Зареєстровано законопроект, який врегулює питання встановлення загальнобудинкових лічильників газу

Автор: | 01.02.2017

Останнім часом ми спостерігали напруження ситуації щодо встановлення загальнобудинкових приладів обліку газу побутовим споживачам, що здійснюється на виконання Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу». Однак зазначений Закон не визначає, які лічильники газу мають бути встановленні – індивідуальні чи загальнобудинкові.

У зв’язку з правовою невизначеністю суб’єкти господарювання, які здійснюють розподіл природного газу на відповідній території (Оператори ГРМ), почали масово встановлювати у багатоквартирних будинках загальнобудинкові лічильники газу замість індивідуальних. Таким чином, Оператори ГРМ практично змусили мешканців оплачувати об’єм газу, спожитого будинком у цілому, незалежно від фактичного споживання конкретних споживачів.

Разом з цим, Оператори ГРМ не запитують дозволу чи згоди співвласників на встановлення у їхніх будинках загальнобудинкових лічильників газу. А у разі відмови припиняють газопостачання до будинків.

Тим часом, стаття 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначає, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею.

Отже, якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено ОСББ, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно закону, який регулює діяльність об’єднання. До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком. У тому числі – щодо розпорядження спільним майном, встановлення, зміну та скасування обмежень користування ним.

Ураховуючи, що співвласники багатоквартирних будинків, яким без їхньої згоди встановлюють такі лічильники, неодноразово зверталися до уповноважених органів державної влади та народних депутатів врегулювати це питання, 27 січня на сайті Верховної Ради України зареєстровано депутатський «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» щодо порядку встановлення лічильників споживачам природного газу» (реєстр. № 5722).

З метою захисту прав та інтересів населення України – побутових споживачів природного газу, цей законопроект:

  • чітко визначає, що загальнобудинковий лічильник газу може бути встановлений лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку;
  • передбачає можливість самостійного встановлення індивідуальних лічильників газу побутовими споживачами з подальшою компенсацією таких витрат за рахунок коштів, які вони сплачують за природний газ Операторам ГРМ;
  • встановлює заборону для Операторів ГРМ щодо припинення постачання газу у багатоквартирний будинок, якщо співвласники не дали згоду на встановлення загальнобудинкового лічильника газу.

Як зазначає аналітик житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Юлія Чеберяк, прийняття проекту Закону забезпечить можливість захисту прав та інтересів побутових споживачів природного газу (населення), дозволить знизити соціальну напругу, спричинену підвищенням цін/тарифів на комунальні послуги, а також сприятиме якнайшвидшому оснащенню населення індивідуальними приладами обліку газу та підвищенню енергетичної безпеки держави.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *