного для домогосподарства платежу в межах соцiальних норм. Норми визначено на користування житлом, опалення, водопостачання i т.д. У кожному випадку це конкретна норма на одного споживача. Субсидiя, власне, розраховується на споживання в межах норми, усе, що вище, вона не покриває. — З’ясуймо, що це за норми. Перша, так би мовити, як її називають у народi, “норма на квартплату”. Це скiльки? — При призначеннi житлової субсидiї встановлено соцiальну норму житла для: 1) оплати користування житлом/утримання житла – 13,65 кв. метра загальної площi на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство; 2) централiзованого та iндивiдуального опалення (теплопостачання) незалежно вiд джерела та виду енергiї – 13,65 кв. метра опалюваної площi на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство. — Які встановлено соціальні нормативи для надання субсидій, зокрема для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання)? Л. Дронь: — У разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку, – 0,0548 Гкал на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період. У разі використання природного газу для індивідуального опалення – 7 куб. метрів природного газу на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період. Якщо для індивідуального опалення використовується електрична енергія – 65 кВт/год. на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період. — Зрозуміло. А який соціальний норматив централізованого холодного та гарячого водопостачання і водовідведення для надання субсидій? Л. Дронь: — Для користування послугами з централізованого постачання холодної води – 2,4 куб. метра на одну особу на місяць за наявності централізованого постачання гарячої води та 4 куб. метри на одну особу на місяць за її відсутності. У разі перерви у наданні послуг з централізованого постачання гарячої води (більш як на 14 діб) в установленому законом порядку – 4 куб. метри холодної води на одну особу на місяць. Норматив для користування послугами з централізованого постачання гарячої води – 1,6 куб. метра на одну особу на місяць, для користування послугами з централізованого водовідведення – 4 куб. метри на одну особу на місяць. У разі відсутності централізованого водовідведення (за відсутності системи централізованого водовідведення та за наявності централізованого водопостачання і вигрібних ям) для вивезення рідких нечистот – 4 куб. метри на одну особу на місяць. — А який соціальний норматив для надання субсидій споживання природного газу для приготування їжі та підігріву води? Л. Дронь: — За умови встановлення газових лічильників: — за наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання – 6 куб. метрів на одну особу на місяць; — за наявності газової плити в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача – 9 куб. метрів на одну особу на місяць; — за наявності газової плити та газового водонагрівача – 18 куб. метрів на одну особу на місяць; — Тепер з’ясуймо, який встановлено соціальний норматив споживання електроенергії для надання субсидій? Л. Дронь: — Для користування послугами з електропостачання (до 31 грудня 2017 р.) в житлових приміщеннях (будинках): у житлових приміщеннях (будинках) – 90 кВт/год. на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт/год. на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 210 кВт/год. на місяць; обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання гарячої води – 130 кВт·г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт\год на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 250 кВт\год на місяць; обладнаних стаціонарними електроплитами, за відсутності централізованого постачання гарячої води — 150 кВт/год. на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт/год. на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 270 кВт/год. на місяць; не обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної води та за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів – 120 кВт/год. на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт/год. на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 240 кВт/год. на місяць; у селах і селищах міського типу для громадян, яким, відповідно до законодавства, держава забезпечує безоплатне освітлення житла, – 30 кВт/год. на місяць на одну особу; — З третього листопада внесено зміни у соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, зокрема змінено коригувальні коефіцієнти. Деякі люди вже скаржаться, що через зміну коефіцієнтів субсидія за листопад їм не виходить. Про які зміни йдеться? Л. Дронь: — Зміни стосуються мешканців, які використовують теплову енергію для централізованого опалення (теплопостачання), житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку. Для них встановлено норму – 0,0548 Гкал на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період. До цього часу норми затверджували органи місцевого самоврядування. І. Уличний: — Також затверджені нові коригувальні коефіцієнти для для розрахунку розміру витрат теплової енергії, електричної енергії, природного газу та інших видів палива на потреби опалення. Коригувальні коефіцієнти залежать від поверховості будинків та встановлені окремо для кожного регіону країни. Можливо, якщо людина живе у “висотці” й раніше субсидія призначалася без врахування поверховості будинку, то, за новими правилами, субсидія справді може вийти менша. — Як визначається норма споживання газу для домогосподарства, який використовують на опалення житла? Деяким сім’ям нараховують просто астрономічні куби. Л. Дронь: — Наприклад, сім’я з трьох осіб проживає у квартирі двоповерхового будинку загальною площею (така ж опалювальна площа) 90 кв. метрів. Використовує для опалення природний газ (встановлено газовий лічильник). У житловому приміщенні встановлено газову плиту та газовий водонагрівач. Норма споживання газу: 90 кв. м (оп. площа) х 7 куб. м газу + 18 куб. м газу х 3 особи х 1,043 = 713 куб. м газу, де 1,043 – коригувальний коефіцієнт для 1- 2-поверхових будинків (Львівська область). — Наведіть середньостатистичний приклад нарахування субсидії на газ для сім’ї, котра проживає в індивідуальному будинку. Л. Дронь: — Візьмімо для прикладу сім’ю з трьох осіб (батько, мати, неповнолітня дитина), яка проживає у двоповерховому будинку загальною площею (така ж опалювальна площа) 90 кв. метрів. Використовує для опалення природний газ (встановлено газовий лічильник). У житловому приміщенні встановлено газову плиту та газовий водонагрівач. Дохід сім’ї за попередні три місяці (без урахування податку з доходів фізичних осіб) – 19 500 гривень. Частка плати за послуги для сім’ї становить 12,22%, тобто 794,30 грн. (19 500 грн.: 3 х 12,22%). Зауважу, що обов’язковий платіж залежить від доходів членів домогосподарства, його розрахунок проводиться за формулою індивідуально для кожної сім’ї. Вартість плати за послуги в межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування комунальними послугами становить 4 627,76 грн., з них: – газопостачання  – 4407,44 грн. (713 куб. м) – електроенергія  –  85,05 грн. (150 кВт/год.) – водопостачання та водовідведення  – 106,27 грн. (12 куб. м) – вивезення сміття –  29,00 грн. Розмір субсидії  – 3833,46 грн. (4627,76 грн. – 794,30 грн.). — Як проводити оплату обов’язкового платежу? Як діяти, коли об’єми споживання менші від обов’язкової частки плати? Наприклад, домогосподарству призначили 600 кубів газу на місяць, а він фактично спожив лише 50 кубів, бо місяць був теплим. Л. Дронь: — Громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов’язані щомісячно платити свою належну частку витрат на оплату цих послуг. Якщо вартість фактично використаної послуги менша, аніж обов’язкова частка витрат на оплату цієї послуги, громадяни платять її фактичну вартість. Якщо громадяни використали послуг на суми, менші від норми, тобто зекономили послуги, вони на наступний розрахунковий період (місяць) платитимуть за ці послуги менше, з урахуванням зазначених вище переплат. І. Уличний: — Приміром, домогосподарству дали 600 кубів газу на місяць, й обов’язкову плату слід заплатити за 200 кубів, якщо по 3,60 грн. за куб, то це 720 гривень. У жовтні сім’я cпалила 50 кубів. Виходить, їй потрібно менше платити, аніж обов’язковий платіж у квитанції. Тоді вона платить по лічильнику. Тобто, постійно треба контролювати, що ви спалили за місяць. Якщо cпалили всі вибрані куби, то платите за всі спалені куби, тобто обов’язкову плату, зазначену у повідомленні про субсидію. Якщо “перебрали” куби, тобто все, що понад 600 кубів, доведеться платити по 7,18 грн. за куб. — Чому у багатьох платіжках зафіксовано переплати? Звідки вони взялися? Л. Дронь: — Сьогодні не проводиться повторний перерахунок субсидії залежно від фактичного використання послуг (як це було до 1 жовтня 2014 року). Субсидію надають у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами. Оскільки, зокрема, на газопостачання норми великі, тому й виникають переплати. І. Уличний: — Людині призначають обов’язкову плату і власне субсидію, тобто те, що держава платить за неї. Незалежно від того, чи вона випалила призначені куби чи ні, субсидія, тобто державна частка, обов’язково кидається на особовий рахунок людини в газовій конторі. І можливий такий варіант, що людині прийде в квитанції переплата, якщо вона економила. Якщо є переплата, то за певний місяць можна не платити або тримати ці кошти для більш холодних часів. То вже на розсуд людини. — Як платити, коли в квитанції зазначена і переплата, і сума обов’язкового платежу? Л. Дронь: — Переплачені кошти впливають на оплату обов’язкової частки. Припустимо, якщо у квитанції зазначено обов’язковий платіж 200 гривень та переплата – 100 гривень, то мешканець повинен сплатити тільки 100 гривень, тобто доплачувати різницю. — Люди бояться, що коли використовуватимуть менше газу, аніж їм призначено, їм припинять субсидії. Підливають олії у вогонь й газовики, кажучи: хоч вікна-двері відчиняйте, але спалюйте всі призначені куби. Л. Дронь: — Тут усе зрозуміло. Газове підприємство хоче, щоб мешканці, яким призначили субсидії, сплачували всю частку (обов’язковий платіж), а не менше. Але на сьогодні виглядає так, що субсидію через це не припинятимуть. — Чи можливе призначення субсидії, коли сім’я має пільгу на оплату ЖКГ? Читачка з міста Корця (Рівненщина) розповідала, що має пільгу, але й субсидію їй призначили. А от газовики відмовляються приймати в неї рахунки. Обгрунтовують: можлива або пільга, або субсидія. Л. Дронь: — Дії газозбутової організації щодо мешканки протиправні. Відповідно до Порядку призначення та надання, субсидії призначають у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з урахуванням пільг, які надають згідно із законодавством. Якщо вартість плати за послуги з урахуванням пільг у межах соціальних нормативів мешканки перевищує частку плати за послуги, в такому випадку їй можливе надання житлової субсидії – і, як бачимо, субсидію призначено. І. Уличний: — Скажу більше – сьогодні субсидія значно вигідніший варіант, аніж пільга. Тому багато людей тимчасово зупиняють дію пільг на житлово-комунальні послуги на час дії субсидії, пишучи відповідні заяви. Тобто на час, коли діє субсидія, пільга не нараховується. — До якого часу можна звертатися за субсидією, щоб її призначили з початком опалювального періоду? І. Уличний: — Якщо людина звернеться до кінця грудня, то їй можуть призначити субсидію від початку опалювального періоду, тобто з 1 жовтня. 

Читайте більше тут: http://expres.ua/main/2015/12/11/163874-hoch-vikna-dveri-vidchynyayte-spalit-gaz

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора