Енергетична сфера: де прорахувався у своїх планах уряд Яценюка? 0 191

Тетяна Бойко, координатор житлово-комунальних програм Громадянської мережі «ОПОРА», коментує нещодавно озвучені Арсенієм Яценюком ініціативи уряду стосовно енергетичної сфери.

Дуже прикро, що Уряд так мало уваги приділяє зменшенню споживання енергоносіїв. Ми нараховуємо математично, адже Україна – єдина з двох країн Євразії, у якій відсутній повний облік енергоресурсів, ми утричі більше споживаємо енергоресурсів, ніж Польща, маючи втричі менший ВВП. Замість того, щоб спрямовувати державні кошти на купівлю російського газу, електрики та вугілля, потрібно їх спрямувати на підтримку енергозберігаючих заходів.

Поряд із поступовим приведенням тарифів на енергоресурси та комунальні послуги до рівня беззбитковості, Україна взяла на себе зобов’язання перед МВФ здійснювати й інший комплекс заходів, про який, на жаль, дуже швидко забула. Почати потрібно із повсюдного встановлення приладів обліку обліку – від газового лічильника на магістральному газопроводі з Росією і до лічильників усіх комунальних послуг в будинках чи квартирах. На сьогодні ми маємо лише 30% облікованої теплової енергії, 18% – гарячої води і лише 10% обліку газу у багатоповерхівках. Різниця між “паперовими” (обчисленими за формулою) та реальними показниками становить мільйони доларів – “чорну діру”, в якій зникають кошти населення, не доходячи до Нафтогазу.

Потенціал енергозбереження лише у секторі будівель (громадських і житлових) становить 40-60%. Якщо ж додати “діряві” труби та енергонеефективні котли на теплогенеруючих підприємствах, то скорочення енергоспоживання втричі стає реальністю. Звичайно, на таку модернізацію потрібні величезні кошти. Але левову частку вкладе бізнес, якщо дозволити модель енергосервісних контрактів, населення візьме кредити у банках, якщо держава відшкодовуватиме частину тіла кредиту, а орган місцевого самоврядування – відсоткової ставки (а перед тим, звичайно, надасть дієві аглоритми ухвалення колективних рішень у багатоповерхівках).

Проекти міжнародної технічної допомоги нададуть кошти на модернізацію комунальної інфраструктури, якщо їх не будуть розкрадати і використовувати на заявлені цілі.

Якщо ліквідувати корупцію в енергетичній сфері, паралельно стимулюючи енергозбереження та використання чистих (альтернативних) джерел енергії, то це і буде реальна реформа. Якщо ж ми залишимо той, що є, обсяг споживання, то доведеться субсидувати 90 відсотків населення України з державного бюджету, яке виявиться неспроможним оплачувати дорогі енергоносії та всю систему корупції в енергетичній галузі.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора