Антон Левицький: «Умови надання субсидій змінять» 0 281

Наприкінці квітня кабмін зрівняв ціни на газ для промисловості, теплокомуненерго та побутових споживачів. З 1 травня усі купують газ за ціною 6879 грн за 1000 м куб.

Чому підвищили тарифи, як це конкретно позначиться на цифрах у платіжках, чи зміниться система субсидій, – про це у програмі «Між іншим» на «Ера FM» розмовляли з Антоном Левицьким, консультантом з питань соціального захисту населення проекту «Муніципальна енергетична реформа в Україні».

«Якщо подивитися на зміни, які відбулися, не було насправді просто підвищення. Якщо газ для населення коштував 7,20 грн, в тому числі перші двісті кубів – 3,60 грн, то зараз газ для населення став дешевшим. Він став 6,80 грн за 1000 кубів, але немає пільгової ціни», – розповів в ефірі експерт.

«Насправді ця пільгова ціна – сенс її не був зрозумілий, – переконаний Антон Левицький. – У нас є і так достатньо механізмів соціального захисту. Є пільги, є житлові субсидії. Для чого ця пільгова ціна? Для того, щоб ті, хто має високі доходи і вже не може претендувати на субсидії, теж платили трошки менше. Іншого пояснення цьому немає».

Експерт детально розглянув причину зрівняння ціни за ресурс для побутових споживачів та промисловості, акцентував на тому, що цей шлях дозволить позбутися певних тіньових схем.

Окремо торкнулися питання соціального захисту населення в умовах зростання тарифів. Головна мета інституту субсидії – допомогти максимально всім, хто звернеться. За словами Антона Левицького, зараз система практично охопила всіх, хто звертався по допомогу. Тепер такого навантаження на працівників систем соцзахисту вже не очікується.

Настав час подивитися на систему з іншої сторони. Чимало людей, яких можна відсіяти, чиї доходи насправді значно вищі. Тому механізм одержання субсидій буде змінюватися. Друга сторона питання – норми споживання. Соціальні норми були прийняті в 2014 році. Середні норми споживання були завищені. І за підсумками минулого опалювального сезону на рахунках споживачів утворилися невикористані кошти. «Щодо газу, то сума переплат сягає мільярдів гривень. Уряд прийняв постанову, яка переглядає ці норми – не тільки на зниження», – розповів експерт.

У стабільній економіці такою допомогою повинні користуватися не більше 10% населення. Зараз в Україні це близько 5 млн домогосподарства, що становить орієнтовно 10 млн людей. Якщо не враховувати окуповані території, то це фактично чверть населення. Пан Левицький стверджує: «Економіка в складному стані, і в таких умовах якби цю кількість можна було зафіксувати на рівні 20% населення – це було б нормально».

Щодо інформації про перевірку отримувачів субсидій, то, на думку експерта, якщо людина надала правдиву інформацію, вона не повинна боятися: «Ці «лякалки» сіють паніку. Ніхто ні в кого не буде забирати квартиру».

Також Антон Левицький відповів на питання слухачів щодо конкретних випадків призначення субсидії. Повністю запис ефіру ви можете прослухати тут.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора