У НКРЕ просять повідомляти про неправомірні нарахування газопостачальними підприємствами плати за послуги 0 208

НКРЕ щодо неправомірного нарахування окремими облгазами коштів за використання природного газу населенням, – йдеться у повідомлення прес-служби Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики України.

У НКРЕ зазначають, що головною вимогою Міжнародного валютного фонду було підвищення цін на природний газ для населення. З метою вдосконалення державної політики регулювання цін на природний газ і тарифів на теплову енергію та забезпечення посилення соціального захисту населення під час оплати житлово-комунальних послуг Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 25.03.2014 № 81 “Про вдосконалення державної політики регулювання цін на природний газ і тарифів на теплову енергію та забезпечення посилення соціального захисту населення під час оплати житлово-комунальних послуг”, якою, зокрема, НКРЕ рекомендовано установити з 1 травня 2014 року роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення, диференційовані залежно від річного обсягу та видів споживання, з урахуванням таких граничних (максимальних) рівнів цін:

за умови, що обсяг споживання природного газу:
– не перевищує 2500 куб. метрів на рік, – 1197 гривень за 1 тис. куб. метрів;
– не перевищує 6000 куб. метрів на рік, – 1965 гривень за 1 тис. куб. метрів;
– перевищує 6000 куб. метрів на рік, – 4011 гривень за 1 тис. куб. метрів;
– у разі використання природного газу для приготування їжі та/або підігріву води у багатоквартирних будинках – 1299 гривень за 1 тис. куб. метрів.

На виконання вимог вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України з 1 травня 2014 року постановою НКРЕ від 03.04.2014 № 420 встановлено нові рівні роздрібних цін для потреб населення, а саме:
– у разі використання природного газу для приготування їжі та/або підігріву води у багатоквартирних будинках: за наявності газових лічильників – 1,182 грн за 1 м3 (з ПДВ); за відсутності газових лічильників – 1,299 грн за 1 м3 (з ПДВ);
– за умови, що обсяг споживання природного газу не перевищує 2500 м3 на рік: за наявності газових лічильників – 1,089 грн за 1 м3 (з ПДВ); за відсутності газових лічильників – 1,197 грн за 1 м3 (з ПДВ);
– за умови, що обсяг споживання природного газу не перевищує 6000 м3 на рік: за наявності газових лічильників – 1,788 грн за 1 м3 (з ПДВ); за відсутності газових лічильників – 1,965 грн за 1 м3 (з ПДВ);
– за умови, що обсяг споживання природного газу перевищує 6000 м3 на рік: за наявності газових лічильників – 3,645 грн за 1 м3 (з ПДВ); за відсутності газових лічильників – 4,011 грн. за 1 м3 (з ПДВ).

Згідно з вимогами положень Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.1999 № 2246 (зі змінами), газопостачальне підприємство має право контролювати правильність знятих споживачем показань лічильника газу та оформлення споживачем платіжних документів. При цьому розрахунок за використаний природний газ має здійснюватися на основі фактичних показань лічильника. У разі, якщо газопостачальним підприємством не було проконтрольовано правильність знятих споживачем показань лічильника газу, то розрахунок за використаний природний газ має здійснюватися на основі показників лічильника газу, вказаних споживачем у платіжних документах.

У разі відсутності лічильників газу плата за послуги з газопостачання розраховується відповідно до встановлених законодавством норм споживання та цін на газ. Норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.96 № 619.

Норма споживання природного газу на місяць на 1 людину залежить від виду споживання, та, зокрема, становить:
9,8 м3 за наявності плити газової та централізованого гарячого водопостачання;
18,3 м3 за наявності плити газової у разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача;
23,6 м3 за наявності плити газової та водонагрівача.

Щодо ситуації з можливим підвищенням вартості наданих послуг з газопостачання, то пункт 5 примітки до Норм споживання передбачає, що у разі перерви у централізованому гарячому водопостачанні населення норма споживання природного газу на плиту газову встановлюється 18,3 м3 на 1 людину на місяць (тобто, збільшується майже в два рази порівняно з нормою споживання, встановленою для споживача у якого наявна плита газова та централізоване гаряче водопостачання).

Термін відсутності гарячого водопостачання, в який не включається перерва в його постачанні у нічний час, фіксується в двосторонньому акті, що підписується теплопостачальною та газозбутовою організаціями і є підставою для перерахунку населенню плати за гаряче водопостачання та газ. За цей період населення не здійснює плату за користування централізованим гарячим водопостачанням. Газозбутова організація після закінчення півріччя надсилає абоненту перерахунок за спожитий газ в період відсутності централізованого гарячого водопостачання.

З 1 травня 2014 року для споживача, який проживає у багатоквартирному будинку, має плиту газову, централізоване гаряче водопостачання і не має газового водонагрівача та лічильника обліку газу, вартість природного газу становить:
9,8 м3 * 1особа * 1,299 грн за 1 м3 = 12,73 грн. на місяць,
де 1,299 грн. за 1 м3 – роздрібна ціна на природний газ у разі використання природного газу для приготування їжі та/або підігріву води у багатоквартирних будинках за відсутності лічильника природного газу (відповідно до Роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення, затверджених постановою НКРЕ від 03.04.2014 № 420).
У цьому ж випадку, але за відсутності централізованого гарячого водопостачання протягом місяця, вартість природного газу для такого споживача становить:
18,3 м3 * 1 особа * 1,299 грн за 1 м3 = 23,77 грн. на місяць.

У даному випадку збільшення норми споживання природного газу обумовлено тим, що при відсутності гарячого водопостачання використання природного газу для підігріву холодної води на побутові потреби збільшується.

Таким чином, у разі відсутності централізованого гарячого водопостачання плата за споживання природного газу збільшується, проте за гаряче водопостачання зменшується.
Разом з тим, для уникнення сумнівів щодо відповідності застосування норми споживання природного газу споживачі мають право встановити побутовий лічильник газу. У цьому разі споживач буде сплачувати тільки за фактично спожитий газ, що виключить будь-які непорозуміння з його оплатою та забезпечить його чіткий облік.

Також НКРЕ звернулося до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України з проханням терміново переглянути Норми споживання у зв’язку з масовим встановленням населення електричних водонагрівачів.

У відомстві просять  у разі виникнення у споживачів сумнівів щодо правомірності нарахування газопостачальними підприємствами плати за надані послуги з газопостачання споживачів звертатися до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (03680 МСП Київ, вул. Смоленська, 19) або відділу (сектору) НКРЕ у відповідному обласному центрі за місцем їх проживання для проведення перевірки фактів та вжиття необхідних заходів.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора