“Черкасиобленерго” розповіли про відповідальність за використання необлікованої енергії 0 1340

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» від 16 жовтня 1997 р. № 575/97-ВР правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Про це повідомляє портал “Про все” з посиланням на прес-службу підприємства.

Правопорушенням в електроенергетиці, зокрема, є крадіжка електричної і теплової енергії: споживання електроенергії понад договірні розміри; самовільне підключення до об’єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.

Відповідно до ст. 185 Кримінального кодексу України від 5 квітня 2001 р. № 2341-III (далі – КК України) крадіжкою є таємне розкрадання чужого майна, за яке передбачена кримінальна відповідальність. Так, п. 1 ст. 10 Закону України «Про підприємства в Україні» від 27 березня 1991 р. № 887-XII майно підприємства складають основні фонди й оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі підприємства. Відтак, електрична або теплова енергія, яка виробляється на об’єктах електроенергетики і є товарною продукцією, призначеною для купівлі-продажу. Тож, оскільки електроенергія є товарною продукцією, то підпадає під це визначення й у правовому значенні електроенергія є майном. Отже, таємне розкрадання цього майна є крадіжкою (ст. 185 КК України).

“Якщо діяння, вчинене з метою викрадення електричної або теплової енергії, утворює самостійний склад злочину, – пояснює начальник юридичного відділу ПАТ «Черкасиобленерго» Олександр Овсієнко. – Наприклад, умисне або необережне знищення чи пошкодження майна, фальсифікація засобів вимірювання. У такому разі дії винного потребують додаткової кваліфікації за відповідними нормами Кримінального Кодексу. Відповідальність за викрадення електричної або теплової енергії шляхом обману або зловживання довірою, є спеціальною нормою відповідно ст. 192 КК України, що робить можливим кваліфікацію вчиненого за сукупністю вказаних злочинів лише за наявності їх реальної сукупності.”

Викрадення електричної або теплової енергії шляхом її самовільного використання утворює склад злочину, передбаченого ст. 188-1 КК України, якщо такими діями завдано значної шкоди. Самовільне використання з корисливою метою електричної та теплової енергії без приладів обліку (якщо використання приладів обліку обов’язкове) або внаслідок умисного пошкодження приладів обліку чи у будь-який інший спосіб, що не завдало значної або великої шкоди, тягне адміністративну відповідальність (ст. 1031 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 7 грудня 1984 р.).

Щодо відповідальності за незаконне втручання в роботу приладу обліку з боку споживача, то відповідно до пунктів 14 та 42 Правил користування електроенергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 р. N 1357 (зі змінами та доповненнями) (далі – Правила), споживач електроенергії зобов’язаний забезпечувати збереження приладів обліку та пломб на них, а також негайно повідомляти енергопостачальника у разі виявлення зовнішнього пошкодження лічильника, зриву пломби або його несправності в роботі.

Споживач електроенергії несе відповідальність за пошкодження приладів обліку та розкрадання електроенергії (пункт 48 Правил).
Пошкоджені лічильники та лічильники із зірваними або пошкодженими пломбами відповідно до пункту 15 Правил підлягають експертизі, яка проводиться комісією у складі представників енергопостачальника та територіальних органів Держспоживстандарту у присутності споживача, за результатами якої складається відповідний акт.

У разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, навмисного пошкодження лічильника чи зриву пломби, енергокомпанія має право відключити споживача від енергопостачання та на підставі акту про порушення Правил визначити величину збитків, завданих протиправними діями споживача (пункти 35, 53 Правил).

“Споживач електроенергії не притягується до відповідальності лише у разі своєчасного, тобто до виявлення порушення представниками енергокомпанії письмового повідомлення енергопостачальника про пошкодження приладів обліку, пошкодження або зрив пломб на них та за відсутності явних ознак втручання в роботу лічильника”, – додає фахівець.

У разі пошкодження, втрати або неправильної роботи приладу обліку з вини споживача він також відшкодовує вартість перевірки, ремонту або встановлення нового приладу обліку(пункт 17 Правил).

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора