У Ніжині багатоповерхівки встановлюють теплопункти та облаштовують спортзали і бібліотеки за грантові кошти

Автор: | 15.05.2017

У Ніжині (Чернігівська область) об’єднання співвласників багатоповерхових будинків встановили теплопункт, металопластикові двері і вікна в під’їздах та навіть облаштували спортзал і бібліотеку у підвалі за грантові кошти.

Багатоквартирне житло у місті модернізують у рамках Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», який почав працювати з містами у 2015 році, передає EcoTown з посиланням на «Уездные новости». 

«Для всіх ОСББ умови участі в програмі були однакові: 50% витрат на їх проект-ініціативу оплачувалося ЄС/ПРООН, 45% — міською радою і не менше 5% — самою громадою, а щоб залучити до співпраці якомога більше громад, на реалізацію одного проекту виділялася сума, що не перевищує 13 тисяч доларів — укластися в 5% могли тільки ті громади, які пропонували не дуже дорогі проекти, — розповідає обласний координатор Проекту ЄС / ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» Ніна Подколзіна. – До того ж спочатку у бюджеті Ніжина кошти на цю програму передбачено не було, а пізніше на неї була виділена сума, якої не вистачало на 45% співфінансування всіх ОСББ – як результат, громади самі вирішували, скільки їм вкладати».

ОСББ «Едем» — об’єднання мешканців ніжинської п’ятиповерхівки No72 на вулиці Московській – пройшло відбір та втілило свій проект одним з перших.

«Ми капітально відремонтували під’їзди: замінили вікна і внутрішні двері на металопластикові, встановили датчики руху і прикрасили стіни фактурною фарбою, — розповідає голова правління ОСББ «Едем» Любов Мацапула. – Як результат, на освітленні під’їздів за рік ми заощадили 4200 кВт-год електроенергії, температура повітря у під’їздах при однаковому споживанні енергоносіїв зросла на 11 градусів, ще й естетичний вигляд будинку став набагато кращим».

ОСББ «Едем» вкладало не 5%, а 16% від загальної вартості проекту, яка становила 266 тисяч 702 гривні, зауважує Любов Мацапула. «Частину коштів вкладали поза проектом, — розповідає жінка. — Але все одно ми дуже задоволені, бо самі ніколи не змогли б зробити того, що вдалося при такому спів фінансуванні».

Зараз «едемівці» підтримують під’їзди у належному вигляді і облагороджують двір — поставили лавки, посадили деревця. «Хочеться робити для свого будинку більше і більше!», — каже Любов Мацапула.

Не економили на проекті і співвласники будинку No75 на вулиці Синяківська – у зовнішнє утеплення будинку вклали один мільйон 108,66 тис. гривень. Внесок громади у цей проект був досить великим — з одного квадратного метра житлової площі мешканці заплатили по 146,5 гривень! Деяким власникам квартир довелося віддати понад 5, 7 і навіть 9 тисяч гривень. 

«Будинок у нас досить великий, хоч тут всього 35 квартир, тому утеплення вилилося у кругленьку суму, — пояснює мешканка будинку Людмила Герасименко. — Весь фасад нам обшили пінополістирольними плитами і мінеральною ватою, зверху нанесли декоративний розчин — тепер у нас і красиво, і тепло: при тій же кількості використаних гігакалорій температура у квартирах зросла на 5-6 градусів».

З енергозбереженням ще потрібно попрацювати, продовжує ще один член ОСББ «Синяківська» Василь Глущенко. «На весь будинок у нас стоїть один лічильник на тепло, але регулювати температуру ми не можемо, — пояснює чоловік. — Зараз обговорюємо питання, яким способом можна було б заощадити на опаленні».

Натомість у ОСББ «Ніжинець» на вулиці Московській 54 обладнало у підвалі власний теплопункт, а в майбутньому і зовсім планує від’єднатися від міської тепломережі.

«Заміна інженерних мереж у підвалі була включена у наш проект, — розповідає Олександр Козій, який стежить за теплопунктом «Ніжинця». —

Нинішня зима довела, що ми суттєво економимо на опаленні: в середньому у ніжинських будинках з лічильниками люди платять 36-38 гривень за квадратний метр, а ми — 24,5 гривні». «Ніжинець» займає третє місце у місті за розміром тарифа на тепло. «Різниця з першими двома будинками становить копійки, — зауважує мешканець ОСББ. – До того ж — наш теплопункт автоматизований, на відміну від інших двох, які регулюються вручну».

Щоб економити на опаленні ще більше необхідно встановлювати індивідуальні котли, зауважує Олександр Козій. «На наш будинок їх потрібно чотири — вартість одного близько 8 тисяч гривень, — пояснює чоловік. — Ми обговорили таку можливість з активом ОСББ та прийшли до висновку, що це абсолютно реально: в майбутньому ми хочемо відмовитися від газу, централізованого теплопостачання та опалювати свій будинок електрикою».

На додачу, мешканці 54-будинку креативно підійшли до ремонту сходинкових майданчиків: стіни чотирьох під’їздів пофарбовані в оливковий, персиковий, рожевий і салатовий кольори.

На стінах і підлозі з’являються картинки — то квіти, то котик, то метелики. Так свій будинок вирішила прикрасити десятикласниця Юля Шевченко, дорослі ж її тільки підтримали.

«Після реалізації цього проекту ми просто не можемо зупинитися, — сміється голова правління ОСББ «Ніжинець» Людмила Коваленко. — Спільними зусиллями прибрали підвал, вимели звідти все сміття, а у вільних приміщеннях обладнали спортзал і кімнату для нарад».

Спортзал облаштовувала молодь, розповідає жінка. «Встановили тенісний стіл, зробили баскетбольне кільце, турніки, поставили столик для шахів, — розповідає Людмила Коваленко. – А в кімнаті для нарад на зекономлені гроші нам вирівняли стіни і залили підлогу, все пофарбували, незабаром плануємо перетворити її в бібліотеку: книги вже зібрали, на черзі — закупівля полиць і стільців».

А ще «Ніжинець» планує утеплити дах, встановити біля входів у під’їзди датчики руху та камери відеоспостереження. «А там ще щось придумаємо!» – каже Людмила Коваленко.

Всі ніжинці, які взяли участь у Проекті ЄС/ПРООН, зізнаються, що він дав їм не тільки європейський комфорт — після спільної участі в реалізації проектів співвласники квартир стали справжніми друзями і тепер в будь-який момент готові простягнути один одному руку допомоги.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *