Комітет ПЕК розглянув низку законопроектів щодо удосконалення порядку встановлення лічильників споживачам природного газу 0 243

21 червня на засіданні Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки розглянуто низку законопроектів, які направлені на удосконалення законодавства щодо забезпечення комерційного обліку природного газу.

Зокрема, пропонується внести зміни до статей 3, 4 та 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» аконопроект «Про внесення змін до закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (щодо захисту прав споживачів при встановленні вузлів комерційного обліку природного газу)», реєстр. № 5093 від 08.09.2106).  Мова йде про необхідність уточнити, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, встановлюють загально будинкові вузли обліку газу тільки за погодженням мешканців всього будинку, а в іншому випадку встановлюють квартирні лічильники.

Законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» щодо порядку встановлення лічильників споживачам природного газу» (реєстр. № 5722 від 27.01.2017) розроблено з метою захисту прав та інтересів населення України – побутових споживачів природного газу:

  • чітко визначається, що загальнобудинковий лічильник газу може бути встановлений лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку;
  • передбачається можливість самостійного встановлення індивідуальних лічильників газу побутовими споживачами з подальшою компенсацією таких витрат за рахунок коштів, які ними сплачуються за природний газ Операторам ГРМ;
  • встановлюється заборона для Операторів ГРМ щодо припинення постачання газу у багатоквартирний будинок у разі ненадання співвласниками такого будинку згоди на встановлення загальнобудинкового лічильника газу.

Законопроектом «Про внесення змін до статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (щодо заборони встановлення загальнобудинкових лічильників споживачам природного газу)» (реєстр. № 6277 від 31.03.2017) пропонується запровадити порядок прийняття рішення споживачів природного газу та встановити мінімальний рівень кількості власників (співвласників) квартир для прийняття рішення про заборону встановлення загальнобудинкового лічильника природного газу у обсязі не менше 10 відсотків.

Крім того, запропоновано змінити терміну встановлення індивідуальних лічильників газу з 01 січня 2018 року до 01 січня 2021 року.

Альтернативний проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» щодо забезпечення встановлення побутовим споживачам природного газу індивідуальних лічильників» (реєстр.№ 6277-1 від 04.04.2017) пропонує доповнити абзац перший пункту 1 частини першої статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» уточненням, що суб’єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов’язані забезпечити встановлення саме індивідуальних лічильників газу, а не загальнобудинкових.

Крім цього, по тексту законопроекту пропонується замість слова «населення» у всіх відмінках записати слова «побутові споживачі» у відповідних відмінках.

У проекті Закону про внесення змін до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» щодо порядку встановлення лічильників газу малозабезпеченим категоріям громадян» (№ 6306 від 06.04.2017) запропоновано частину 1 статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» доповнити пунктом 3 такого змісту: «забезпечити встановлення індивідуальних лічильників газу малозабезпеченим категоріям громадян (отримувачам субсидій та інших соціальних виплат) незалежно від наявності загальнобудинкового лічильника у багатоквартирному будинку за рахунок визначених джерел фінансування Планів розвитку газорозподільних систем, затверджених Національною комісією регулювання електроенергетики України».

За результатами розгляду зазначених законопроектів Комітет прийняв рішення доручити робочій групі взяти за основу законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» щодо порядку встановлення лічильників споживачам природного газу», реєстр. № 5722 від 27.01.2017, та доопрацювати його з урахуванням положень законопроектів № 5093, № 6277, № 6277-1 та № 6306. Єдиний доопрацьований законопроект внести на розгляд Комітету на наступному засіданні.

Також Комітет розглянув проект Закону про внесення змін до Закону України «Про ринок природного газу» щодо запровадження обліку природного газу в одиницях енергії» (реєстр. № 6324 від 10.04.2017).

Як зазначає народний депутат Лопушанський А.Я., розробник законопроекту, документ покликаний відновити соціальну справедливість при сплаті споживачами за використаний природний газ, а також є важливою умовою для приведення законодавства України у відповідність до законодавства Європейського Союзу.

Законопроект пропонує внести уточнення визначення терміну «природний газ». Передбачено закріпити на законодавчому рівні принцип встановлення вартості обсягів транспортування, зберігання, розподілу та використання природного газу з урахуванням його енергетичної цінності шляхом запровадження обліку в одиницях енергії на основі вищої теплоти згоряння.

При цьому передбачено:

  • запровадження обліку природного газу в одиницях енергії одночасно з його обліком в одиницях об’єму та до 1 липня 2018 року здійснення розрахунків на основі обліку в одиницях об’єму;
  • з 1 липня 2018 року запровадження проведення взаєморозрахунків суб’єктів ринку природного газу за природний газ на основі обліку в одиницях енергії.

За результатам розгляду Комітет схвалив законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про ринок природного газу» щодо запровадження обліку природного газу в одиницях енергії» (реєстр. № 6324 від 10.04.2017) та рекомендував його для прийняття Верховною Радою України у першому читанні.

Попередня новинаНаступна новина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вибір редактора