Субсидії на опалення: вплив коригуючих коефіцієнтів 0 933

Спеціально для ІП “ЖИТЛО” підготувала аналітик житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Юлія Чеберяк

З 1 травня на 25% збільшилися коригуючі коефіцієнти, які впливають на розмір витрат електричної енергії, природного газу та інших видів палива на потреби опалення.

Для того, щоб зрозуміти, як нові коригуючі коефіцієнти вплинуть на розмір витрат на оплату опалення, давайте насамперед розглянемо принцип розрахунку субсидії.

Порядок надання населенню субсидій визначається постановою Кабінету Міністрів (від 21 жовтня 1995 р. № 848).

Ця постанова передбачає, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається, виходячи із середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 Положення постанови. При цьому береться до уваги дохід за чотири квартали, які передують місяцю, попередньому до призначення субсидії. Субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначається, виходячи з розміру доходу за попередній календарний рік.

Що мається на увазі?

Наприклад, під час розрахунку субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг у травні для домогосподарств враховуються доходи за період з квітня попереднього року по березень поточного року включно.

Якщо йдеться про відшкодування витрат на оплату користування житлом/утримання житла, управління багатоквартирним будинком, то субсидія розраховується, виходячи з фактичного розміру загальної площі житлового приміщення (будинку).

На централізоване та індивідуальне опалення (теплопостачання) субсидія визначається, виходячи з фактичного розміру опалюваної площі, але не більше встановленої соціальної норми житла. Виняток – випадки призначення субсидії на понаднормову площу житла відповідно до пункту 4 Положення.

Субсидія для відшкодування оплати вартості комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергії, вивезення твердих, рідких побутових відходів) призначається у розмірі соціальних нормативів користування відповідними комунальними послугами.

Громадяни зобов’язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії.

Сума субсидії, не використана домогосподарством завдяки економії споживання, зараховується підприємством – виробником/виконавцем як оплата послуг, у тому числі обов’язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди.

Підприємство – виробник/виконавець послуги зобов’язане зазначати суму переплати у платіжних документах одержувачів субсидії.

Постанова Кабінету Міністрів від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (далі – Постанова) затверджує, зокрема, єдині соціальні норми житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, в межах яких надаються пільги та житлові субсидії.

Постанову було прийнято відповідно до статей 5 і 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі – Закон). Її мета – забезпечення державних соціальних гарантій у сфері житлово-комунального обслуговування, а також приведення існуючих норм споживання житлово-комунальних послуг до фактичного обсягу їхнього споживання.

До соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування належать: 

 • гранична норма оплати послуг з утримання житла, житлово-комунальних послуг залежно від отримуваного доходу; 
 • соціальна норма житла та нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії малозабезпеченим громадянам; 
 • показники якості надання житлово-комунальних послуг.

Постанова визначає, що громадянам, які відповідно до законодавства мають субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, соціальна норма житла становить для:

1) оплати користування житлом/утримання житла, управління багатоквартирним будинком – 13,65 кв. метра загальної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство;

2) централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії – 13,65 кв. метра опалюваної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство.

Для домогосподарств, які складаються з однієї або двох непрацездатних осіб, зазначена норма становить 75 кв. метрів на домогосподарство.

Держава встановлює соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких надаються пільги та субсидії:

1) для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання):

 • у разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку, – 0,0431 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період;
 • у разі використання природного газу для індивідуального опалення – 5,0 куб. метра природного газу на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період;
 • у разі використання електричної енергії для індивідуального опалення – 51 кВт·г на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період.

За наявності окремого обліку споживання електроенергії соціальний норматив використання електричної енергії розподіляється таким чином:

 • за двозонними тарифами, диференційованими за періодами часу: 67% об’єму спожитої електроенергії за тарифом в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї години до 7-ї години) та 33% об’єму спожитої електроенергії за тарифом в інші години доби;
 • за тризонними тарифами, диференційованими за періодами часу: 21% об’єму спожитої електроенергії за тарифом в години максимального навантаження енергосистеми (з 8-ї години до 11-ї години і з 20-ї години до 22-ї години), 33% об’єму спожитої електроенергії за тарифом у напівпіковий період (з 7-ї години до 8-ї години, з 11-ї години до 20-ї години, з 22-ї години до 23-ї години) і 46% об’єму спожитої електроенергії за тарифом в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї години до 7-ї години);

2) для користування послугами з централізованого постачання холодної води2,4 куб. метра на одну особу на місяць за наявності централізованого постачання гарячої води та 4 куб. метри на одну особу на місяць за відсутності централізованого постачання гарячої води;
3) для користування послугами з централізованого постачання гарячої води – 1,6 куб. метра на одну особу на місяць;
4) для користування послугами з централізованого водовідведення4 куб. метри на одну особу на місяць;
5) для користування послугами з газопостачання:

 • за наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання – 4,4 куб. метра на одну особу на місяць;
 • за наявності газової плити в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача – 7,1 куб. метра на одну особу на місяць;
 • за наявності газової плити та газового водонагрівача – 14 куб. метрів на одну особу на місяць.

Враховуючи збільшення використання електроприладів у побуті, норматив користування послугами з електропостачання збільшено на додаткові обсяги споживання, а саме на 30 кВт·год на домогосподарство в місяць.

Зокрема, відповідно підпункту 6 пункту 3 Постанови соціальний норматив на послуги з електропостачання (до 31 грудня 2017 р.):

 • у житлових приміщеннях (будинках), крім зазначених нижче, – 90 кВт·год на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·ггод на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 210 кВт· год на місяць;
 • обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання гарячої води – 130 кВт·год на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·год на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 250 кВт·год на місяць;
 • обладнаних стаціонарними електроплитами, за відсутності централізованого постачання гарячої води – 150 кВт·год на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·год на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 270 кВт·год на місяць;
 • не обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної води та за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів – 120 кВт·год на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·год на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 240 кВт·год на місяць;
 • у селах і селищах міського типу для громадян, яким відповідно до законодавства держава забезпечує безоплатне освітлення житла, – 30 кВт·год на місяць на одну особу.

Згідно з вимогами пунктів 12, 20-22 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630, споживач оплачує надані послуги відповідно до показань засобів обліку води і теплової енергії або затверджених нормативів (норм) споживання на підставі платіжного документа (розрахункової книжки, платіжної квитанції тощо) або відповідно до умов договору на встановлення засобів обліку.

Якщо встановлено будинкові засоби обліку теплової енергії, споживач оплачує послуги згідно з їхніми показами пропорційно до опалюваної площі квартири.

Таким чином, за наявності будинкових засобів обліку теплової енергії субсидія на оплату послуг з централізованого опалення надається за показниками цих засобів обліку пропорційно до опалюваної площі квартири в межах соціальних нормативів, які встановлені Постановою – тобто до опалюваної площі для осіб, які отримують субсидію, та теплової енергії з урахуванням коригуючого коефіцієнту.

За наявності будинкових та/або квартирних приладів обліку теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання), Постанова встановлює соціальний норматив користування тепловою енергією в розмірі 0,0431 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період з урахуванням коригуючих коефіцієнтів, що залежать від регіону та поверховості будинків.

Коригуючі коефіцієнти для розрахунку розміру витрат теплової енергії на потреби централізованого опалення передбачені додатком 2 до Постанови.

Вартість фактично спожитих послуг з централізованого опалення згідно показників приладів обліку теплової енергії може бути як меншою, так і більшою (залежно від температури зовнішнього повітря) за вартість послуг, визначену соціальними нормативами споживання.

Отже, підсумуємо усе. Уряд переглянув соціальні нормативи використання:

 • теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та / або квартирними приладами обліку: з 0,0548 Гкал до 0,0431 Гкал на 1кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період;
 • електричної енергії для індивідуального опалення: з 65 кВт·год до 51 кВт·год на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період;
 • природного газу для індивідуального опалення: з 5,5 куб. метра до 5,0 куб. метра на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період.

Крім того, переглянуті коригуючі коефіцієнти для розрахунку розміру витрат електричної енергії, природного газу та інших видів палива на потреби опалення у багатоповерхових будинках.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора