Система субсидій – на грані колапсу, – експерти 0 1174

У Києві відбулася прес-конференція, основною темою якої стала відсутність відшкодування зі сторони держави субсидії та пільги на оплату житлово-комунальних послуг.

На питання, чому система на грані колапсу, шукали відповідь учасники заходу: Анатолій Бондаренко, Черкаський міський голова, Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України, Наталія Олійник, президент ГО «Всеукраїнська рада голів ОСББ», Роман Бондарук, перший віце-президент ГО «Всеукраїнська рада голів ОСББ», Ярослав Матвійчук, перший заступник Володимир-Волинського міського голови, Анатолій Бондаренко, Черкаський міський голова.

Зараз в державі склалася напружена фінансова ситуація щодо відшкодування субсидій та пільг для населення на оплату житлово-комунальних послуг: протягом 6 місяців не відшкодовуються субсидії та пільги на оплату житлово-комунальних послуг і борг становить понад 30 млрд грн. Це спричинить соціальну напругу серед населення, яке стало заручником державної соціальної політики, особливо для діяльності тих ОСББ, що скористалися державною підтримкою в рамках програми «теплі кредити».

Олександр Слобожан зазначив, що цифра заборгованості за пільги та субсидії станом вже на 1 квітня становила майже 32 мільярди гривень, і вона зростає. Тому міські голови України звернулися до уряду з пропозицією якомога швидше посприяти вирішенню цієї проблеми. Він зазначив, що в офіційних відповідях із Мінсоцполітики зазначалося, що необхідні відповідні кроки з боку Мінфіну. «Є пропозиції з боку Мінфіну, але ми сподіваємося на справжню співпрацю. Тож очікується, що міністерства підуть назустріч ОСББ та органам місцевого самоврядування».

Наталія Олійник, Президент ГО «Асоціація голів ОСББ», зазначила, що громадська організація, яку вона представляє, розпочала роботу з Асоціацією міст України з непростої теми. «Кожен міський голова має допомагати у створенні об’єднань співвласників. І, зокрема, завдяки зусиллям муніципалітетів за 2 роки створено майже 11400 ОСББ, на 1 травня було створено більше 26600 об’єднань. Але чомусь така ситуація має не лише виключно позитивні наслідки: проблеми виникають саме в будинках, які об’єдналися, які взяли «теплі кредити». Є будинки, де до 70% мешканців є субсидіантами – і тому проблема відшкодування пільг і субсидій для них особливо гостра», – зазначила Наталя Олійник. 

Експерт додала, що особливо болючі та кричущі питання – це обслуговування ліфтів, зарплати працівникам. Це все може призвести до колапсу як на рівні міст, так і на рівні всієї країни. 

Також Наталія Олійник прокоментувала необхідність прийняття Законопроекту «Про житлово-комунальні послуги»: «У чому полягає реформа ЖКГ? Щоби ми жили в доглянутих будинках і отримували якісні послуги. Це мають забезпечити закони про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку та про житлово-комунальні послуги. Останній має якраз забезпечити якісь житлово-комунальних послуг на основі договірних відносин. Ми самі в будинку зможемо контролювати якість надання житлово-комунальних послуг. Для цього необхідно розробляти типові договори з монополістами, з постачальниками ЖКП. Ми закликаємо народних депутатів, щоби цей законопроект проголосували після допрацювання», – підсумувала Наталія Олійник.

Роман Бондарук, перший віце-президент ГО «Асоціація голів ОСББ», наголосив на розбіжностях між деклараціями та реальними діями народних обранців та чиновників: «З одного боку високопосадовці говорять про те, що ми повинні робити реформу, скорочувати споживання енергоносіїв у будинках, а з іншого боку – держава не виконує своїх зобов’язань. Уже півроку утворюється заборгованість із виплат пільг та субсидій. Сьогодні є спроби відключення ліфтів, світла загального користування – і це виникає тому, що держава не виконує своїх зобов’язань». 

За його словами, деякі ОСББ вже скористувалися «теплими кредитами», але зараз не в змозі віддавати позику. «Це створює фінансові ризики для банків – оскільки там розуміють, що державна підтримка є ризикованою справою, і це становить великий ризик для підвищення енергоефективності житлового фонду. Тому ми звертаємося до високопосадовців із закликом внести зміни до бюджету і посилити контроль над бюджетним процесом у цьому напрямку», – підкреслив Роман Бондарук.

Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко визначив проблему із виплатою пільг та субсидій у своєму місті мовою цифр: «По місту Черкаси на 1 березня заборгованість становила 127 млн грн, а вже на 1 травня – 202 мільйони. Тобто борги невпинно зростають. Ми просимо уряд невідкладно вжити заходів, щоби фінансування пільг та субсидій із держбюджету проводилося відповідно до запланованих обсягів. Я певен, що ситуація на кшталт тієї, що відбувається у Черкасах, характерна для усіх міст України».

Ярослав Матвійчук, у свою чергу, озвучив подібні проблеми, властиві Володимиру-Волинському: «У нас критична ситуація із виплатами пільг та субсидій. Заборгованість складає 51 млн гривень, з яких левова частка – це саме субсидії. Хочу підкреслити, що 65% домогосподарств у місті мають субсидії. 4-місячна фактична заборгованість держави по субсидіях приводить до жахливої ситуації. У двох комунальних підприємствах нашого міста уже зараз накопичується заборгованість по заробітній платі. Ми звертаємося до уряду із закликом у максимально швидкі терміни вирішити це питання, аби не блокувати діяльність міст і не призвести до нищення житлово-комунального господарства».

Стефанія Климко, Голова правління АОСББ «Оберіг» зі Львова, акцентувала на тому, що в цьому місті заборгованість по пільгам та субсидіям становить 601 млн гривень, з них за утримання будинків – 21 мільйон. «Сьогодні заборгованість держави перед ОСББ «Стрийська, 75» становить 86 тис. грн, перед «ОСББ Галичина» – 233 тисячі гривень. І це лише окремі приклади, що ілюструють загальну тенденцію», – підкреслила Стефанія Климко.

Вона також наголосила, що 4 ОСББ із Асоціації «Оберіг» вже взяли «теплі кредити». Сьогодні ще одне ОСББ на шляху до підписання кредиту, проте в неї вже немає впевненості, чи варто брати на себе зобов’язання в умовах, що складаються – адже кредити покладуть додатковий тягар на ОСББ, що і так недоотримує коштів від держави. 

«Мені дуже важко пояснити людям, чому в термомодернізованому будинку із заміненим світлом їм доведеться ходити пішки по темним коридорам. Крім того – заробітну плату виплатити неможливо, тож справді страждають люди. Саме тому нещодавно Голови ОСББ із 16 міст України звернулися зі спільною заявою на ім’я Президента, Голови Верховної Ради та Прем’єр-міністра із закликом вирішити ситуацію із невідшкодуванням державою для ОСББ пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг», – зазначила Стефанія Климко. 

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора