ОПОРА отримала відповідь від Мінпаливенерго щодо дотації та ліквідації шахт 0 280

З метою проаналізувати використання коштів державного бюджету, що виділялися на  дотацію та реструктуризацію (закриття) вугледобувних підприємств, Громадянська мережа ОПОРА подала запит на інформацію до Мінпаливенерго щодо розподілу видатків у розрізі вугледобувних підприємств за програмою КПКВК 1101010 «Державна підтримка вугледобувних підприємств на часткове покриття витрат із собівартості готової товарної продукції» та за КПКВК 1101070 «Реструктуризація вугільної та торфодобувної промисловості», бюджетних програм, де розпорядником коштів є Мінпаливенерго.

«Державна підтримка вугледобувних підприємств на часткове покриття витрат із собівартості готової товарної вугільної продукції» на 2014-2016 роки – це дотація державним шахтам, які є ринково нерентабельними, тобто їхні витрати на виробництво вугілля більші, ніж ринкова вартість цього вугілля.

Як видно з документу, у 2016 році, порівняно з 2014 роком, дотації скоротилися майже у 10 разів: з орієнтовно 8,7 млрд грн до 922 млн. В основному це відбулося за рахунок зменшення дотаційних шахт, які залишилися на непідконтрольній території Донецької та Луганської областей. Так, з 20 підприємств, які дотувалися у 2014 році, у 2016 році їхня кількість скоротилася до 10 підприємств. Також суттєво скоротилася дотація і самих підприємств. Зокрема, дотація ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» скоротилася більш ніж у 50 разів: з 847,7 млн грн у 2014 році до 14,8 млн грн у 2016 році.

На думку аналітиків житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА, це питання сьогодні надважливе з огляду на те, що у вартості електроенергії, а це основний продукт, що виробляється з вугілля, зараз ми сплачуємо ціну «Роттердам плюс доставка». І не зважаючи на економію на доставці та європейську ціну на вугілля, діяльність деяких шахт наразі є збитковою.

Якщо не зважати на потенційні проблеми неефективного управління та непрозорої роботи підприємств, основна причина збитковості – це виснаження запасів вугілля та застаріле обладнання, модернізація якого є економічно необґрунтованою. У цьому випадку безперспективні, нерентабельні шахти закривають.

Через екологічні та соціально-економічні загрози ліквідація шахт – це коштовна та складна справа.

На ліквідацію збиткових державних шахт виділяються кошти за програмою «Реструктуризація вугільної та торфодобувної промисловості».

У 2014 році закрито 3 шахти , у 2015 році – також 3 шахти. 2016 року не закрито жодної шахти, а кошти перенаправлені на дотацію збиткових підприємств. На 2017 рік заплановано підготувати до ліквідації 5 шахт та закрити 7 вугледобувних підприємств.

У подальших планах Громадянської мережі ОПОРА – проаналізувати, які шахти планують закрити, які збиткові шахти продовжують фінансувати з державного бюджету, а також на чому базуються ці рішення.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора