Лічильники газу – головний біль голови ОСББ? 0 291

Спеціально для ІП ЖИТЛО підготувала аналітик житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Юлія Чеберяк

Як свідчать статистичні дані, протягом 2017 року в Україні створено 842 ОСББ. У середньому за місяць реєструється близько 170 об’єднань. І це досить позитивна динаміка.

Разом з тим, протягом аналогічного періоду минулого року було створено 2932 ОСББ. Спад, скоріш за все, пояснюється тим, що співвласники багатоквартирних будинків у 2016 році були недостатньо поінформовані про основні положення Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». У суспільстві була поширена думка, що, якщо не створити ОСББ, органи місцевого самоврядування у примусовому порядку призначать управителя, настане комунальний хаос, будуть відбирати будинки тощо. Тому кількості ОСББ стрімко зростала.

Тобто в соціумі довіра до ОСББ як до ефективної форми управління, захищеної Законом, існує. Зокрема тільки у травні 2017 року створено 184 об’єднання.

Однак для ефективного функціонування ОСББ та прискорення процесу створення об’єднань необхідно запровадити законодавчі «правила гри».

Існуюча ситуація не досить сприятлива для належної діяльності ОСББ. До поточних проблемних питань належать законодавчі перепони та штучно створені негативні впливи суб’єктів господарювання.

Однією з незрозумілих є проблема встановлення індивідуальних приладів обліку газу, яка виникла у багатьох містах України.

У Законі України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» не визначено, які саме лічильники газу мають бути встановленні – індивідуальні чи загальнобудинкові.

Користуючись такою правовою невизначеністю, суб’єкти господарювання, які здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, почали масово встановлювати у багатоквартирних будинках загальнобудинкові лічильники газу замість індивідуальних. Оператори ГРМ фактично змушують співвласників будинків оплачувати об’єм газу, спожитого багатоквартирним будинком в цілому, незалежно від фактичного споживання конкретним мешканцем.

У деяких багатоквартирних будинках співвласники готові взяти участь у фінансуванні заходів зі встановлення індивідуальних лічильників газу замість встановлення загальнобудинкового, витрати на встановлення якого закладено у тариф. Однак ГРМ відмовляються від такого механізму запровадження 100 % обліку газу в будинку, мотивуючи це відмовою НКРЕКП погоджувати зміни до інвестиційної програми підприємства.

Натомість НКРЕКП займає позицію очікування, а намагання представників громадськості та ОСББ донести свою позицію під час нарад та робочих зустрічей завершувалися обіцянками без встановленого терміну їхнього виконання.

Одним і можливих шляхів вирішення питання встановлення індивідуальних приладів обліку газу є впровадження алгоритму встановлення лічильників: суб’єкти господарювання подають до НКРЕКП зміни до інвестиційних програм в частині передбачення коштів на індивідуальні прилади обліку замість загальнобудинкових, погоджують ці зміни, а власники квартир сплачують погоджений розмір коштів на придбання та встановлення лічильників.

Проте такий механізм потребує комплексного та системного підходу з боку НКРЕКП. Вже сьогодні існують випадки впровадження подібного механізму, який не набув масштабного поширення у всіх регіонах. Через відсутність чітких законодавчих положень щодо встановлення індивідуальних приладів обліку та політичної волі ситуація сприяє нагнітанню соціальної напруги.

Народні депутати України Альона Бабак та Лев Підлісецький зареєстрували законопроект, який передбачає внесення змін до Закону «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» щодо порядку встановлення лічильників споживачам природного газу» (реєстр. № 5722 від 27.01.2017).

Законопроект пропонує наступні зміни:

  • чітко визначити, що загальнобудинковий лічильник газу може бути встановлений лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку;
  • передбачити можливість самостійного встановлення індивідуальних лічильників газу побутовими споживачами з подальшою компенсацією витрат за рахунок коштів, які вони сплачують за природний газ Операторам ГРМ;
  • заборонити Операторам ГРМ припиняти постачання газу у багатоквартирний будинок у разі ненадання співвласниками такого будинку згоди на встановлення загальнобудинкового лічильника газу.

Прийняття законопроекту дозолило б захистити інтереси населення та знизити соціальну напругу, спричинену підвищенням цін/тарифів на комунальні послуги, сприяло б якнайшвидшому оснащенню населення індивідуальними приладами обліку газу та підвищенню енергетичної безпеки держави.

21 червня Комітет Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки розглянув низку законопроектів щодо удосконалення порядку встановлення лічильників споживачам природного газу. У результаті розгляду прийнято рішення щодо необхідності доопрацювання зазначеного законопроекту із врахуванням положень інших проектів та подання до Комітету на схвалення

Варто зазначити, що наступне засідання Комітету відбудеться лише 12 липня. Після цього народні депутати підуть на канікули. Тому розраховувати на швидке вирішення надзвичайно важливого для всіх співвласників багатоквартирних будинків питання щодо оснащення лічильниками газу не варто.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора