Що дасть споживачам облік газу в одиницях енергії 0 465

Спеціально для ІП “ЖИТЛО” підготував аналітик житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Денис Кравченко

Наприкінці вересня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), затвердила дві постанови: Кодекс газотранспортної системи («Кодекс ГТС», Постанова № 2493 від 30.09.2015) та Кодекс газорозподільних систем («Кодекс ГРМ», Постанова № 2494 від 30.09.2015).

Згідно цих постанов, встановлено норми якості, фізико-хімічні показники та інші характеристики природного газу, правила обліку та документальне оформлення процедури приймання та передачі природного газу.

Про що це свідчить? Споживання природного газу змінилось від кількісного (кубічні метри) на якісне. Відповідно, об’єм природного газу в точках комерційного обліку потрібно привести до стандартних умов та перевести в одиниці енергії. Обсяг переданої (спожитої) енергії визначає оператор газорозподільної системи за трьома одиницями виміру, у кВт∙год, Гкал та МДж.

Проте тепер виникають питання. Чинне законодавство не передбачає порядок визначення обсягу природного газу за одиницями енергії. Це зробило неможливим повноцінне виконання Операторами газотранспортної та газорозподільної систем їхніх обов’язків перед споживачами. Відповідно, 28 жовтня НКРЕКП опублікувала проект постанови «Про затвердження Змін до деяких постанов НКРЕКП щодо запровадження на ринку природного газу використання одиниць енергії».

Аналіз проекту постанови дозволяє говорити, що перехід на якісний облік споживання природного газу допоможе споживачам точніше та якісніше порівняти переваги використання альтернативних видів палива та природного газу.

Проект врегульовує взаємовідносини між Оператором газотранспортної системи, Операторами газорозподільної системи та споживачами. Зокрема мова йде про те, що споживач отримає рахунок за використаний природний газ відповідно до положень Кодексу ГРМ.

НКРЕКП буде відстежувати результативність запропонованого регуляторного акту в 2 етапи.

По-перше, після набуття чинності постанови Оператори ГТС будуть зобов’язані не пізніше 5-го числа місяця, наступного за розрахунковим, публікувати на власному сайті фактичні дані щодо розміру середньозваженої теплоти згорання природного газу. Оператори ГРМ зобов’язуються у місячний строк з дати набрання чинності постанови опублікувати на власному сайті розміри коефіцієнтів переводу об’ємів природного газу до стандартних умов, фактичні дані щодо розміру середньозваженої теплоти згорання природного газу.

У платіжках за послуги з розподілу природного газу, а також в особистому кабінеті, споживачі зможуть отримати інформацію про розміри перевідного коефіцієнту, середньозваженої теплоти згорання за розрахунковий період та спожитого обсягу природного газу за одиницями енергії (за трьома одиницями виміру: кВт·год, Гкал, МДж).

Другий етап – повторне відстеження результативності через рік після набрання чинності постанови. Для цього проведуть аналіз статистичної інформації щодо кількості відкритих слухань, а також статистичних даних, одержаних шляхом аналізу звернень суб’єктів господарювання та/або фізичних осіб до НКРЕКП.

9 листопада в рамках XIV Міжнародної спеціалізованої виставки «Енергетика в промисловості-2016» відбувся круглий стіл на тему «Запровадження в Україні обліку обсягів природного газу в одиницях енергії». Учасниками заходу стали представники НАК «Нафтогазу», ПАТ «Укртрансгазу», ПАТ «Укргазвидобування», ДП «Укрметртестстандарт», Національного університету «Львівська політехніка» та Івано-Франківського Національного технічного університету нафти і газу.

Серед питань, які обговорювалися, була достовірність приладового обліку природного газу, зокрема вплив вмісту води у газі на процес згоряння, та актуальні проблеми вдосконалення нормативної бази приладового обліку енергоносіїв. На круглому столі також представили моделі лічильників для точнішого виміру одиниць енергії.

Яких висновків дійшли експерти галузі?

На їхню думку, необхідно проаналізувати діапазони зміни теплоти згорання для мереж із декількома точками постачання газу. Важливо розробити технологічні заходи для зменшення цих діапазонів, а також методики, які дозволять оцінювати невизначеність теплоти згорання для різних газорозподільних систем з декількома точками постачання газу. Ще одна практична рекомендація – підготовка методики «реконструкції стану визначення теплоти згорання» для мережі з двома джерелами постачання.

Учасники круглого столу наголосили, що необхідно вдосконалити нормативну базу з визначення виробничо-технологічних витрат та втрат газу. Мова йде про вдосконалення методики визначення втрат газу через невідповідність об’єму, який вимірюється побутовими лічильниками, стандартним умовам, та про розробку як окремого документу методики визначення об’єму втрат газу внаслідок пошкоджень газопроводів.

Наразі тепло, отримане під час згоряння газу, визначається в лабораторії, обчисленням за компонентним складом, або відповідно до показників калориметра. Однак ДСТУ ISO 6976:1995 «Природний газ. Обчислення теплоти згоряння, густини, відносної густини і числа Воббе на основі компонентного складу» буде змінено на ISO 6976:2016.

У чому полягають зміни?

  • нижчу теплоту згоряння обчислюють через вищу теплоту згоряння та ентальпію випаровування і число атомів водню у молекулах компонентів газу;
  • наведено алгоритм обчислення непевності;
  • оновлено табличні дані властивостей компонентів.

Більше інформації буде викладено в окремому документі ISO/TR 29922 «Природний газ – Допоміжна інформація стосовно обчислення фізичних властивостей згідно з ISO 6976».Зміни важливі, тому що після перекладу ISO 6976:2016 виникне проблема перепрограмування існуючих калориметрів. А це може затягнути процес.

У нових умовах актуальним стає громадський контроль переходу на облік обсягів природного газу за якісними характеристикам. Адже український споживач потребує захисту від «неякісного» природного газу.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора