У Києві обговорили ключові питання функціонування ОСББ 0 3163

У Києві триває третя щорічна конференція з демократичного врядування. У панельному засіданні «ОСББ і міста», що відбулося 21 квітня, взяли участь Юлія Сабатюк, голова АОСББ «Лучани», Марія Осипчук, аналітик житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА, співзасновниця «Школи ефективного ОСББ», Андрій Саук, співзасновник «Школи ефективного ОСББ», та Альона Бабак, народний депутат України.

Відкриваючи дискусію, Юлія Сабатюк наголосила, що сьогодні в Луцьку зроблено ставку не на збільшення кількості об’єднань співвласників, а на підвищенні ефективності уже діючих об’єднань, які активно користуються енергоефективними програмами. А от співвласники інших будинків, зогляду на успішну діяльність ефективних ОСББ, також прагнуть об’єднуватись. 

«Утеплення будинків – це комплексний енергоефективний захід, він дорогий, і тому має бути повна впевненість співвласників у дієвості ОСББ, повна довіра до об’єднання. І саме тому в Луцьку вдається настільки ефективно впроваджувати енергоефективні заходи. Минулого року в Луцьку відкрито Регіональний центр енергоефективності та енергозбереження. Наразі такі ж центри вже відкрито, після Луцька, в Дніпрі і Волновасі. Діяльність таких центрів сприяє тому, що люди дізнаються більше про енергоефективні заходи і значно позитивніше ставляться до їх впровадження», – зазначила Юлія Сабатюк. 

Також голова АОСББ «Лучани» докладно розповіла про впроваджені в багатоквартирниках Луцька енергоефективні заходи – утеплення та встановлення індивідуальних теплових пунктів.

Марія Осипчук розповіла про діяльність та плани проекту освіти для голів ОСББ, започаткованого разом із Громадянською мережею ОПОРА: «Чому ми з Андрієм Сауком та нашими однодумцями з ОПОРИ розпочали проект «Школа ефективного ОСББ»? Нашою метою передовсім був розвиток громадянського суспільства, адже це факт – відповідальний співвласник будинку стає так чи інакше й відповідальним громадянином. Наші ОСББ-шники подають проекти на бюджети участі, вони наводять лад не лише у власному будинку, але і у всій країні», – підкреслила вона. 

«Друга наша мета – це встановлення вигідних для споживача правил у житлово-комунальному господарстві. ОСББ змушують постачальників працювати за нормами законодавства, ми слідкуємо, щоби всі послуги надавалися якісно. Третя мета – це налагодження управління багатоквартирними будинками на високому рівні. Людей потрібно повернути до усвідомлення відповідальності за свій будинок і за те, яким він буде за декілька років», – додала Марія Осипчук. 

Вона розповіла, що «Школа ефективного ОСББ» працює лише пів року. Але за цей час уже фактично завершено 2 навчальні курси, випущено 49 студентів, і завдяки Школі вже 49 будинків мають кваліфікованих управлінців, які можуть ефективно керувати багатоквартирними будинками на користь власних ОСББ. «До завершення 2017 року ми плануємо зробити «Школу ефективного ОСББ» постійно діючим Центром підтримки ОСББ та ЖБК міста Києва та області», – підсумувала аналітик ОПОРИ.

Андрій Саук акцентував на ролі ОСББ у стимулюванні самосвідомості громадянського суспільства: «Коли мешканці будинку небайдужі – значить управління багатоквартирним будинком здійснюється на високому рівні. Ті, хто вже створив ОСББ, задаються питанням – кому належить будинок зрозуміло, а кому належить вулиця? Кому належить місто? Кому належить ціла країна? А вони належать нам – ми господарі цього, і ми маємо передавати це нашим дітям таким, щоби за це все не було соромне. Поки ми не беремо в руки цю ситуацію – в будинку, в місті, в країні – хто несе відповідальність? Як їх можна контролювати? Саме тому з будинку починається розуміння і відповідальність, а з ОСББ починається реальне розуміння – навіщо об’єднуватись, навіщо не просто називатися, а бути громадянським суспільством».

Альона Бабак також почала з проблеми розуміння ролі ОСББ, але вже – серед тих, хто приймає рішення щодо курсу України на найвищому рівні: «Коли я доповідала законопроект №417 «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» я зрозуміла, що серед депутатів немає чіткого розуміння що воно таке – це ОСББ? У людей і справді іще досі немає розуміння того, що таке об’єднання. Разом із тим – вся економіка будується на господарях, вся система економічних відносин і базується на господарі, на тому, хто побудував будинок і управляє ним. Якщо у нас є господар, який усвідомлює свої права і обов’язки – саме він може побудувати сильну державу. Надзвичайно важливо, щоби кожен із нас, хто має привілей бути господарем житла – має розуміти, що власність зобов’язує. А для того, щоб посилення ролі власника житла у державі було не порожнім звуком – зокрема і органам місцевого самоврядування необхідно проводити роз’яснення щодо прав і обов’язків співвласників». 

Звертаючись до присутніх на конференції представників органів місцевого самоврядування – а виходячи із тематики конференції вони складають левову частку аудиторії – Альона Бабак зазначила: «Наша роль зараз – дати співвласникам усі можливості для управління. Зокрема – інвентаризувати технічну документацію по всіх багатоквартирних будинків, проінвентаризувати стан будинків – чи є серед них аварійні будинки. Тобто потрібно взяти на себе роль відповідального органу влади, який усвідомлює, що відповідальних власників необхідно підтримувати. Інше питання – соцзахист. Практично кожне ОСББ стикається з проблемами, пов’язаними з пільгами і субсидіями. Чомусь управління соцзахисту вирішило, що питання балансоутримання є ключовим у цьому питанні. І саме тому в цьому питання також є важливою роль органів місцевого самоврядування». 

На завершення свого виступу, депутат акцентувала на необхідності прийняття закону «Про житлово-комунальні послуги». «Оскільки далеко не в кожному будинку створено ОСББ, і навіть там де створено – іноді потрібні професіонали з управління. А цей закон остаточно врегульовує усі питання щодо управління багатоквартирним будинком і визначає статус управителя. Дуже сподіваюсь, що на початку травня цей закон буде поставлено на голосування у Верховній Раді», – наголосила Альона Бабак на одній з важливих складових Законопроекту №1581-д.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора