У місті Рені прийнято План дій зі сталого енергетичного розвитку до 2030 року 0 419

26 липня у місті Рені Одеської області під час чергової сесії міської ради за основу та в цілому депутати проголосували ПДСЕР до 2030 року. Цей документ було напрацьовано рамках Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні».

Міська влада, розуміючи важливість провадження політики сталого енергетичного розвитку на своїй території, наприкінці 2016 року приєдналась до Європейської ініціативи «Угода мерів» по клімату та енергії. Таким чином, місто Рені взяло на себе добровільні зобов’язання скоротити викиди парникових газів щонайменше на 30% до 2030 року та провести адаптацію міської інфраструктури до зміни клімату.

ПДСЕР – стратегічний документ направлений на забезпечення сталого розвитку міст, який застосовується в різних країнах світу. Впродовж першого півріччя 2017 року група експертів Асоціації «Енергоефективні міста України» допомагала учасникам робочої групи від міста Рені у підготовці Плану дій зі сталого енергетичного розвитку.

За словами Сергія Кобенко, секретаря Ренійської міської ради, за прийняття ПДСЕР одноголосно проголосували 18 депутатів міської ради та міський голова Ігор Плехов. «Початок роботи було покладено ще задовго до того, як місто стало підписантом ініціативи «Угода мерів». Весь час працював дорадчий комітет, до роботи якого було залучено представників комунальних установ – надавачів послуг. Усі розуміли, що це не просто якийсь там документ, а важлива ініціатива, та відповідальність, яку місто бере на себе. Відбувались навчання, яке проводили представники асоціації «Енергоефективні міста України». Документ мав повну підтримку, адже не мав політичного підтексту. Всі розуміють, наскільки він важливий для міста. Це можливість залучати інвестиції та розвиватись».

«Співпраця з містом, яка розпочалась зовсім недавно, вже дає перші результати. Напередодні сесії міської ради за ініціативи Громадянської мережі ОПОРА та за підтримки міста відбулись громадські слухання ПДСЕР, а вже сьогодні цей документ став своєрідною мапою для вирішення проблемних питань у сфері енергоефективності. Звичайно, це тільки початок, і попереду тривала та важка робота, яка, я впевнена, буде успішною при залученні громади та при підтримці громадських організацій», – зазначила місцевий координатор житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Наталія Висіканець.

Базовим роком для здійснення оцінювання поточного рівня викидів СО2 для м. Рені за результатами оцінки було обрано 2013 рік, в якому базовий кадастр викидів в абсолютному вимірі становив 45 982,14 т СО2 (137 260,56 МВт*год), тобто 2,26 т СО2 на 1 мешканця міста. Після впровадження запланованих заходів споживання енергії планується зменшити на 40 560,14 МВт*год/рік, зменшення викидів СО2 заплановано на 14 026,60 тон/рік або на 30,5%.

Для досягнення мети потрібні значні кошти, які планується отримати як із бюджету, так і шляхом залучення грантів. Також місто розраховує на підтримку мешканців, власників житла, адже саме житлові будинки можна назвати «пожирачами» енергії. Впровадження заходів з енергоефективності дасть змогу суттєво скоротити перевитрати. Комплексна термомодернізація, встановлення індивідуальних теплових пунктів, заміна світлових конструкцій, заміна дверей – ось перелік першочергових заходів у багатоквартирних будинках, які допоможуть заощадити до 50% енергії загалом.

Анна Барган, головний спеціаліст з питань економіки та інвестицій, яка безпосередньо займалась збором інформації для документу, наголосила: «Цей документ – спільна робота членів виконкому та представників комунальних закладів, який демонструє наше завдання до 2030 року. Він необхідний для нашої громади, для залучення інвестицій в місто. Заходи з енергоефективності та енергозбереженню у пріоритеті, і ПДСЕР нам допоможе скоординувати наші дії в цьому питанні. Жоден донор не буде з нами розмовляти, не буде розглядати наше місто як потенційний майданчик для реалізації проектів, якщо ми не матимемо чіткої стратегії діяльності. Хочеться подякувати представнику Громадянської мережі ОПОРА за допомогу та інформаційну підтримку. Для нас це новий напрям роботи і будь-яка допомога є бажаною. А загалом успіх полягає в командній роботі».

Співпраця влади і громади направлена не енергоефективні заходи, допоможе зберегти не тільки кошти, а й навколишнє середовище прекрасного міста, розташованого в південно-західній частині Одеської області на мальовничому березі річки Дунай.

Ця інформація для преси стала можлива лише завдяки широкій підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів Америки з міжнародного розвитку (USAID). Відповідальність за зміст несе Громадянська мережа ОПОРА, що не обов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів Америки.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора