На прикладі одного з діючих підприємств Громадянська мережа ОПОРА вирішила розповісти вам, як можна перевірити фактичну реалізацію інвестиційної програми теплопостачального підприємства.
Інвестиційна програма – це комплекс заходів, реалізація яких повинна зменшити втрати та витрати теплопостачального підприємства.
Відповідно, чим якісніше інвестиційна програма розроблена і впроваджена, тим менше витрачає підприємство на виробництво та постачання тепла для нас з вами. Ще один позитивний наслідок правильної реалізації інвестиційної програми – зниження тарифу, у який власне і закладаються витрати.
Інвестиційна програма складається з трьох частин:
- Виробництво теплової енергії. Мета реалізації заходів з цього розділу інвестиційної програми – зменшення споживання паливно-енергетичних ресурсів (ПЕР) при виробництві теплової енергії. Мова йде, зокрема, про модернізацію саме котлів.
- Транспортування теплової енергії. Мета заходів – зменшення втрат тепла на шляху від котельні до споживача. Серед таких заходів реконструкція теплових мереж, заміна звичайних труб на попередньо ізольовані тощо. Цей пункт передбачає встановлення загальнобудинкових лічильників теплової енергії.
- Постачання теплової енергії. На цьому етапі йдеться про покращення роботи відділу збуту постачальника, налагодження ефективної комунікації зі споживачем. До прикладу, це може бути розробка програмного забезпечення для передачі показників лічильника через сайт або мобільний додаток.
А тепер подивимося на практичне втілення цих принципів.
Для наочності детально розглянемо кожен пункт інвестиційної програми ТОВ «Сумитеплоенерго». Громадянська мережа ОПОРА зробила запит до НКРЕКП на надання інформації щодо затверджених інвестиційних програм теплопостачальних підприємств та щодо факту їхньої реалізації. Отримавши відповідь, ОПОРА зробила аналіз відповідної програми ТОВ «Сумитеплоенерго».
На реалізацію заходів інвестиційної програми ТОВ «Сумитеплоенерго» передбачено 18 197,38 тис. грн. Передбачалося, що у результаті це повинно дати економію у 3 292,40 тис. грн, 96,90 тис. грн заощадження фонду оплати праці та збереження 243,69 т умовного палива. При цьому підприємство запланувало встановити 261 прилад обліку теплової енергії на суму 7 084,88 тис. грн.
Виробництво теплової енергії
Заплановано |
Виконано відповідно до звіту підприємства |
Заходи зі зниження питомих витрат, а також втрат ресурсів, з них: Реконструкція котла ДКВР 6.5/13 в котельні по вул. Кондратьєва, 120 (Кірова,120) |
100 % |
Усього заплановано фінансування заходів ІП з виробництва теплової енергії – 295,64 тис. грн, виконання заходів має привести до |
Як перевірити, чи заходи, заплановані у частині виробництва теплової енергії, дійсно виконано? Для цього можна надіслати до органів місцевого самоврядування запит. Адже саме вони погоджують перелік заходів, які необхідно зробити, та, по суті, повинні контролювати їх фактичне виконання.
У системі «ProZorro» можна перевірити тендерні закупівлі, які проводило ТОВ «Сумитеплоенерго», та реєстрацію договорів на закупівлі. Після чого достатньо перевірити закупівельні ціни в аналогічних постачальників.
Якщо виникають сумніви щодо виконання заходів, додаткову інформацію можна отримати, поспілкувавшись із мешканцями району, де модернізували мережі. Наприклад, поцікавитися у них, чи помітили вони, що підприємство міняло труби, чи ні. Адже подібні роботи потребують і розривання асфальту, і роботи бригади працівників, а отже, не можуть залишитися непоміченими.
Транспортування теплової енергії
Заплановано |
Виконано відповідно до звіту підприємства |
Заходи зі зниження питомих витрат, а також втрат ресурсів, з них:
|
73,85 %
Фактично встановлено 55 теплових лічильників – 21,07 % |
Усього заплановано фінансування заходів ІП з транспортування теплової енергії – 17 901,74 тис. грн, виконання заходів має привести до: |
73,85 % Розрахунковий ефект від впровадження: |
Основна частина інвестиційної програми у пункті виробництва теплової енергії – реконструкція або заміна аварійних ділянок трубопроводу. Щоб проконтролювати виконання цих заходів, треба звернутись до органів місцевого самоврядування із запитом на інформацію щодо виданих дозволів на земляні роботи на вказаних ділянках.
Можна звернутись із запитом на надання інформації до супутніх організацій. Маємо на увазі водоканал, районні енергетичні мережі та інші, оскільки вони також повинні погоджувати земельні роботи, якщо за адресами, вказаними у плані реконструкції трубопроводів, є їхні комунікації.
Діаметри трубопроводів, які модернізували, великі. Це означає, що роботи достатньо дорогі. Тому можна провести додаткову перевірку тендерів по ТОВ «Сумитеплоенерго» у системі «ProZorro», після чого порівняти закупівельні ціни з відповідними позиціями аналогічних постачальників.
Щодо постачання теплової енергії – заплановані заходи в інвестиційний програмі відсутні.
Який ми можемо зробити висновок? Аби добре розуміти необхідність інвестиційних програм для розвитку підприємства. нам з вами залишається відстежувати ефективність конкретних впроваджених заходів по кожному об’єкту.