Перші кроки після створення ОСББ 0 1582

Чи передаються ОСББ борги власників квартир та нежитлових приміщень перед ЖЕКом (попереднім виконавцем послуги з утримання будинку)?

Ні. Борги власників перед виконавцем послуги з утримання будинку та прибудинкової території є приватними правовідносинами між власниками та таким виконавцем, які регулюються індивідуальним договором, укладеним між виконавцем послуги та власником.

Відповідно, оскільки ОСББ не є правонаступником попереднього виконавця послуги з утримання будинку та прибудинкової території, а є окремою юридичною особою, – ніякі борги на ОСББ не переходять.

Чи передаються ОСББ борги ЖЕКу перед виробниками/виконавцями житлово-комунальних послуг (наприклад, «Київенерго», «Київводоканал» та ін.)?

Ні. ОСББ не є правонаступником попереднього виконавця послуги з утримання будинку (ЖЕКу), відповідно жодні борги виконавця послуги об’єднанню співвласників не передаються.

При створенні ОСББ розпочинаються нові, окремі від попереднього виконавця, договірні відносини між ОСББ та відповідними виробниками/виконавцями житлово-комунальних послуг. Вимоги виконати боргові зобов’язання попереднього виконавця послуг – незаконні, ОСББ їх в жодному разі не повинні виконувати.

Як змусити ЖЕК передати будинок зі свого балансу на баланс ОСББ?

Для того, щоб зрозуміти відповідь на це питання, необхідно розглянути поняття «балансоутримувач».

Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», балансоутримувачем є, зокрема, юридична особа, яка за договором з власником утримує відповідне майно на своєму балансі. До обов’язків балансоутримувача відноситься необхідність укладання договору на балансоутримання з кожним співвласником багатоквартирного будинку. Лише в такому разі юридична особа може вважатися балансоутримувачем відповідного будинку.

Таким чином, для того, щоб ЖЕК утримував багатоквартирний будинок на своєму балансі, він повинен мати договір з кожним співвласником на балансоутримання багатоквартирного будинку.

Жоден ЖЕК на території України не має договорів на балансоутримання зі співвласниками багатоквартирного будинку. ЖЕКи мають договори на надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території.

Отже, ЖЕК не є балансоутримувачем будинку, а тому не може списати його зі свого балансу.

Крім того, ОСББ є формою управління багатоквартирним будинком та також не може мати на балансі багатоквартирний будинок. Багатоквартирний будинок обліковується на позабалансовому рахунку.

При початку управління будинком через ОСББ доцільно скласти акт, що зафіксує стан, в якому ОСББ прийняло будинок у своє управління, та вимагати від ЖЕКу передання технічної документації на багатоквартирний будинок.

Як розпочати повноцінне управління будинком через ОСББ?

Для того, щоб розпочати повноцінне управління багатоквартирним будинком, в якому вже створено ОСББ, необхідно скликати Загальні збори та прийняти рішення про самостійне управління будинком.

Проведенню Загальних зборів передує підготовча робота, яка включає декілька етапів.

 1. Правління ОСББ має прийняти рішення про скликання Загальних зборів та визначити перелік питань порядку денного Загальних зборів. До таких питань мають бути віднесені:
  • відмова співвласників від користування послугами виконавця послуги з утримання будинку та прибудинкової території (з визначеної дати);
  • перехід до самостійного утримання будинку та прибудинкової території;
  • затвердження кошторису на утримання будинку та прибудинкової території, а також розміру внеску;
  • доручення Правлінню укладення договорів з виробниками та виконавцями житлово-комунальних послуг.
 2. Після прийняття рішення про скликання Загальних зборів Правління не пізніше ніж за 14 днів до дати проведення Загальних зборів має повідомити співвласників про дату, час, місце, ініціаторів та порядок денний Загальних зборів.
 3. До дня проведення Загальних зборів Правління має підготувати кошторис на утримання будинку та прибудинкової території.

Прийняття рішення:

 1. На Загальних зборах необхідно прийняти рішення щодо:
 • відмови співвласників від користування послугами виконавця послуги з утримання будинку та прибудинкової території (з визначеної дати);
 • переходу до самостійного утримання будинку та прибудинкової території;
 • затвердження кошторису на утримання будинку та прибудинкової території, а також розміру внеску;
 • доручення Правлінню укладення договорів з виробниками та виконавцями житлово-комунальних послуг, підрядниками, найму персоналу у штат ОСББ.

Якщо на Загальних зборах не набрано достатньої кількості голосів для прийняття рішення – проводиться письмове опитування протягом 15 днів з дати Загальних зборів.

Коли рішення прийнято:

 1. Наступним етапом є повідомлення про прийняті рішення.
  ОСББ доцільно повідомити виконавця послуги з утримання будинку та прибудинкової території про рішення Загальних зборів відмовитися від його послуг (рекомендованим листом, з повідомленням та описом вкладення). Крім того, кожен співвласник особисто також має повідомити виконавця послуги з утримання будинку та прибудинкової території про відмову від його послуг.
 2. Правління за термін, що передує визначеній Загальними зборами даті, має укласти договори з усіма підрядниками, за потреби найняти персонал та укласти договори з монополістами (хоча б направити пропозицію про укладення договору).

Порядок дій у визначений Загальними зборами день:

 1. У визначений Загальними зборами день найважливіше – фізично приступити до самостійного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.
 2. Замінити замки у приміщеннях будинку, до яких мав доступ попередній виконавець послуги з утримання.
 3. Фізично взяти під контроль усі приміщення, які відносяться до спільної сумісної власності співвласників.
 4. Додатково нагадати співвласникам про сплату внесків на рахунок ОСББ.
 5. Додатково нагадати монополістам та підрядникам про самостійне утримання будинку ОСББ.

Важливі моменти:

 • Дата, визначена Загальними зборами для початку повноцінного утримання будинку, має бути не менше як через місяць після Загальних зборів – для того, щоб Правління ОСББ встигло укласти договори та підготуватися до самостійного утримання будинку.
 • У визначений Загальними зборами для початку самостійного утримання будинку день найважливіше – фізично почати обслуговувати багатоквартирний будинок власними силами.
 • Не рекомендується починати самостійне утримання будинку під час опалювального сезону.

Ця процедура не універсальна, оскільки кожен будинок – індивідуальний та процедура «прощання з ЖЕКом» може відрізнятися. Проте ці правила допоможуть вам уникнути проблем під час цього процесу.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора