Робоча група Міненерговугілля перевірятиме проведення закупівель держшахт 0 329

26 січня відбулося перше засідання робочої групи щодо дотримання чинного законодавства при здійсненні процедури закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти, створеної за дорученням Міністра Міненерговугілля Ігора Насалика. 

Очолює робочу групу Перший заступник Міністра Галина Карп. До складу увійшли заступник Міністра Анатолій Корзун, в.о. Державного секретаря Міненерговугілля Ю. Підкоморна, керівники галузевих департаментів, народний депутат В. Войціцька, директор ДП «Держвуглепостач» А. Плюнгін, аналітик житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Олександр Горлушко, а також Олексій Тамразов й інші представники громадськості та профспілок працівників вугільної галузі.

Завдання робочої групи – забезпечити розгляд тендерної документації, а також підготувати по кожному очисному вибою пропозиції щодо доцільності спрямування кредитних коштів. Планується, що це дозволить ефективно використати державні кошти, досягнути прозорості процесу, підвищити відповідальність у сфері публічних закупівель та запобігти проявам корупції.

Проведення тендерних процедур із закупівлі гірничо-шахтного обладнання, яке необхідне для введення в роботу нових очисних вибоїв, за рахунок кредитних коштів передбачено в обсязі 300 млн гривень.

Ця ж робоча група буде перевіряти використання кредитних коштів у сумі 1 млрд грн, яка буде використовуватися під державні гарантії для запуску нових лав.

“За останні роки державне субсидування збиткових державних вугледобувних підприємств значно скоротилося, і спрямоване переважно на виплату заробітних плат. І наразі на збиткових підприємствах фактично не виділяються кошти на введення в експлуатацію нових лав, – зазначає Олександр Горлушко. – Важко оцінити ефективність фінансування під державні гарантій, коли немає техніко-економічного обґрунтування та фінансового плану підприємств.”

На думку представника ОПОРИ, 20% річних відсотку по кредиту (у гривнях) ляже у собівартість продукції. Разом з тим, розробка нових лав дасть можливість як збільшити видобуток, так і зменшити собівартість однієї тонни готової продукції порівняно з попереднім періодом.

Також шахти задекларували дуже амбітний план, враховуючи фінансування на розвиток, досягти окупності господарської діяльності та відмовитися від державних дотацій.

“Насамперед не можна допустити зловживання у закупівлях, коли гроші виводяться на фірми-прокладки, а зобов’язання по кредиту дістануться державі, яка взяла на себе гарантії забезпечити його повернення”, – зауважує Олександр Горлушко.

30 січня робоча група планує заслухати обґрунтування необхідності здійснення закупівель керівниками ДП “Селидіввугілля” та ДП “Шахтоуправління “Південнодонбаське №1”. Також планують обговорити очікувані вартості закупівель товарів і послуг та проаналізувати їхню відповідність середнім ринковим цінам.

Аналітик ОПОРИ вважає, що кредитну лінію під державні гарантії підприємства можуть використати протягом року. В той же час, спостерігається надто швидка реакція шахт щодо закупівель.

“Можливо, це пов’язано з бажанням не втратити можливість отримати фінансування та якнайшвидше вивести і покращити ефективність шахт, які збиткові останнє десятиліття. Але можна припустити, що це пов’язане з планами з реорганізації держпідприємств у національну вугільну компанію, де буде організований центральний відділ закупівель, і ДП втратять можливість здійснювати закупівлі”, – коментує Олександр Горлушко.

Нагадаємо, що попередньо Громадянська мережа ОПОРА отримала від Міненерговугілля відповідь на звернення щодо корупційних загроз, пов’язаних із закупівлями державного підприємства “Селидіввугілля”. У коментарі Ігор Насалик зазначив: “Всі ваші зауваження є в звіті Міністерського КРУ і оголошені на колегії міністерства. Подальша процедура – правоохоронні органи, і вручення “подарунків” від ступені вини. Реформування вугільної промисловості, а саме ідея створення НАК вугілля України передбачає проведення тендерів закупівель централізовано для всіх шахт, а громадська група – як контрольний орган відкритого суспільства.”

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора