Чи планують кандидати до ВР вирішувати проблеми житлово-комунального господарства? (Вінниця, Херсон, Чернігів) 0 197

Український ринок житлово-комунальних послуг вже давно намагається привернути увагу загалу, адже без реформування в цій сфері невдовзі настане катастрофа. Аналізуючи наявні проблеми, необхідно виділити ті, які потребують негайного вирішення. Це:

 • прозорість формування тарифів;
 • невідповідність розміру платежів фактичним витратам;
 • недолуге керівництво та, як наслідок, низька якість послуг, які надають підприємства ЖКГ;
 • утриманське відношення власників багатоквартирних будинків до свого житла;
 • зношення основних фондів, застарілі технології, а відтак – значні витрати води, тепла та електроенергії;
 • невідповідність інфраструктурних потужностей зростаючим потребам;
 • високий рівень монополізації сфери надання житлово-комунальних послуг та доволі слабкий розвиток конкуренції;
 • невідповідність нормативно-правового регулювання діяльності в сфері диверсифікації постачальників (надавачів) послуг;
 • незавершеність приватизації житла, незацікавленість власників житла в багатоквартирних будинках об’єднуватись у ОСББ.

Перелік цих проблем можна було б продовжувати. Але чи існує реальна можливість вирішити перелічені вище недоліки? Адже для їх вирішення необхідні зміни в нормативно-правовому полі, яке, в свою чергу, підвладне волі парламенту.

26 жовтня 2014 року в Україні відбудуться позачергові парламентські вибори. До влади прийдуть як старі, так і нові обличчя. Вже зараз вони одноголосно дають обіцянки сумлінно працювати на благо громадян в своїх передвиборчих програмах. Та чи насправді це так? Давайте проаналізуємо передвиборчі програми кандидатів у депутати по деяким  містам-партнерам в рамках проекту  «Муніципальна енергетична реформа» щодо питання ЖКГ.

         

           Чернігів

В Чернігові два виборчі округи – № 205 та № 206. Загальна кількість зареєстрованих кандидатів складає 35 чоловік. Звернувшись до їх передвиборчих програм, на жаль, можна побачити, що по 205 округу лише семеро з 20 кандидатів в своїх програмах зауважили на  проблемах житлово-комунального господарства.

Багмут Геннадій (політична партія «Заступ») обіцяє  вдосконалення цінової політики у житлово-комунальній сфері. Бей Олександр (самовисування) хоче відмінити «прийняті потаємно» тарифи та обіцяє «змусити» звільнити чиновників виконкому та керівників комунальних підприємств, які на його думку, безпосередньо причетні до комунальних афер, зокрема: заступника міського голови Кривенка В.Г., директора КП «Деснянське» Шаповалова І.О., директора КП «АТП 2528» Трофименко, начальника КП «Чернігіводоканал» Шкіня О.М.

Геращенко Віктор (партія «Сильна Україна») прагне повернути право контролю та встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги. Дериземля Андрій (самовисування) планує знизити вартість комунальних платежів. Долеско  Анатолій (самовисування) обіцяє  забезпечити мешканців міста альтернативними видами палива, навести лад в тарифах на опалення та гаряче водопостачання, впорядкувати обслуговування прибудинкових територій та знайти кошти на ремонти будинків. Живенко Світлана («Опозиційний блок») збирається боротися з корупційними схемами в енергетичному секторі та відновити переговори з країнами–постачальниками енергоносіїв. Куліч Володимир («Блок Петра Порошенко») обіцяє виборцям забезпечення енергетичної незалежності, ефективного використання енергоресурсів, реформування ЖКГ.

Ситуація по 206 округу виглядає не краще: з 15 кандидатів лише 5 в своїх передвиборчих програмах торкнулись до проблеми ЖКГ. Аверченко Сергій (самовисування) наголошує, що українці повинні жити в зручних та комфортних оселях і платити тільки за якісні житлово-комунальні послуги. Бережний Віталій (самовисування) пише про створення умов для розвитку територіальних громад шляхом направлення більшої частини податків у місцеві бюджети для ефективного вирішення комунальних  проблем. Бойправ Борис (самовисування) стверджує, що тарифи на усі види комунальних послуг, встановлені в Чернігові, прийняті утаємничено, без проведення відкритого громадського обговорення та мають корумповану складову. Тому такі тарифи мають бути скасовані. Вашуров Олександр («Опозиційний блок»), як і його колега по політичній силі Живенко Світлана, планує викорінити корупційні схеми в енергетичному секторі та відновити переговори з країнами–постачальниками енергоносіїв. Поліщук Володимир (самовисування) має на меті сприяти впровадженню енергоощадних технологій в закладах соціальної інфраструктури округу через державні програми.

З вищесказаного можна зробити висновок, що кандидати в народні депутати по Чернігову не готові до впровадження нових підходів у житлово-комунальному господарстві. Якщо ж і торкаються тем ЖКГ, то тільки на популістичній хвилі. 

           Херсон

Згідно з проведеним аналізом програм кандидатів у депутати до Верховної Ради України щодо актуальності існуючих проблем в сфері ЖКГ міста Херсон лише 7 із 43 зареєстрованих в двох виборчих округах №182, 183 запропонували своє бачення та вирішення проблем житлово-комунальної сфери.

Всі запропоновані програмні положення кандидатів різняться, але вони не містять жодного конкретного методу вирішення існуючих проблем. Натомість, троє кандидатів зазначають про необхідність зниження тарифів в сфері ЖКГ:

 1. Самовисуванець Кривонос Володимир пропонує виборцям  введення таких тарифів на комунальні послуги, які б не перевищували б 10% від доходу сім’ї.
 2. Самовисуванець Опанащенко  Михайло пропонує знизити вартість тарифів на енергоносії та житлово-комунальні послуги для населення та ввести обов’язкове державне дотування галузі ЖКГ.
 3. Кандидат від «Опозиційного блоку» Шкода Сергій зазначає про необхідність  приведення тарифів у сфері ЖКГ до однакових показників по всій Україні.

На цьому перелік вирішення першочергових  проблем у житлово-комунальному господарстві закінчуються. Серед інших програмних положень всіх 7 кандидатів можна виділити наступні:

– необхідність повернення у державну власність об’єктів житлово-комунального господарства;

– створення дієвого та прозорого механізму співпраці приватних та комунальних підприємств, знищення системи хабарів та «віткатів» у галузі ЖКГ;

– виділення цільового фінансування на капітальну реконструкцію магістральних мереж опалення, водопостачання та каналізації та будівництво очисних споруд.

В свою чергу, декілька кандидатів обмежились загальними формулюваннями, наприклад:

 • «необхідність реформування сфери житлово-комунального господарства»,
 • «створення економічних та якісних умов опалення»,
 • «гідні умови проживання мешканців міста» та інші.

Окремо, слід виділити програмне положення  кандидата від Блоку Петра Порошенко по 183 виборчому окрузі – Гордєєва Андрія, який зосередився на локальній проблемі окремих селищ, а саме створення системи житлово-комунального забезпечення у селах Білозерщини щодо вивезення сміття, освітлення вулиць та водозабезпечення.

Отже, можна зробити висновок, що положення про необхідність реформування ЖКГ та систематичні зміни житлових умов є неактуальним питанням цієї виборчої кампанії в місті Херсон для кандидатів в народні депутати.

           Вінниця

Загальна кількість кандидатів у народні депутати, що беруть участь у балотуванні по двом виборчим округам № 11 та № 12 у місті Вінниця, 31. Лише 8 кандидатів з 11 виборчого округу та 5 з округу №12 звернули свою увагу на проблему у житлово-комунальному господарстві. Вони обіцяють і впровадження програм з енергозбереження, і жорсткий контроль за якістю комунальних послуг, і популярний 10% рівень вартості комунальних послуг від сукупного доходу сім’ї.

Так Березовський В’ячеслав, висуванець від партії «Конгрес Українських націоналістів», обіцяє виборцям реалізацію інноваційного розвитку паливно-енергетичної промисловості з використанням різних видів джерел добування і каналів постачання енергоносіїв для забезпечення енергетичної незалежності України та впровадження і розвиток енергозберігаючих технологій. Брига Ольга від «Опозиційного блоку» теж робить ставку на енергозбереженні. Вона обіцяє впровадження програм енергозбереження та економії природних ресурсів, в тому числі для сільської місцевості. Погребняк Валентина запевняє, що ухвалить програму стимулювання вироблення енергії з альтернативних джерел.

На цьому інноваційні підходи у вітчизняній житлово-комунальній політиці закінчилися.

Наступні кандидати хочуть займатися контролем і реформуванням ЖКГ країни з дещо іншого ракурсу. Так, наприклад, Рябоконь Олексій, висуванець від «Блоку лівих сил України», обіцяє своїм виборцям «докорінне реформування та громадський контроль системи тарифного регулювання» ЖКГ країни шляхом приведення вартості комунальних послуг на рівень 10% від загального доходу сім’ї. Такий же підхід використовує і кандидат від КПУ Матищук Станіслав. Він також обіцяє повернення у державну власність об’єктів ЖКГ, встановлення державних тарифів відповідно до єдиної тарифної сітки. Самовисуванці Паразький Ігор та Козлова Тетяна опікуються про якість комунальних послуг. Зокрема, Паразький хоче забезпечити на законодавчому рівні жорсткий контроль за відповідністю тарифів ЖКХ та якістю наданням комунальних послуг, а Козлова створити конкурентне середовище в ЖКГ з метою підвищення якості послуг. Мельник Олександр (самовисуванець) виступає «за контрольоване  впорядкування цін і тарифів у комунальній сфері, щоб ціни не нищили сімейні бюджети».

У 12 виборчому окрузі всього 4 кандидати торкнулися теми ЖКГ. Костирко Дмитро, висуванець від «Опозиційного блоку», обіцяє викорінити корупційні схеми в енергетичному секторі та відновити переговори з країнами – постачальниками енергоносіїв. Кандидат-самовисуванець Ліцький Василь обіцяє контролювати тарифи, реалізувати територіальні програми утримання та облаштування житлових будинків, вулиць та інженерних комунікацій.  Кандидат від Радикальної партії Ляшка Сич Володимир зачепив цілий спектр проблем: розвиток сфери комунальних послуг та підвищення їх якості; сприяння створенню на законодавчому рівні незалежних об’єднань жителів будинків, які б брали на себе відповідальність за життєзабезпечення будинку (ці об’єднання відповідали б за ремонт, прибирання при будинкової території, проведення необхідного капітального чи косметичного ремонту будинків); визначення джерела фінансування реконструкції існуючих і будівництва нових потужностей усіх інженерних комунікацій з урахуванням перспективи розвитку міста; сприяння діяльності квартальних та будинкових комітетів.

Порошенко Олексій, висуванець від «Блоку Петра Порошенка», відзначає, що головне – це «потужна державна політика щодо зменшення енерговитрат та залежності української промисловості та ЖКГ від зовнішніх факторів». А от самовисуванець Перебийніс Володимир планує вирішувати проблеми тільки свого округу. Це: проведення ефективної енергозберігаючої політики, покращення екологічного стану та облаштування рекреаційних зон.

Підсумовуючи, можна констатувати, що далеко не кожен з кандидатів на депутатське крісло готовий до теоретично майбутнього вирішення проблем житлово-комунального сектору. Та навіть обіцянки тих, хто про ці проблеми згадав, не є гарантією впровадження та реалізації суттєвих та реальних кроків, які б навели б порядок в «Авгієвих стайнях» вітчизняного житлово-комунального господарства.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора