Людмила Щербіна: «Створення ОСББ було єдиним, що нам лишалось» 0 179

Спеціально для “Херсонська правда” підготувала регіональний прес-секретар житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Марина Усманова

Об’єднання співвласників багатоповерхового будинку «Родина» у Херсоні вважається одним з успішних будинків, у яких діє організація співвласників. Прибрані під’їзди, доглянута прибудинкова територія, відремонтовані комунікації та навіть відокремлений збір сміття.

Вже сім років, від моменту створення ОСББ, опікується цім будинком голова об’єднання Людмила Щербіна. При чому робить це настільки гарно, що протягом останніх років ще чотири будинки запросили її на посаду управительки. Для цього їй довелось пройти шлях, який важко назвати легким. Але зараз вона б нізащо від нього не відмовилась, бо відчуває у справі, яку робить, власне покликання.

– Людмило Василівно, розкажіть, будь ласка, з чого почався ваш шлях як голови правління ОСББ?

– Наше ОСББ було створене сім років назад. Нажаль, ми не можемо похвалитися тим, що це було нашим свідомим вибором. Саме в нас вибору не було, фактично. Будинок ніколи не був на балансі у міста чи якогось підприємства, як це трапляється найчастіше. Ми були будинком МЖК – Молодіжний житловий кооператив. Нас обслуговував приватний ЖЕК, який у певний момент збанкрутував.

Створення ОСББ було єдиним, що нам лишалось. Головою обрали мене. Мабуть тому, що саме я була серед тих, хто започатковував наш житловий кооператив. Чесно кажучи, я цьому не дуже зраділа. Я ще працювала на заводі склотари. Доводилося десь рік поєднувати цю роботу з обов’язками голови ОСББ. А це був час, коли я багато чому мала навчитися.

При цьому будинок, за який довелося взятись, був далеко не безпроблемний. Не працювали ліфти, а сплата за електроенергію, яку вони ніби споживали, продовжувала нараховуватись. У новоствореного ОСББ одразу ж виникли величезні борги, нам відрізали світло. То була справжня розруха! Але потихеньку вдалось вирішити всі ці проблеми. Ліфти відремонтували, лічильники замінили, труби – теж, дах відремонтували. Як кажуть, «очі бояться, а руки роблять».

– Нам відомо, що зараз у вашому ОСББ діє відокремлений збір сміття. Як ви прийшли до такого рішення?

– Вже через два місяці після створення ОСББ «Родина» ми запровадили відокремлений збір сміття. Цю ідею нам подали студенти-екологи з Херсонського державного університету. Вона нам сподобалась, вирішили реалізувати. Почали окремо збирати пластик, PET-тару – окремо світлу та темну, жерстяні банки, папір, скло та скляні пляшки. Планували ще й виготовляти компост з харчових відходів, але це виявилось справою більш складною. Можливо, ми до цього повернемось згодом.

– Чи багато довелося вкласти грошей у реалізацію цієї ідеї і наскільки вона виявилась економічно доцільною?

– Фактично, ми не вкладали нічого. Баки для відокремленого збору сміття нам надали підприємства, які займаються переробкою вторинних ресурсів. Основний наш внесок – це роз’яснювальна робота з мешканцями будинку. На щастя, жильці наші виявились достатньо свідомими та досить швидко звикли до змін. Якщо казати про економічну вигоду – її не можна назвати великою. Але в нас стало набагато менше сміття. Відповідно, ми менше сплачуємо за вивіз та утилізацію відходів. Економимо на цьому приблизно 300-400 гривень щомісяця. Крім того, ще 200-250 гривень на місяць приносить саме здача вторинної сировини на переробку – жерсті, PET-тари, паперу. Ці гроші ми залишаємо двірнику у якості надбавки до заробітної плати. Бо саме він відповідає за процес сортування сміття.

– Чи переймають ваш досвід інші херсонські ОСББ?

– Так, зараз практика відокремленого збору сміття у Херсоні поширюється, у тому числі й завдяки існуванню позитивних прикладів. В ОСББ «Родина» я – голова, але ще у декількох об’єднаннях працюю як управляюча. З літа цього року запропонувала відокремлений збір сміття і там. Мешканці погодились. Поки що грошей за вторинну сировину не отримували, але коли отримаємо – зі співвласниками будемо вирішувати, на що їх витрачати. Можливо, це буде щось для благоустрою прибудинкової території чи маленький косметичний ремонт. Дуже рекомендую впроваджувати відокремлений збір сміття в усіх ОСББ. Це справа, на яку гроші не витрачаються, а навпаки, з’являється ще одна можливість отримати додаткові ресурси, економити на вивезенні сміття та й, насамперед, берегти природу.

– До речі, як сталося так, що ви стали управляючою ще й в інших будинках?

– Часто, створюючи ОСББ, люди не можуть знайти того, хто мав би можливість та бажання взяти на себе управління будинком. Це велика відповідальність, великий тягар. Але переваги ОСББ багатьом очевидні, особливо, коли люди бачать позитивні приклади. Знаючи, що в мене вже є багатий досвід, побачивши, як я працюю в ОСББ «Родина», мене запросили управляючою в інший будинок. Потім – в ще один. Зараз, окрім ОСББ «Родина», в мене в управлінні ще 4 будинки.

– Що ви могли б порадити людям, які зараз вагаються, чи створювати ОСББ, та тим, хто вирішує, чи варто брати на себе таку відповідальність як управління будинком, головування в ОСББ?

– Тим, хто ще не створив ОСББ, – вагатися вже не слід. Раніше у ЖЕКівських будинках була нижча квартплата – і це було єдиною, хоча й уявною, перевагою. Зараз замість ЖЕКів будуть управляючі компанії, в яких тарифи за послуги будуть вищими, ніж в ОСББ. Що ж до якості цих послуг – тут перевага в ОСББ і є, й буде.

А майбутнім головам я б порадила бути готовими до труднощів. Це, насамперед, тяжка праця, яка потребує від вас постійного розвитку. Я, наприклад, вже вчетверте проходжу підвищення кваліфікації. І обов’язково звертайтеся за порадами до тих, хто має в чомусь більше досвіду. Ми залюбки ним ділимось.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора