Розробник унікального вітрогенератора створив конструкторське бюро

Автор: | 07.02.2017

У Дніпрі колишній головний конструктор КБ «Південне» Микола Голубенко розробив унікальний вітрогенератор і створив конструкторське бюро. 

80-літній лауреат державної премії СРСР, нагороджений Орденом Дружби народів, медалями «М. К. Янгель», «В. Ф. і А. Ф. Уткини» та «Ю. В. Кондратюк», кандидат технічних наук, академік інженерної академії України, академік міжнародної інженерної академії, заслужений винахідник України, який має близько 200 авторських свідоцтв на винаходи по ракетній техніці, зайнявся проектуванням вітрових електричних установок в кінці 80-х років. 

«Спочатку це була класична установка — ротор, генератор і редуктор — складний і дорогий механізм (до 20% від вартості вітряка), який вимагає сезонної заміни і дуже швидко зношується, — пояснює Микола Голубенко. – Першу безредукторну вітроустановку потужністю 7,8 МВт, з генератором діаметром 12 метрів і вагою 250 тонн — все одно досить громіздку – створила німецька фірма «Энеркон»».

Микола Голубенко зрозумів, що такі вітряки безперспективні, оскільки не піддаються вдосконаленню. «В Європі ще намагаються збирати генератор з двох частин і піднімати на висоту 160-180 метрів, але необхідних для цього кранів немає, — пояснює конструктор. – Я починав з розробки вітряка потужністю 250 кВт — у 2002 році установки встановили на Чукотці – наразі вони окупили себе вже двічі».

Однак Микола Голубенко мав на меті позбутися редуктора, а потім громіздкого генератора, і головне — збільшити потужність вітряків. У 2000 році конструктор запатентував принципово нову турбогенераторну схему, запропонувавши несподівану конструкцію — встановити додаткові генератори з маленькими турбінами безпосередньо на лопатях вітряка і обійтися без редуктора. 

«Це дозволяє збільшити число обертів в 12-15 разів і, відповідно, зменшити їх вагу та вартість генераторів, — пояснює винахідник. — Так, при потужності вітряка 10 МВт загальна вага 3-х генераторів складає всього 48 тонн».

Вітряк такої конструкції був встановлений у 2006 році на шляху до Дніпропетровського аеропорту. «Ротор з генераторами, який пропрацював лише два роки, довелося демонтувати — підвів розроблений московським інститутом генератор, у якому виникала немислима вібрація, — пояснює Микола Голубенко. – У генераторі не зрівноважили магнітне поле, от і все – я зняв проблему, але для нового запуску цього вітряка потрібні великі гроші, а їх у приватної фірми не виявилося».

Наразі Микола Голубенко запатентував удосконалену вітроустановку. «Потужність вітряка зросте до небачених досі в світі 45-60МВт, — запевняє конструктор. — Знайшлися люди-патріоти України , які хочуть випускати такі вітряки на українських заводах – у Дніпрі створено конструкторське бюро, у якому наразі працює близько 30 фахівців». 

На додачу, Микола Голубенко самостійно провів науково-дослідну роботу, в якій показав принципову можливість створення турбогенераторної вітроустановки потужністю до 50 МВт. «В Європі вітряки ставлять на висоті 140-160 метрів, і це практично межа для сучасних кранів, — пояснює український конструктор. — Потрібно зловити більш сильний вітер – на висоті до 200 м річне вироблення електроенергії зростає в 1,5 рази».

Можна встановити турбіну навіть на висоті Ейфелевої вежі (360 м), не створюючи неймовірних кранів, запевняє винахідник. «Необхідно використати принцип колеса огляду, рівномірно розташувавши у кабінах, що знаходяться на висоті 30 метрів, три повноцінні великі турбіни, — пояснює Микола Голубенко. – Таким чином, один генератор можна розмістити на висоті навіть 330 метрів, а решта два — трохи нижче, перекриваючи лопатями величезну площу і ловлячи великі потоки вітру».

Будівництво електростанції з таких вітряків на Азовському або Чорноморському узбережжі дозволить подавати в енергомережу України дешеву електроенергію, зауважує Микола Голубенко. 

«Уклавши договір з цієї вітряної станцією, дешеву електроенергію зможуть отримувати підприємства та населені пункти у будь-якій частині країни, — пояснює він. — Це може змусити інших виробників електроенергії знизити тарифи». 
Три роки тому Микола Голубенко позбувся ніг — позначилася робота в степу за низької температури – однак це не завадило польоту творчої думки винахідника. «Живу, поки працюю», — каже він.

Сьогодні сумарна потужність усіх працюючих у світі атомних електростанцій становить 400 тис. МВт, а сумарна потужність вітряних станцій — 500 тис. МВт.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *