Чи легко створити ОСББ: досвід Чернігова 0 351

Спеціально для “Події і коментарі. Чернігівщина” підготувала регіональний прес-секретар житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Марія Стронська

Сучасне законодавство мотивує жителів багатоповерхових будинків визначитися, чи готові вони нарешті брати відповідальність на себе та керувати будинком самостійно. Як механізм їм пропонується створювати об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). При цьому, всім відомі ЖЕКи вже з першого липня цього року втратять свої функції. Якщо ж до цього часу не ухвалено рішення про створення ОСББ, органами міської влади на конкурсних засадах буде призначена компанія, яка управлятиме будинком, відповідно до Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 р. № 417-VIII.

Чернігів поки що не є передовим містом зі створення та функціонування ОСББ. Наразі в місті створено тільки 34 об’єднання. Для прикладу, в сусідньому та схожому за розмірами місті Суми їх налічується 145. Проте останнім часом жителі Чернігова активізувалися та почали більше цікавитися перевагами самоуправління.

Упродовж останніх місяців Громадянська мережа ОПОРА проводила консультативно-роз’яснювальну роботу з жителями будинків, у яких планують створювати ОСББ. Після однієї із зустрічей, яка відбулася 22 січня, мешканці будинку за адресою пр-т Перемоги, 151а вирішили, що для них об’єднання є кращим вибором. Як результат копіткої роботи, консультацій від ОПОРИ та міської влади, – у місті стало на одне об’єднання більше.

Самоуправління: вибір чи необхідність

«Усі погодились піти шляхом обслуговування будинку власними силами шляхом створення ОСББ. Ми вирішили найняти на роботу співробітників, які нам необхідні, і самостійно вирішувати проблеми нашого будинку», – наголошує Андрій Дмитерко, голова новоствореного ОСББ «Світлий будинок 216».

Попередньо жоден із жителів не був знайомий зі змінами законодавства. Одним зі стимулів створення ОСББ стало отримання мешканцями будинку листів з повідомленням від приватного ЖЕКу про те, що він не буде їх обслуговувати вже з першого лютого. У випадку ігнорування або неприйняття рішень жителями будинку, його планувати просто відключити від усіх комунікацій: припинилося б постачання електроенергії, тепла та водопостачання, вивіз сміття, обслуговування під’їзду.

ОСББ «Світлий будинок 216» утворене на базі будинку з одним під’їздом, площею 4,5 тис. кв. м та з 61 квартирою. Як повідомляє голова об’єднання, будинок можна визнати збитковим, враховуючи ставку 1,48 на кв. м, що встановлена в місті. Саме тому мешканці вирішили підняти тариф до 2,50 грн за кв. м, аби покрити всі розходи та сформувати резервні фонди на поточний та капітальний ремонт та термомодернізацію.

Найняли працівників, які потрібні для обслуговування будинку, та почали вирішувати нагальні проблеми самостійно. Це люди, які попередньо працювали в ЖЕКу: двірник, сантехнік та електрик. Задля економії коштів, жителі відмовились від послуг бухгалтера і паспортиста, функції яких виконує голова правління. Він наголошує, що ведення документації – не така вже й складна справа, адже ОСББ як неприбуткова організація не вимагає надскладної звітності: один річний звіт щодо доходів, якщо ж є наймані працівники – один місячний звіт щодо єдиного соціального внеску та звіт в податкову щодо заробітної плати.

Для спрощення роботи придбали програму, яка дозволила автоматизувати весь процес обліку мешканців, так званий електронний паспортний стіл. Окрім цього, автоматизованим став прийом платежів, де кожен може побачити, хто не сплачує за комунальні та куди направлені отримані кошти.

В будинку є лічильник на тепло, індивідуальні лічильники встановлені на електроенергію, а також лічильники для місць загального користування.

Голова об’єднання стверджує, що охоче допоможе іншим у їхньому бажанні створити ОСББ, та планує утворити асоціацію району. Це дозволить отримати ще більше переваг для учасників асоціації.

«Серйозних проблем при створені ОСББ не виникало, – вказує голова об’єднання, – оскільки ЖЕК безперешкодно надав списки власників квартир, без чого подальша робота була б уповільнена».

Які кроки здійснити, аби створити об’єднання?

  1. Проконсультуватися з цього питання. У Чернігові це можна зробити в Центрі надання адміністративних послуг. Тут є кваліфіковані юристи та перелік всіх необхідних документів, які вам знадобляться.
  2. Створити ініціативну групу (мінімум з трьох жителів), яка буде проводити роз’яснювальну роботу серед мешканців та розроблятиме статут та інші необхідні документи, перелік яких ви отримаєте у Центрі надання адміністративних послуг. Вам необхідно взяти інформацію про всіх співвласників житлових/нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, а також дані про розмір площі житлових/нежитлових приміщень.
  3. Провести установчі збори, на яких ви зі співвласниками прийматимете рішення та обговорюватимете всі нагальні питання. Попередньо необхідно письмово повідомити всіх співвласників будинку про установчі збори. Запрошення на збори має бути надіслане не менше ніж за 14 днів до початку зборів і повинне містити дату, час, місце та порядок денний. Зроби проводяться відповідно до порядку денного, а всі рішення заносяться до протоколу відповідної форми.

Рішення на установчих зборах вважається прийнятим, якщо його підтримає більше 50 % площі житлових/нежитлових приміщень, які належать співвласникам вашого будинку. Тобто необхідно прорахувати заздалегідь частку кожного співвласника, якою він голосуватиме у відсотках.

  1. Офіційно зареєструвати ОСББ в реєстраційній службі управління юстиції. Туди подається заява про державну реєстрацію, два екземпляри установчих зборів та два екземпляри статуту, прийнятого на установчих зборах.
  2. Наступними кроками є виготовлення печатки (кутового штампу), внесення ОСББ до Реєстру неприбуткових організацій Державною фіскальною службою, відкриття рахунку в банку. Після цього необхідного повідомити органи місцевого самоврядування про створення ОСББ.
  3. Останній крок – передача будинку на баланс, після чого ви зможете самостійно вирішувати всі питання та відчути переваги створеного об’єднання.

Які можливості відкриває ОСББ?

ОСББ не тільки дозволяє розпоряджатися власними коштами самостійно, а й дає безліч переваг. Зараз діє Державна програма підтримки об’єднань, яка компенсує 40 % тіла кредиту, витраченого на заходи з енергоефективності.

Міська влада Чернігова не пасе задніх у питаннях підтримки ОСББ. За інформацією, отриманою від заступника міського голови з питань виконавчих органів влади, додатково до державної програми підтримки місцева влада компенсує ще 40 % тіла кредиту. Таким чином, для ОСББ сума енергоефективного заходу складатиме тільки 20 % від загальної суми. Більше того, вже скоро буде прийнята «Програма сприяння створенню та підтримки ОСББ», на яку, за словами представників влади, буде виділено більше 22 млн грн. Ця програма дозволить розробляти документацію та проводити реєстрацію за кошти місцевого бюджету.

Сьогодні у місті ще немає об’єднання співвласників, які б скористалися цими програмами. Проте, за словами голови ОСББ «Світлий будинок 216», найближчим часом вони збираються проводити термомодернізацію, тому бажають скористатися діючими програмами підтримки.

«Ми підемо шляхом вдосконалення енергоефективності нашого будинку за рахунок заходів регулювання подачі тепла залежно від температури надворі. Другий етап – утеплення місць загального користування, тобто під’їздів. Останній пункт для нас – утеплення фасаду будинку, даху та підвалів. Плануємо взяти участь у «Програмі сприяння створенню та підтримки ОСББ», яка буде розглядатися депутатами міської ради. Для себе ми виділимо перелік робіт, які потрібно провести для покращення нашого будинку і території, та їхню вартість. Після цього будемо звертатися до міської ради за допомогою для проведення визначених заходів», – ділиться планами Андрій Дмитерко.

З інформацією про нові можливості для кожного жителя та про те, як правильно впроваджувати заходи з енергоефективності, аби потім не довелося переробляти, звертайтеся на сайт Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні».

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора