ВДЕ в Україні: бути чи не бути? 0 44

17 березня відбувся круглий стіл «ВДЕ в Україні. Як гармонізувати енергетичний баланс». Захід організовано за підтримки Комітету Верховної ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки за сприянням Уряду Великобританії.

Українські політики, представники профільних громадських організацій та експерти обговорили основні бар’єри та перспективи розвитку відновлюваних джерел енергії в Україні. Іноземні експерти поділились досвідом впровадження та механізмами стимуляції відновлюваних джерел в Європі.

Голова Комітету ПЕК, Народний депутат України Олександр Домбровський розповів про необхідність розвитку сектору відновлюваної енергетики в Україні. Зокрема він наголосив, що блокада показала всі проблеми української енергетики і потребу в нових, чистих її джерелах.

Ольга Бєлькова, заступник голови Комітету ВРУ з питань паливно-енергетичного комплексу, розповіла про очікування та завдання для дискусії під час круглого столу. Зокрема пані Ольга сказала, що вірить в позитивні зміни в секторі енергетики, в Україну, яка б залежала замість так званого «Роттердам +» від власної методики обрахунку палива, наприклад, «Одеса –». Також депутат наголосила, що одним зі шляхів зміни у державній енергетичній системі є створення ринку. Адже доки не буде конкурентного ринку, ціни на енергію будуть лише рости. Для прикладу, механізм стимулювання ВДЕ у США базується на податкових пільгах.

Продовжив тему відновлюваної енергетики представник групи підтримки України Торстен Воллерт, який розповів про Стратегію ЄС з підтримки відновлюваних джерел для балансування інтересів споживачів на прикладі окремих країн. Пан Торстен коротко описав четвертий енергопакет та поточну політику стимулювання ВДЕ, у тому числі розповів про важелі збалансування активного розвитку ВДЕ з інтересами споживачів. Про «державну допомогу» у схемах підтримки ВДЕ та їхні принципові відмінності розповів перший секретар Представництва ЄС в Україні Хосе Мануель Ернандес.

Про діяльність Міненерго у галузі відновлюваних джерел енергії, зокрема про їхню роль та цілі в Енергетичній стратегії до 2035 року, розповіла Наталя Бойко, заступник міністра енергетики та вугільної промисловості з європейської інтеграції. Вона повідомила, що Енергетична стратегія знаходиться на передфінальному доопрацюванні, а діяльність Міністерства в сфері відновлюваної енергетики базується на проекті встановлення вітрової електростанції та Законопроекті «Про ринок електричної енергії України», який пройшов перше читання ще у вересні минулого року.

Що стосується діяльності Мінекології у сфері відновлюваних джерел енергії, заступник міністра екології та природних ресурсів Віктор Канцурак повідомив деталі проекту зі встановлення сонячної електростанції у зоні відчуження. Він наголосив, що для впровадження цього проекту є електричні мережі і персонал обслуговування, які працюють до сьогодні. Площа у 2 тис. гектарів, яка не використовується, може стати платформою для сонячної електростанції потужністю 1ГВт.

«Створення чіткого бачення у системі розвитку відновлюваних джерел енергії та їхнього впровадження дасть змогу Україні виконати міжнародні зобов’язання, досягнути енергетичної незалежності та забезпечити «зелені робочі місця» для громадян», – прокоментував круглий стіл аналітик житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Дмитро Кузнєцов.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора