Антикорупційний пакет реформ – вирок для чиновників 0 210

7 жовтня Верховна Рада Україна на своєму засіданні розглянула частину Антикорупційного пакету реформ. Проект №5113, який було прийнято за основу механізмів запобігання корупції, пройшов перше читання.

Антикорупційний пакет реформ – це комплекс законопроектів, що спрямовані на запобігання корупції в Україні та застосування запобіжних антикорупційних механізмів, які було спільно розроблено громадськими організаціями з Реанімаційного Пакету Реформ, Міністерством юстиції та профільним парламентським комітетом. До цього пакету входить 7 законопроектів, серед яких найгостріші – це №5113 «Про запобігання корупції», №2012а «Про відкритість використання публічних коштів» та №4728 «Про доступ до інформації про речові права на нерухоме майно».

Проект закону №5113 визначає правові та організаційні засади функціонування системи  запобігання корупції в Україні, включає запобіжні методи боротьби з корупцією. За проектом, має бути створена Національна комісія з питань запобігання корупції, яка покликана зреалізовувати державну антикорупційну політику. Вчора уряд зробив перші кроки в цьому питанні – законопроект пройшов перше читання в Раді, друге читання призначене на 14 жовтня.

Проект №2012а «Про відкритість використання публічних коштів» викликано загальносуспільною потребою користуватися своїм правом на доступ до публічної інформації, а саме до даних про використання публічних коштів – коштів платників податків України. Проект передбачає збільшити звітність органів, які використовують кошти державного і місцевого бюджетів, перед громадянами. Влітку цей законопроект «застряг» на етапі доопрацювання.

Проект №4728 «Про доступ до інформації про речові права на нерухоме майно» гарантує захищеність нерухомої власності та прозорість використання земельних ділянок. За законопроектом передбачено, що реєстр прав власності та земельного кадастру стає відкритим та  доступним, що унеможливлює випадки незаконного будівництва та привласнювання. Проект №4728 – це суттєве наближення до європейських норм, гарантія справедливості та чесності, захист нерухомого майна від нечесних махінацій. Прийняття законопроекту сприятиме зростанню обсягів внутрішніх та зовнішніх інвестицій у сферу нерухомості та полегшить діяльність ОСББ. На превеликий жаль, цей законопроект взагалі ще не виносився на розгляд та не був включений у порядок денний урядом.

Як бачимо, Антикорупційний пакет геть не «на руку» українським чиновникам, які звикли безкарно діяти та не відповідати за свої дії. Напевно, саме тому прийняття цих законів так гальмуються чинною владою. Хоча усі законопроекти покликані захищати права та свободи громадян. Тому не дивно, що вчора Центр Протидії Корупції ініціювало перфоманс під Радою зі «стіною позору» тих депутатів, які не прийшли на засідання ради, тим самим не взяли участь у голосуванні за Антикорупційний пакет.

Однак варто зауважити, що все ж таки зрушення на користь населення відбуваються. Хай навіть невеликі. Зараз це лише законопроекти №5113 та прийнятий також вчора проект №5114 (який, до речі, закріплює думку, що доступ до публічних даних має бути вільним, проте не роз’яснює реалізацію цього права). А завтра все може змінитися. Вибір вектору подій залежить теж особисто від кожного з нас, адже вибори не за горами. 

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора